Shuhet në moshën 81-vjeçare “Mjeshtri i Madh” i teksteve muzikore shqiptare

0
32

Arti shqiptari në zi! Është ndarë nga jeta në moshën 82-vjeçare, poeti dhe autori i një sërë këngëve, Jorgo Papingji.

Mësohet se ai ka ndërruar jetë në spital.


Papingji ka shkruar 5 këngë fituese në “Festivali i Këngës”, njëri prej të cilave ka marrë pjesë edhe në Festivalin Evropian i Këngës në vitin 2014.

Ai është emëruar “Mjeshtri i Madh”. Jorgo Papingji ka shkruar mbi 4000 këngë.


Krijimtari e Jorgo Papingjit

1980 – “Kur jemi bashkë të dy” (i kryer nga Luan Zhegu)

1990 – “Askush s’do ta besojë” (i kryer nga Anita Bitri, fitues)

1991 – “Fat dhë jetë” (i kryer nga Anita Bitri)

1993 – “Kur e humba një dashuri” (i kryer nga Manjola Nallbani, fitues)

1993 – “Rri me mua” (i kryer nga Mira Konçi)

1994 – “I thuaj jo” (i kryer nga Ardit Gjebrea)

1995 – “E doni dashurinë” (i kryer nga Luan Zhegu dhe Ledina Çelo)

1999 – “S’jam tribu” (i kryer nga Aurela Gaçe, fitues)

1999 – “Apokalipsi” (i kryer nga Irma dhe Eranda Libohova)

2001 – “Jetoj” (i kryer nga Aurela Gaçe, fitues)

2004 – “Hëna dhe yjët dashurojnë” (i kryer nga Luiz Ejlli)

2005 – “E dua këngën” (i kryer nga Evis Mula)

2007 – “Po lind një yll” (i kryer nga Rosela Gjylbegu)

2009 – “Në pasqyrë” (i kryer nga Anjeza Shahini)

2010 – “Mirëmbrëma ëngjëlli im” (i kryer nga Dorina Garuci)

2011 – “Këngën time merr vehtë” (i kryer nga Bashkim Alibali)

2011 – “Më ler të të dua” (i kryer nga Mariza Ikonomi)

2012 – “Kush ta dha këtë emër” (i kryer nga Hersiana Matmuja)

2013 – “Zemërimi i një natë” (i kryer nga Hersiana Matmuja, fitues)

2014 – “Vetëm të ti bësoj” (i kryer nga Klajdi Musabelliu)

Këngë që morën pjesë në festivalin Kënga Magjike

1999 – “Vetëm një fjalë” (i kryer nga Elsa Lila, fitues)

Këngë që morën pjesë në Festivalin Evropian i Këngës

2014 – “One Night’s Anger” (i kryer nga Hersiana Matmuja)

Këngë që morën pjesë në Junior Eurovision Song Contest

2012 – “Kam një këngë vetëm për ju” (i kryer nga Igzidora Gjeta)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here