Grim dhe artistë: këshilla për një make-up perfekt në moshën 40 vjeç

Make-up-i në moshën 40 vjeç është shumë i ndryshëm nga ai që bëhet në 20, pasi edhe qëllimet janë të ndryshme. Gabimi më i zakonshëm vjen nga “siguria” e bukurosheve 40-vjeçare. Në rubrikën Grim dhe Artistë, “po i lejojmë vetes” disa këshilla për një make-up perfekt te gratë në moshën 40 vjeç.

Kur lëkura e fytyrës fillon të piqet dhe shfaqen linjat e para të vogla të shprehjes, gratë priren të ndryshojnë rrënjësisht qasjen e make-up-it, i cili bëhet kryesisht korrigjues dhe “mbulues”. Qëllimi më i zakonshëm, në mesin e grave që tani kanë lëkurë të maturuar, në fakt është të mbulojnë njollat, të ridizenjojnë ovalen e fytyrës dhe t’i japin fytyrës një pamje sa më rinore. Ndonjëherë, megjithatë, ne përfundojmë duke tejkaluar sasinë e produkteve dhe teknikave për të krijuar make-up-in “korrigjues”. Ose thjesht korrigjojmë defekte të vogla, duke hequr dorë nga krijimtaria, e cila është gjithmonë një aspekt themelor i çdo lloj make-up-i.

LEXO EDHE: Po ti si e quan, rimel apo mascara? Le ta zbulojmë së bashku misterin e emrit të produktit që na i bën qerpikët më të bukur!

Po cila është mënyra e duhur?

Këshilla për të ndjekur dhe gabimet për të shmangur!

Lëkura e pjekur duhet të përgatitet me një bazë make-up-i të përsosur, në mënyrë që të plotësojë edhe nevojat e make-up-it, por edhe nevojat e lëkurës në të njëjtën kohë.

Para make-up-it është e nevojshme të studioni produktet dhe teknikat më të përshtatshme dhe të krijoni një bazë të rregullt grimi, e cila është e përshtatshme për llojin tuaj të lëkurës dhe nevojat e saj.

Primer: absolutisht po

Përdorimi i primerit për krijimin e bazës së fytyrës është absolutisht i nevojshëm kur keni lëkurë të pjekur, pasi ndihmon në zbutjen e rrudhave të vogla dhe “parregullsive” natyrale të lëkurës së pjekur.

Fondatinë super-mbulues: po (por pak)

Fondatina shumë mbulesë është formuluar për të siguruar uniformitetin maksimal të fytyrës dhe për të kompensuar ndryshimet tipike të lëkurës së pjekur, siç janë njollat ​​e diellit (një problem shumë i zakonshëm për gratë mesdhetare).

Një gabim që bëhet shpesh kur përdorim një fondatinë mbuluese, që për nga natyra e saj shumë e pasur dhe e trashë, është tejkalimi i sasive të aplikuara të produktit. Rezultati, tashmë e dini, është efekti “maskë”, tepër i ngarkuar. Fytyrës i jepet një strukturë false dhe mbi të gjitha e pakëndshme për t’u parë (ndonëse në foto efekti i maskës dallohet shumë më pak).

LEXO EDHE: Rregullat e thjeshta që duhet të ndiqni për grimin minimalist gjatë verës – Bëjini të tjerët të mendojnë se jeni yje edhe pa make-up

Për më tepër, ky lloj produkti tenton të akumulohet në linjat e shprehjes dhe gjithashtu në poret e zgjeruara që karakterizojnë lëkurën e pjekur. Ndaj, përdorni pak produkt dhe shpërndajeni atë shumë mirë, veçanërisht në skajet e fytyrës për të shmangur një thyerje kromatike shumë të dukshme!

Bronzers dhe korrektor të errët: jo, faleminderit!

Një ide jashtëzakonisht e papërshtatshme, por e zakonshme mes grave të pjekura. Mendohet se nxirja është faktor bukurie në të gjitha rastet, por kjo nuk është dhe aq e saktë. Ngjyra e errët është e bukur, por me sens dhe masë.

Përpjekja për të krijuar një efekt nxirjeje artificiale, duke përdorur produkte me tone të errëta, shumë të ndryshme nga ajo natyrale e lëkurës, është një gabim i pafalshëm. Do të theksonte shumë fytyrën, por edhe rrudhat. Veç kësaj, kontrasti që bën me qafën, dekoltenë, por edhe krahët, është e pakëndshme.

LEXO EDHE: Si dielli! E dini që ne ju flasim vetëm për tendecat, ja kujt i shkon grimi portokalli

Konturimi: po (me moderim)

Konturimi bëhet praktikisht thelbësor nga një moshë e caktuar e tutje. Kjo teknikë “pikturuese” e cila ka shumë të përbashkëta me skulpturën, ndryshon pak tiparet e fytyrës, duke e rinuar edhe një herë atë.

Është thelbësore që edhe konturimi të përdoret në mënyrë të moderuar. Sigurisht që duhet të “heqësh” faqet e varura me një lojë të mirë dritë-hijesh, por nuk është aspak ide e mirë të imitosh Kim Kardashian, sidomos kur je nisur thjesht për të bërë pazar.

Shkëlqyes dhe Gliter: absolutisht jo

Shkëlqyesit dhe produktet kozmetikë me efekt perlë dhe opalë janë armiku i betuar i make-up-it në moshën 40 vjeç. Arsyeja është shumë e thjeshtë: shkëlqyesit nxjerrin në pah poret e zgjeruara dhe rrudhat e imta. Një hap i gabuar, që nuk këshillohet të bëhet.  

Sa i përket nuancave të syve, rregulli është i njëjtë: është më mirë të shmangni rreptësisht nuancat me shkëlqim dhe t’i drejtoheni atyre mat. Arsyeja? Për të mos drejtuar vëmendjen te “këmbët e pulës”!

Vetëm ngjyrat neutrale? Jo vetëm!

Rreth moshës 40 vjeç, make-up bëhet “i sigurt”. Të gjitha gratë, që bëjnë make-up për vite me radhë, kanë mësuar se kush është ai që shkon më shumë me fytyrën e tyre. Zakonisht i njohin ngjyrat e tyre dhe kanë caktuar llojin e produktit dhe të aplikimit. Për të pasur stil të garantuar, ne priremi të përdorim ngjyra shumë natyrale dhe të kujdesshme, pothuajse nude, duke i zgjedhur ato bazuar në tonin dhe nëntonin e lëkurës.

Është një zgjedhje perfekte, por e bëjnë të gjitha deri në mërzi. Edhe nëse ngjyrat neutrale na bëjnë të ndihemi të qeta, duhet edhe të guxojmë me ngjyrat. Ndoshta do të na mjaftonte të ruanim të njëjtën skemë produkti dhe nuance që përdorim për make-up-in tonë të përditshëm.

Si të shpëtojmë nga efekti “panda” kur vendosim lapsin e zi? Këshillat tona.

Mund të përdoret si vijëzues sysh, si bazë për sytë e sfumuar ose për të përcaktuar rimën e brendshme të syrit. Lapsi, kryesisht i zi, për sytë është i gjithanshëm dhe ndoshta më i përdorshmi për grimin. Por edhe ai, nëse nuk dimë ta përdorim mirë, rrezikon të na japë efekte të padëshirueshme për pamjen e pastër që do të donim kur bëjmë tualet.

Ky efekt tashmë njihet si efekti “panda” dhe bëhet fjalë për atë hijen e bezdisshme e të hapur jashtë kufijve në të cilën përdorim lapsin e syve. Pra me fjalë të tjera një efekt i bezdisshëm, sa kohë duket si një njollë e zezë apo rrathë sysh të panevojshëm dhe të pabukur. 

Një makth i vërtetë, veçanërisht për ato që kanë kaluar shumë kohë në bërjen e një make-up-i të studiuar në detaje.

Atëherë, si të shmangim “efektin panda” që askush nga ne s’e do? Ekzistojnë disa hile që duam t’jua tregojmë sot.

Dy truke për një laps syri që nuk njollos

Për të siguruar që lapsi i syve të zgjasë shumë kohë pa krijuar njolla, së pari duhet ta aplikoni në mënyrë korrekte dhe më pas ta fiksoni siç duhet. Le të shohim se si të veprojmë hap pas hapi.

Para së gjithash, sigurohuni që të keni një laps të mprehur mirë, të gatshëm për të bërë një vizë precize dhe delikate.

Kur nisni aplikimin me laps, është mirë ta bëni duke bërë pika ose vija dhe jo, siç bëhet zakonisht, duke tërhequr një vijë të vazhdueshme.

Më pas është mirë ta sfumoni. Me ndihmën e një një furçeje të vogël, mjafton të kryeni një lëvizje nga brenda në pjesën e jashtme të syrit, duke e shpërndarë në mënyrë të barabartë produktin, i cili, duke qenë në një sasi më të ulët se sa në vijëzimin klasik, nuk do të rrezikojë të shpërhapet.

Tani është momenti për ta fiksuar. Me të njëjtën furçë, merrni pak nuancë për sytë me të njëjtën ngjyrë si lapsi dhe vendoseni atë në vijën që sapo keni bërë: ashtu si pudra me fondatinën, edhe ky pluhur do ta bëjë vijën më të theksuar dhe më rezistente.

Kaq ishte. Pas kësaj ju duhet të keni një laps të aplikuar me saktësi dhe mbi të gjitha që do të zgjasë shumë në kohë.

Provojni pra, ç’prisni? E vetmja gjë që ju nevojitet është një laps, një furçë precize dhe pak nuancë sysh.

Halloween në shtëpi? U pa puna, mund të përdorim gjithë truket që kemi në shtëpi për një pamje “të frikshme”

Si të krijoni pamje make-up për Halloween. Grim i thjeshtë dhe tradicional, i bërë me produkte kozmetike që gjenden brenda secilit raft tualeti në shtëpi.

Nata e Halloween-it po afron. Edhe nëse këtë vit nuk do të jetë e mundur të festojmë natën më të frikshme të vitit me ahengje të mëdha, së bashku me shumë miq, kjo nuk do të thotë të mos jemi në gjendje të shpalosim krijimtarinë personale. Po, sepse festa e Halloween është gjithashtu një mundësi për të luajtur me kostumet e frikshme dhe pamjen ekstravagante të make up-it.

Atëherë, pse të dorëzohemi edhe nëse qëndrojmë në shtëpi për të parë një film horror ose për të gdhendur kungujt me të vegjlit tanë? Brenda raftit tonë të kozmetikës ka shumë produkte të përsosura për të krijuar truket mbresëlënëse me disa hapa të thjeshtë.

Make up-i për Halloween: Produktet që duhen përdorur

Penel dhe laps i zi për sytë

Në Halloween, “personazhet” më të njohur si të mëdhenj, ashtu edhe të vegjël, janë skeletet, shtrigat dhe zombiet. Për të na shpëtuar në krijimin e një pamjeje të frikshme make-up-i vijnë penelat e syve dhe lapsat e zinj. Në varësi të kompleksitetit të trukut që do të doni të krijoni, këto dy produkte janë ideale për vizatim. Për shembull, për tiparet karakteristike të një kafke, siç është Kafka shumë e famshme meksikane, pasi ato lëshojnë një ngjyrë të plotë që zbatohet lehtë. Në veçanti, eyeliner xhel është i përsosur për t’u përdorur në Halloween, madje edhe për vizatimin e rrjetave të merimangës në fytyrat e të vegjëlve.

Make up-it për Halloween: paletat me pluhurat e syve

Dëshironi rrathët e errët super të shquara për pamje vampir? Sekreti është në hijezimin e syve. Për të krijuar të purpurtën e zonës poshtë syve, thjesht përdorni një gamë pluhurash të toneve të syve, që variojnë nga grija në rozë të purpurt. Për të vizatuar rrathët e errët, duhet të bëni një përzierje të toneve më të ftohta dhe mat, duke këmbëngulur me një ngjyrë vjollce në pjesën e brendshme dhe më pas duke e zbehur me një gri të lehtë në pjesën e jashtme.

Buzëkuq i lëngshëm me ngjyrë vere

Në çdo koleksion kozmetike tonën gjejmë një buzëkuq të lëngshëm me ngjyrë vere. Lejlaja e errët, në fakt, është një nga ngjyrat më të nxehta në sezonin e vjeshtës. Ky produkt mund të ndihmojë në pamjet e ndryshme të make up-it për mbrëmjen e Halloween. Para së gjithash, një buzëkuq i lëngshëm me të kuqe të errët mund të simulojë njolla ose pika të vërteta të gjakut që bien poshtë fytyrës. Por nëse ka një pamje shumë më joshëse dhe njëkohësisht të errët në planet tuaja, nuanca e buzëve me ngjyrë vere është perfekte për t’u kombinuar me një sy të zi të tymosur.

Tani bëni një list miqsh me të cilët mund të ndani mbrëmjen e frikshme, nëse do të doni të imitoni festat e zhurmshme dhe meqë grumbullimet nuk është mirë të bëhen, bëni gati edhe muzikën për sfond e ndoshta edhe ndonjë pije fantazioze që shkon me atmosferën. Ja që mund të ndodhë edhe në kushte shtëpie, mos u dorëzoni hiç!

Kim Kardashian në ditëlindjen e saj të 40-të, do t’u bëjë dhuratë armenëve një milion dollarë

Sipërmarrësja do të mbushë 40 vjeç më 21 tetor, ditën kur do të dalë në treg The Opalescent Collection për KKW Beauty. Ndërkohë, ajo premton një milion dollarë për të ndihmuar Armeninë, në konflikt me Azerbajxhanin

Kim Kardashian do të mbushë 40 vjeç në 21 tetor dhe, me këtë rast, ajo ka menduar një dhuratë të veçantë për të ndarë me fansat dhe ndjekësit: një koleksion të ri të make-up-it për linjën e saj të bukurisë.

Një koleksion i ri make-up për 40-vjetorin

“Për të festuar ditëlindjen time të 40-të, unë jam entuziaste t’ju prezantoj The Opalescent Collection për KKW Beauty që do të lançohet në 10:46 të mëngjesit në 21 tetor, në orën dhe datën e saktë kur kam lindur”.

Kështu e prezanton projektin e ri në Instagram, ylli Kardashian. Sportive me një pamje ultra glam, me bust dhe pantallona lëkurë me shkëlqim me ngjyrë të purpurtë, diva shpjegoi se ky është një koleksion i krijuar duke u bazuar në gurin e saj të lindjes, opal.

Ngjyrat neutrale dhe pop

Koleksioni i ri i make-up-it përfshin paleta pluhuri, me një shkëlqim të ri opaleshent, buzëkuqë të lëngshëm gjysmë-opakë të një formule të re dhe lapsa buzësh.

“Një kombinim i ngjyrave neutrale dhe pop të përshtatshme për përdorim të përditshëm”, shpjegon Kim, duke shtuar në një video, ku ata argëtohen duke hedhur një fetë tortë për fansat, që është krijuar për “netë glam”.

Kim Kardashian dhuron 1 milion dollarë për Armeninë

Jo vetëm dhe thjesht për bukurinë. Influencuesja-sipërmarrëse njoftoi gjithashtu se ajo do të dhurojë një milion dollarë në Fondin Armenia. Kjo është një organizatë që siguron ushqim, strehim dhe ndihmë mjekësore për nevojtarët në vendin e konfliktit me Azerbajxhanin. Jo një zgjedhje e rastësishme, duke pasur parasysh origjinën armene të babait të tij, Robert Kardashian.

“Mendimet dhe lutjet e mia u drejtohen burrave, grave dhe fëmijëve trima. Unë dua që të gjithë të kujtojnë se, pavarësisht nga distanca që na ndan, ne nuk jemi të ndarë nga kufijtë dhe së bashku ne jemi një komb i vetëm armen global”, tha ajo në mediat sociale, duke i ftuar fansat për ta ndjekur në këtë nismë.