Princesha e Uellsit, Kate Middleton diagnostifikohet me kancer

0
39

Princesha e Uellsit, Kate Middleton ka rrëfyer se është diagnostikuar me kancer dhe po i nënshtrohet kimioterapisë. Kështu u shpreh ajo në një video-mesazh të publikuar të premten, dy muaj pasi iu nënshtrua një operacioni “të madh” në bark.

Lloji i kancerit nuk është bërë i ditur. Ajo filloi kimioterapinë në fund të shkurtit dhe njoftimi vjen pasi vjehrri i saj, Mbreti Charles, gjithashtu i nënshtrohet trajtimit të kancerit.

“Kjo sigurisht që erdhi si një tronditje e madhe, dhe ëilliam dhe unë kemi bërë gjithçka që mundemi për ta përpunuar dhe menaxhuar këtë privatisht për hir të familjes sonë të re,” tha Kate, 42 vjeç, në videon, e cila u filmua në ëindsor më. e mërkurë. “Siç mund ta imagjinoni, kjo ka marrë kohë. Më është dashur kohë të shërohem nga një operacion i madh në mënyrë që të filloj trajtimin tim,” tha ajo.

Kanceri u zbulua në testet post-operative pas operacionit të saj abdominal në mes të janarit , tha Kate. Kate e përshkroi atë si një “operacion të madh abdominal” dhe tha në videon e saj në atë kohë, mendohej se gjendja e saj nuk ishte kanceroze.

“Kirurgjia ishte e suksesshme. Megjithatë, testet pas operacionit zbuluan se kanceri ishte i pranishëm. Prandaj ekipi im mjekësor më këshilloi që unë t’i nënshtrohej një kursi të kimioterapisë parandaluese dhe tani jam në fazat e hershme të atij trajtimi.

Na ka marrë kohë për t’i shpjeguar gjithçka George, Charlotte dhe Louis në një mënyrë që është e përshtatshme për ta dhe për t’i siguruar ata se do të jem mirë,” tha Kate. “Siç u kam thënë atyre, unë jam mirë dhe bëhem më i fortë çdo ditë duke u fokusuar në gjërat që do të më ndihmojnë të shërohem; në mendjen, trupin dhe shpirtin tim,” shtoi ajo.

Kate tha se të kesh burrin William, Princin e Uellsit në krah është një burim i madh ngushëllimi dhe sigurie.

“Shpresojmë se do ta kuptoni se, si familje, tani kemi nevojë për pak kohë, hapësirë ​​dhe privatësi derisa të përfundoj trajtimin tim. Puna ime më ka sjellë gjithmonë një ndjenjë të thellë gëzimi dhe mezi pres të kthehem kur të jem në gjendje, por tani për tani duhet të fokusohem në rikuperimin e plotë”, tha Kate. 

“Unë po mendoj gjithashtu për të gjithë ata që janë prekur nga kanceri. Për të gjithë ata që përballen me këtë sëmundje, në çfarëdo forme, ju lutemi mos e humbni besimin apo shpresën. Ju nuk jeni vetëm,” perfundoi ajo.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here