Sa kohë keni që po mendoni për të bërë një tatuazh? Ju tregojmë vendet më të paimagjinueshme seksi, ku mund ta bëni.

Çfarë kanë të përbashkët, përveç famës dhe miliona ndjekësve, Zoë Kravitz, Kaia Gerber, Vanessa Hudgens dhe Rihanna? Të gjitha kanë tatuazhe të egër dhe seksi e ndonjëherë edhe aty ku nuk i pret. Po sot cilat janë zonat e trupit, në të cilat një tatuazh ngre menjëherë vëllimin e tërheqjes seksuale?

Rihanna, për shembull, ka një perëndeshë egjiptiane të tatuazhuar në kockën e kraharorit, vajza e Cindy Crawford, një engjëll të vogël në kafazin e saj të kraharorit, ndërsa Vanessa Hudgens një luledielli me të vërtetë të nxehtë, të vendosur anash në gjoksin e saj të majtë.

Nga ato më të imëtat dhe minimaliste, si ajo e Kylie Jenner në kofshën e saj, te veprat artistike shumëngjyrëshe të Cardi B ose total black and 100% rock e Asia Argento, tatuazhet e njerëzve të famshëm ngrenë temperaturat dhe e bëjnë provën në të gjitha mënyrat më të mirën e mundshme.

Por, ndërsa disa janë më të lehta për t’u dalluar, të pozicionuara në qafë ose në shpinë për shembull, të tjerët janë të fshehura në vende më diskrete, të tilla si në pjesën e brendshme të buzëve (e vërtetë Kendall Jenner) ose nën gjinj, underboob.

Këta të fundit janë gjithnjë e më të shumë, sidomos në mesin e yjeve të cilat, që kur Rihanna e bëri e para, i shfaqin ato në Instagram duke i bërë më të njohura dhe më të nxehtat e momentit: yjet e popit, aktoret dhe modelet tregojnë tatuazhe kaq të bukura në zona të vështira dhe e fshehura. Si Miley Cyrus që ka disa nën gjoks.

Por kujdes: ky lloj tatuazhi rekomandohet nëse keni një anë A që nuk është shumë e madhe, përndryshe modeli rrezikon të errësohet.

E çfarë ka më seksi se një tatuazh i fshehtë?

Diçka që mund të fshihet në raste zyrtare dhe të tregohet vetëm në ato të veçantat, në të vërtetë për një person të veçantë. Sepse personazhet e famshëm mund edhe t’i tregojnë ato, por në botën e ne njerëzve të thjeshtë e të vdekshëm, jo të gjitha tatuazhet janë krijuar dhe bërë për t’u parë, disa mund të mbeten një gëzim plotësisht privat.

Si ato prapa veshit, për shembull: është një zonë e modës dhe e shkëlqyeshme për mini tatuazhe që mund të fshihen lehtësisht. Plus që vendi është plot mbaresa nervore. Nëse dikush të këput një puthje pikërisht atje, fillon një cunami ndjesish. E njëjta gjë vlen për kyçin, zonën e sipërme erogjene, shumë më e dukshme. Një tatuazh bëhet kështu një mënyrë e shkëlqyeshme për të tërhequr vëmendjen.

Një zonë tjetër e nxehtë është kofsha, e cila ndihmon për të tërhequr syrin në rajonet më intime, dhe pjesa e pasme e kofshëve që tenton të mbetet e fshehur.

Por një dizajn i paturpshëm që shfaqet nën minifund ose pantallonat e nxehta të shkurtra tërheq sytë (dhe mendjen) përpjetësisht.

Së fundmi, tatuazhet e papritura të bukura dhe gjithashtu seksi, janë në sqetulla, apo tatuazhe nën sqetulla, tendenca e fundit në këtë fushë. Në rregull, ato nuk tingëllojnë saktësisht tërheqëse, por duke i parë pak më nga afër, në të vërtetë duket se kanë shumë potencial.

Për ata që po mendojnë se ka ardhur koha për të ngritur ngarkesën e tyre erotike me një dizajn në lëkurë, ose duan të shtojnë një tjetër me ADN super të nxehtë, personazhet e famshëm ofrojnë të gjithë frymëzimin që ju nevojitet, mjafton të shihni fotot e tyre.

Që fillon me V na e tha Fedez në Sanremo, po cili do të jetë emri i vajzës së Chiara Ferragnit? Bastet e ndjekësve kanë filluar!

Këngëtari, natën e parë të festivalit të këngës italiane, të mirënjohurës Sanremo, kishte veshur një këmishë Versace me inicialet e emrave të të gjithë familjes. Dhe përveç 3 shkronjave që tashmë i njohim mirë, e katërta është ajo e fëmijës që do të lindë së shpejti. Ndjekësit vënë bast në “Fitore”

Fedez në skenën e Ariston-it u paraqit me të gjithë familjen. Të paktën figurativisht. Për mbrëmjen e parë në Festivalin e Sanremos, reperi kishte veshur një bluzë Versace me inicialet e të gjithë familjes Ferragnez: C (Chiara), F (Federico), L (Leone) dhe V. Dhe mjaftoi kjo për të ushqyer thashethemet e momenti: emri i vogëlushes tashmë është vendosur.

Fedez dhe emri i Baby Ferragnez

“F. C. L. V. Familja ime më mbron shpinën”, ka shkruar këngëtari në Instagram, duke ndarë një imazh të beshjes nga pas, me shkronjat e stampuara. Imazh i ndarë gjithashtu nga Chiara Ferragni, e cila përjetësoi Leonin e vogël me të njëjtën veshje të publikuar nga babai i tij.

“FCLV. Familja jonë është e gatshme për të bërë tifo për babin”, shkroi sipërmarrësja dixhitale. Dhe, përsëri, një postim tjetër i këngëtarit, në të cilin babai dhe djali shfaqen së bashku, ndërkohë që reperi shkruajti: “Dua thjesht të di nëse je krenar për babin”.

Dhe përgjigjja e nënës së ardhshme bis është: “Gjithmonë shumë, e sigurt!. Siç do të jetë edhe V”. Pra, nuk ka më dyshime: emri i vajzës që do të lindë fillon me shkronjën V.

A do të quhet Vittoria?

Një zbulim ai i Fedez, i cili filloi zyrtarisht bastet për ndjekësit. Sipas shumë ndjekësve, emri më i mundshëm është Vittoria. Arsyeja? Gjest i bërë nga Fedez në foto me këmishën e veshur në Sanremo: shenja e fitores me duart e tij. Gjest që Leo i vogël gjithashtu përsërit, dhe që shpesh shfaqet si në shumë fotografi të këngëtarit, ashtu edhe mes postimeve të tij si emoticon. Dhe kjo, ndoshta, mund të jetë një referencë për ëndrrën e fitores së Sanremos.

Emrat e tjerë hipotetik: Venere ose Viola

Ka edhe hipoteza të tjera të hedhura nga ndjekësit: shumë mendojnë se vajza e vogël do të quhet Venere; të tjerët që do të jenë Viola, duke pasur parasysh postimet e fundit me lule dhe thonj me lule të treguara nga këngëtarja. Ka nga ata që mendojnë për Victoria-n angleze, disa Virginia ose Valeria. Me pak fjalë, ajo ende nuk ka lindur dhe foshnja e shtëpisë tashmë po lë në hije babanë e saj, duke sfumuar gati edhe performancën e tij në Sanremo. Sepse cilido qoftë emri i saj, fansat bien dakord për një gjë, që Fede po luan gjeagjezash.

Dua Lipa ambasadorja e re e Versaces

Dua Lipa, një nga yjet më të njohura të pop-it të viteve të fundit, është bërë Versace Girl e re. E ngritur lart mbi rrokaqiejt e Milanos, në tabelat gjigande që e përjetësojnë atë me ikonën Medusa në duar, fotot e saj kanë bërë xhiron e mediave sociale. Donatella Versace është e gatshme të vazhdojë bashkimin midis yjeve të muzikës pop dhe Versace-s, filluar nga Gianni.

Dua Lipa është “Versace Girl” e re, e përjetësuar në një seri shkrepjesh si dëshmi e markës së njohur të altamodës; këngëtarja britanike me origjinë shqiptare është prej pak vitesh në aktivitet, por zëri i saj magnetik dhe bukuria, i kanë garantuar një ndikim të konsiderueshëm mediatik.

Këngëtarja që ka thyer rekorde është shoqe shumë e ngushtë me drejtoren artistike të maison dhe Donatella Versace ka treguar disa herë se kishte një miqësi midis të dyjave, duke e veshur atë për koncerte dhe ngjarje të shumta; kjo karakteristikë e tërheqjes së shumë yjeve të popit dhe personaliteteve të njohura në “Medusa” është një tipar familjar i firmës.

Gianni Versace ishte veçanërisht i dashur dhe i vlerësuar nga njerëz të famshëm, veçanërisht aktorët dhe yjet e popit; pas vdekjes tragjike në 1997, funerali i tij u bë një ngjarje mediatike edhe për shkak të pranisë së personaliteteve, si Sylvester Stallone, Elthon John dhe Lady Diana Spencer, të gjithë miqtë dhe admiruesit e markës.

Pse është e rëndësishme një përfaqësuese si Dua Lipa?

Sjellja e një emri si Dua Lipa në krah është e rëndësishme për disa arsye: të kesh një dëshmi të famshme është një veprim i mirë marketingu, kjo i jep besim markës.

Versace është plot me polemika në historinë e saj në botën e Haute Couture, mbajtja e kësaj tradite është shumë e rëndësishme, sepse lë të paprekur ëndrrën dhe dëshirën për të imituar përdoruesin.

Moderniteti, eleganca dhe sensualiteti i Dua Lipa përzihen me markën në sytë e shikuesit, duke lejuar të tjerët të identifikohen për një moment në një ëndërr me sy të hapur: “nëse vesh Versace, unë jam paksa si këngëtarja”.

Mbërritja në Mars dhe meme-mania, të shohim çfarë pa Perseverance sipas rrjetit

Imazhet e para të dërguara nga sonda Perseverance ndezën maninë e memeve. Dhe ja tek vijnë të dhënat e para për “banorët” e Marsit: Baby Joda, Matt Damon, Loredana Bertè … deri edhe Bernie Sanders. Memet më qesharake që gjenden në internet

Më 18 Shkurt 2021, Rover Perseverance përfundimisht zbarkoi në Mars, pas një udhëtimi 7-mujor. U nis më 30 Qershor 2020 dhe udhëtoi më shumë se 54 milion kilometra në hapësirë.

Pavarësisht nga madhështia e ngjarjes, nuk mungoi kritika (Greta Thunberg in primis) dhe, sidomos ngacmimt virale.

Dhe sigurisht ata që kanë “varësi” nga memet nuk kanë hequr dorë nga mundësia e madhe për t’u bërë virale, me redaktimet më qesharake, dhe në pak minuta rrjetet sociale u pushtuan nga fotot e pamjeve misterioze në Planetin e Kuq.

Zbulohen pamjet e Marsianëve: koka shumë të mëdha, sy të fryrë … po, ata janë protagonistët e filmit Mars Attack!

Por nuk janë vetëm … është edhe E.T., Matt Damon (i harruar atje për kush e di sa kohë), Loredana Berté dhe të gjithë protagonistët e memeve më të famshme, përfshirë, hyrjen e re, Bernie Sanders në karrigen e tij të palosshme.

A mund të mungojë Mbretëresha Elizabeta II? Bah!

Heather Parisi shkakton stuhi në rrjetet sociale, e shqetëson situata covid apo ka nevojë për pak vëmendje?

Postimi në Instagram i yllit të show-t italian nuk kaloi pa u vënë re, duke rifreskuar ndjekësit për situatën emergjente në qytetin ku ajo jeton. Dhe polemikat shpërthejnë: një figurë publike nuk mund të thotë disa gjëra

Heather Parisi ia arrin ta kthejë vëmendjen nga vetja, si gjithmonë e si pjesa më e madhe e yjeve. Një nga postimet e saj në Instagram ishte e mjaftueshme për të ndezur rrjetin. Tema e diskutimit, e zakonshme si vitin e kaluar: kovid dhe maska, bllokim dhe vaksina.

“Hong Kongu mundi Covid-19 pa bllokim dhe pa vaksina!”, brohoriti ylli i vallëzimit, duke postuar një foto nga qyteti ku jeton me burrin dhe binjakët e saj.

Heather Parisi, covidi dhe Hong Kongu

“Me vetëm 8 raste me covid-19 dhe lehtësimin e pothuajse të gjitha masave të distancimit social, më në fund “të gjithë të lirë”!!!

Kështu shkruajti show-girl-i tre ditë më parë në mediat sociale, duke ndarë një imazh të saj në rrugë me maskën e ulur. Pastaj një rifreskim lajmesh për ndjekësit, të shtunën e kaluar, në të cilin ajo deklaron se qyteti është i lirë nga pandemia: “Vaksinimi mbi një bazë ekskluzivisht vullnetare (për momentin edhe për personelin mjekësor), do të jetë në dispozicion vetëm nga fundi i javës dhe nuk duket se u intereson shumë qytetarëve. Padyshim që nuk mund ta gjeni këtë lajm në mediat kryesore. Pyes veten pse!”, shkroi ajo.

Postim me të cilin 61-vjeçarja e dinte shumë mirë se mund të tërhiqte vëmendjen e fansave.

Polemikat dhe disa gjëra që një figurë publike nuk mund t’i thotë

Reagim i menjëhershëm nga përdoruesit. “Për ne profesionistët e shëndetit, të dëgjosh këto gjëra është një trishtim i madh,” shkroi një ndjekës. Dhe ka nga ata që theksojnë: “Por ju e keni vënë maskën për një kohë të gjatë. Shkollat ​​janë mbyllur prej muajsh. Ke hyrë në dyqane me kontrolle të ndryshme. E ke shkruar i. Dhe ke postuar foto. Me ato masa të respektuara nga të gjithë, sot ndoshta je ti që i ke thyer”.

“Ju jetoni në një vend ku disiplina është në fuqi, dhe nëse ajo që thoni është e vërtetë, nëse shteti juaj nuk gënjen për numrat, arsyeja pse keni dalë nga ky makth është pikërisht disiplina e imponuar”, komenton një ndjekës, i cili e akuzoi Parisin për sipërfaqshmëri, për biseda të pakuptimta dhe e fton atë, si një figurë publike, të mos lëshojë disa deklarata të pavënda.

Heather Parisi: “Unë kam jetuar këtu për 10 vjet”

Përgjigja e balerinës ndaj akuzave nuk vonoi të vinte.

“Është e çuditshme dhe madje pak e dyshimtë, që shumë pranojnë se gazetat dhe mediat kryesore flasin për atë që po ndodh në botë, por nuk e pranojnë ndërsa ata që jetojnë aty flasin për të. Keni frikë të largoheni nga zona juaj e rehatisë? Keni frikë se ju lëkunden bindjet? Intolerancë ndaj ideve të të tjerëve? Apo frikë nga konfrontimi?”, shkruan në një postim të gjatë në Instagram.

“Unë kam jetuar në HK për më shumë se 10 vjet dhe mund të flas për këtë me fakte dhe pa frikën se mos gaboheni”, vazhdon ajo.

Dhe vazhdon: “Respekti për ata që kanë vdekur nuk do të thotë të fusësh kokën në rërë si strucët dhe të heshtësh botën përreth tyre, por të përpiqesh të kuptosh pse ndodhi, cilat dhe të kujt janë përgjegjësitë dhe ballafaqimi me ato që, duke vepruar ndryshe, kanë arritur rezultate të ndryshme”. Shkurtimisht, pra, mbi përgjegjësinë e një figure publike dhe lirinë e fjalës:

“Ju lutemi më shpjegoni një herë e përgjithmonë pse përgjegjësia e figurës publike ekziston vetëm kur idetë tuaja nuk “përputhen” me ato zyrtare. Dhe pse nuk ka asnjë përgjegjësi për “të ashtuquajturit ekspertë”, të cilët gjatë gjithë këtyre muajve kanë mohuar njëri-tjetrin dhe janë mohuar nga faktet? Apo sepse nuk ka asnjë përgjegjësi për mediat që e kanë kthyer në alarm dhe terror, mantrën e tyre të përditshme?”.

Është bërë rrugë tani, ku shfaqet Rihana, shfaqen protesta!

Këtë herë është perëndia indiane Ganesh, që ka shkaktuar turbullira dhe zemërim. Ylli i pop-it ka publikuar një foto në të cilën shfaqet topless, për të reklamuar një palë pantallona të shkurtra të koleksionit të saj të ri. Në qafë mban një varëse me figurën e një hyjnie hindu dhe kjo ka sjellë protestat e hinduistëve kundër saj.

Pavarësisht se rrëmbeu gati 10 milion pëlqime vetëm në Instagram, fotoja topless e Rihanna-s, nuk i pëlqeu të gjithëve.

Imazhi portretizon yllin e popit me pantallona të shkurtra me shkëlqim në ngjyrë jargavani, e ndërsa shfaqet topless, mbulon gjoksin me krahun dhe dorën e majtë. Çfarë bie në sy janë bizhuteritë e gjithfarësojshme, duke përfshirë vathët, byzylykët dhe një varëse të gjatë, në fund të së cilës dallohet qartë perëndia indiane Ganesh, që ka tiparet e një elefanti.

Protesta e hinduve kundër Rihanna

Për ta thënë pak me stil, hinduistët më të vëmendshëm nuk e kanë pritur mirë.

Midis kritikëve më të egër të këngëtares ishin disa eksponentë të BJP, partisë më të madhe konservatore në vend (me 180 milion anëtarë), që ndjek një politikë nacionaliste dhe të Vishva Hindu Parishad VHP, një organizatë e ekstremit të djathtë, bazuar në nacionalizmin hindu, e cila denoncoi dy platformat sociale në Delhi dhe Mumbai, duke pretenduar se fotografia “dëmton ndjenjat fetare të Hindustëve”.

Fotoja e Rihanna-s për fushatën Savage X Fenty

Fotoja, e postuar nga Rihanna në Instagram dhe Twitter, është në të vërtetë një nga fotografitë e fushatës së saj të re të Savage X Fenty. Muaj më parë fushata e promovimit të Rihanës shkaktoi kritika nga besimtarë të fyer të fesë myslimane, lidhur me tekstin e një kënge të përdorur në spektakël, në të cilën citoheshin fjalët e Kuranit. Aso kohe Rihana u detyrua të kërkojë ndjesë publike.

Pantallonat e shkurtra me ngjyrë livando të veshur nga ylli janë pjesë e koleksionit të ri të markës, e cila prodhon të brendshme që kënaqin të gjitha madhësitë.

Mjafton të shikoni në sit, sesi modelet variojnë nga madhësia S në XXL dhe variojnë midis vajzave me ngjyrë, biondeve me lëkurë të çelët dhe hispanike. Me pak fjalë, një markë që nuk mund të jetë më gjithëpërfshirëse se kaq.

Brenda një jave, dy herë

Kjo nuk është hera e parë që Rihanna përfundon në shënjestrën e qeverisë indiane.

Vetëm javën e kaluar ajo postoi një Tweet, në të cilin ndau një artikull të CNN, që tregonte përleshjet e dhunshme në demonstratat e fermerëve. Në mbështetje të këtij imazhi, që tregon protestat masive të fshatarëve, ajo shkroi: “Pse nuk flasim për këtë?!”, duke marrë vëmendjen e mediave ndërkombëtare, të cilat kishin injoruar ngjarjen, por duke shkaktuar edhe protesta nga ana e konservatorëve indian, të cilët dogjën disa foto të aktivisteve amerikane.

Kim Kardashian pozon e m(z)buluar me lule

Mbas stuhisë internetike të Kendall Jenner, lidhur me fotot e fotoshopuara dhe mbas zhurmave konstante lidhur me martesën e saj të marrë fund me Kanye Ëest, Kim Kardashian duhej të reagonte. Dhe kush më mirë se ajo di si t’i qetësojë fansat e t’u hedhi “kockën” që pëlqejnë më shumë?!

Kështu që, ja tek shfaqet boom-i i radhës. Ajo një grua 40-vjeçare, e cila e di mirë se me mbi 200 milion ndjekës, veç like-ve e zemrave, fare lehtë vijnë komentet dhe kritikat, ndaj mjafton një postim i mirëstudiuar që të qetësohen zemrat e turbulluara të ndjekësve.

Ajo shfaqet nudo, por e mbuluar me lule peoni (bozhuri), sa për të mbuluar pikat strategjike, për të dhënë mesazh pozitiviteti.

“Flower power” – “Fuqia e lules”, është shkruar në postimin e Kardashianes së famshme, e cila kërkon të qetësojë ujërat e turbulluara nga zërat për fundin e martesës së saj dhe fotove të fundit të së motrës, me fuqinë dhe gjuhën e luleve.

Nudo, por make-up perfekt

Imazhi është puna e artistes italiane Vanessa Beecroft, e cila është në krahë të Kardashian-Ëest për më shumë se dhjetë vjet, për të krijuar imazhet e markave të saja familjare nga albumet për meshkuj tek parfumet dhe linjat e rrobave femërore.

Në foton më të fundit të fuqisë së luleve, e cila të kujton disi posterin e filmit American Beauty, 40-vjeçarja Kim tregon trupin e saj të lëmuar, por pa efektin e zakonshëm shkëlqyes dhe manikyrin natyral në rozë pastel. Nga ana tjetër, fytyra është e kuruar me kujdes, me një make up që përqendrohet në vetullat ultra të përcaktuara dhe një sy të sfumuar e të hijezuar nga Terra di Siena kafe në gri. Ndërsa buzët rozë e thellë, e konturuar me laps, përtej konturit natyror të buzëve të saj.

Mesazhi i vullkanit Kim, nënë dhe sipërmarrëse beauty dhe mode, me ëndrrën për t’u bërë avokate, është në thelb mjaft i qartë. Edhe nëse jashtë shpërthen stuhia, le t’i japim vetes një ton dhe të vazhdojmë me të paktën një nuancë optimizmi.

Mbas qirinjve me aromë vagine, Gwyneth Paltrow prezanton një tjetër objekt seksual. Fotoja bëhet virale.

Ylli i filmit mbas suksesit me qirinjtë aromatik jo të zakontë, pra ato me aromë vagine, së fundmi lançoi një vibrator. Për ta promovuar atë, ajo ndau në rrjetet sociale, një foto të vitit 1999, duke e zëvendësuar statujën e Oskarit me vibratorin. Sigurisht që do të bëhej virale.

Më shumë ironike sesa sensuale, Gwyneth Paltrow ka gjetur mënyrën më të mirë që të flitet për të. Në të vërtetë jo vetëm për të si artiste, por edhe për sipërmarrësen që është bërë. Ditën e Shën Valentinit ajo hodhi në treg produktin më të ri erotik, një vibrator të ri. Zgjedhja që bëri aktorja e njohur për të promovuar më të renë e linjës së saj, por edhe për të argëtuar fansat ishte epike dhe sigurisht që bëri të bëhej virale në internet. Ishte një foto meme që e prezantonte atë në marrjen e Oskarit, por jo me Oskarin në dorë.

Gwyneth Paltrow dhe vibratori i ri që tashmë është shitur

“Ne prezantuam vibratorin tonë të parë fundjavën e kaluar dhe ai është shitur”, shkruhet në postimin e Instagramit të Goop, markës së yllit Paltrow. Aktorja pasi ka arkivuar karrierën e saj në kinema, ka marrë rolin e sipërmarrëses, si shumëkush nga bota e artit së fundmi, në botën e mirëqenies, përfshirë atë seksuale.

“Një objekt dëshire me vibrime dhe intensitete të ndryshme, që mund të përdoret edhe në dush ose gjatë larjes, me qëllim që të japë kënaqësi maksimale”, është përshkrimi në faqen e internetit të Goop. Por ja që objekti u shit sa hap e mbyll sytë dhe është kjo arsyeja se pse Gëyneth lajmëron fansat në mediat sociale: “Furnizimet do të mbërrijnë së shpejti. Shto emrin tënd në listën e pritjes”.

Fotoja me vibrator në vend të Oskarit

Por të kthehemi te ajo që u bë virale. Më shumë sesa vetë objekti, i cili nuk është më lajm, duke parë se ylli i Hollivudit ka zgjedhur kënaqësinë seksuale si sipërmarrje, por është fotoja që aktorja ndau në profilin e saj në Instagram, për të promovuar të sapoardhurin midis produkteve të saj ne shitje.

Në fakt është një foto nga viti 1999, viti në të cilin Paltrow mori Oskarin për aktoren më të mirë në filmin  “Shakespeare in love”.

Me një ndryshim të vogël: në vend të statujës, diva mban vibratorin në duar.

“Unë di të bëj edhe meme, djema”, shkruan ajo në postim, duke rrëmbyer kështu edhe njëherë  duartrokitjet internetike të ndjekësve.

Dua Lipa nuk harron t’i urojë ditëlindjen Kosovës së saj

Edhe këtë vit, Dua Lipa nuk harron të urojë Kosovën e saj, në ditën e Pavarësisë. Porstimi i saj në instagram këtë vit është një foto e animuar në të cilën shfaqet ajo me në sfond ngjyrat e flamurit të Kosovës dhe yjet.

Fotoja u shoqërua me fjalët:

“Gëzuar ditën e Pavarësisë, Kosovë! 13 vite. Nuk do ta harroj kurrë momentin kur ndodhi teksa po e shihja në TV , ndërkohë që jetoja në Prishtinë. Më rrënqethet mishi nga energjia e këtij qyteti. E paharrueshme. Krenare kur shoh sa larg kemi mbërritur dhe sa larg do të shkojmë!”

Dua Lipa është një nga personazhet shqiptare e njohur në të gjithë botën që nuk mungon të jetë prezent në ngjarjet shqiptare dhe të Kosovës në veçanti, duke bërë kështu ambasadoren par exselencë të shqiptarëve.

“Po këmbët pse i ke kaq të gjata?” – Kendall Jenner dhe trupi i fotoshopuar, virale në rrjetë

Ndërsa kolegia e saj Sara Sampaio tregon me video sesi trupi i saj ndryshon pa poza strategjike, modelja kryesore e shtëpisë Kardashian-Jenner bën xhiron e rrjetit në ditën e Shën Valentinit. Këmbët dhe legeni kilometrik, që natyrisht nuk duken real. Dhe kjo nuk mund t’u shpëtonte fansave dhe faqeve revolucionare të “trupit realist”.

Njëra me fryrje dhe palosje “njerëzore”, tjetra me këmbë të stërzgjatura dhe modelin e legenit “Barbie”. Në të njëjtën fundjavë, Sara Sampaio, 29 vjeç, jep mësime mbi normalitetin e gruas dhe njerëzoren trupore në Instagram, ndërsa Kendall Jenner, motra e parafundit Kardashian, postoi një fotografi me të brendshme (mikro) nga linja Skims, e nënshkruar nga motra e saj Kim, e cila bën xhiron e internetit.

12 milion pëlqime për trupin e saj, padyshim një supermodele, por realisht nuk ka gjasa për përmasat dhe patinimin e saj në foto. Dhe kjo nënvizohet nga disa llogari të IG që flasin për Bady pozitivity e neutrality, e që menjëherë filluan të analizojnë foton (tashmë kjo nuk është më problem).

A është i retushuar trupi i Kendall Jenner?

Për shumë njerëz trupi i Kendall është i retushuar: “është e pamundur që një grua të jetë e lëmuar, perfekte, uniforme në ca zona, pa asnjë nuancë të njollës në lëkurë, shenja në ijë, pa palosje, pa një venë, pa një bulb pelifer”, shkruan llogaria @problematicfame.

Sigurisht, të brendshmet mikro mund të rrisin zonën e barkut me një efekt optik, por e njëjta llogari zbulon gjithashtu se si kërthiza e topmodeles, në Story, duket mjaft e zgjatur.

Të tjerët, nga e gjithë bota, “nxjerrin” retushimin e videos (pa problem me aplikacionet që qarkullojnë). Në disa foto, filtri bie dhe beli kthehet në real. Por jo të gjithë fansat, (kujtojmë që janë mijëra njerëz në rrjetet sociale), janë të vetëdijshëm se ajo që po shohin nuk është realitet.

“Nuk mund të heshtet duke parë foto të tilla dhe të imagjinosh se mijëra vajza në të gjithë botën besojnë se e gjithë kjo është e vërtetë”, shtojnë të tjerët.

Kendall përgjigjet:”As unë nuk jam gjithmonë perfekt”

Top-modelja u është përgjigjur fansave dhe jo-fansave përmes Tëitter, mijëra vajzave që i shkruajnë se ndihen keq dhe të pasigurta, pasi panë foton e saj: “Unë jam një vajzë jashtëzakonisht me fat. Vlerësoj gjithçka që kam. Por dua që ta dini se edhe unë kam ditë të këqija dhe ju kuptoj! Jeni të bukura ashtu si jeni !!! Nuk jam gjithmonë aq perfekt sa mund të duket”.

Kendall përballë Sara Sampaio, dy modele, dy shembuj, dy antipodet

Së bashku ato kanë ndarë të njëjtën pasarelë të fundit të Victoria’s Secret “Fashion Show 2019”, përpara vendimit të kompanisë, të mbushur me kritika, për të pezulluar shfaqjen vjetore që nuk ishte në përputhje me kohët që po jetojmë, ose me vizionin e miliona vajzave në botë të lodhura duke parë një lloj shumë specifik të fizikalitetit të përfaqësuar: shumë i hollë, i skalitur, “i përsosur”, i kanonizuar dhe i vështirë për t’u arritur, shumë shpesh një mjet krahasimi dhe një burim pakënaqësie për ata që më pas blejnë ato të brendshme në dyqan e nuk shohin të njëjtin rezultat të Kendall-eve në trupat e tyre.