Pse na thahen buzët dhe si t’i heqim qafe plasaritjet e tyre

Kur ndodh që buzët tona plasariten, shkaqet mund të jenë të shumta: që nga faktorët atmosferikë te hidratimi i dobët e deri te mungesa e vitaminave dhe alergjitë. Edhe maska ​​mund të shkaktojë tharje të buzëve. Ja se si të parandaloni dhe trajtoni këtë acarim

Njerëzit kanë tharje apo plasaritje të buzëve gjatë gjithë vitit, jo vetëm në dimër, por edhe gjatë ndërrimit të stinëve, situata mund të përkeqësohet. Ajri i thatë, era dhe moti i keq, por edhe ndryshimi që moti po pëson shpesh së fundmi, kontribuojnë në përkeqësimin e kushteve dhe shkaktojnë buzë që kërkojnë ndihmë!

Buzët e thara, shkaqet e mundshme

Ushqimi shkakton tharje të buzëve dhe mund të çojë në tendencën e tyre për t’u çarë. Në thelb, ekzistojnë dy zakone të gabuara që na sjellin këtë problem: mungesa e vitaminave, veçanërisht e vitaminës C, dhe dehidrimi që rezulton nga marrja e pamjaftueshme e lëngjeve, veçanërisht e ujit.

Me fjalë të tjera, sidomos në dimër, kur duket se ka më pak nevojë, është thelbësore të pini të paktën 1 litër e gjysmë ujë në ditë dhe të rrisni sasinë e frutave dhe perimeve në dietën ditore. Edhe pirja e lëngjeve të frutave dhe smoothies (agrumet, për shembull) dhe perimet mund të ndihmojnë vërtet “nga brenda”. Por në ndryshimet klimaterike gjatë ndërrimit të stinëve, duhet të vazhdojnë të na shoqërojnë po këto dieta ditore.

Ndër shkaqet e ndryshme të buzëve gjithmonë të thata dhe të plasaritura ekzistojnë disa faktorë. Pirja e duhanit, për shembull. Cigarja gjithmonë në gojë “than” filmin lipidik të buzëve, duke i dehidratuar ato. Një mundësi tjetër që nuk duhet nënvlerësuar është një reagim i mundshëm alergjik ndaj disa kozmetikave që i përdorni shpesh. Mund të jetë një buzëkuq, por edhe fondatina që kalon nëpër buzët tuaja gjatë përhapjes së saj.

Maska është e detyrueshme, por ajo than edhe buzët!

Meqenëse mbajtja e maskës është e detyrueshme në jetën tonë të përditshme, është e rëndësishme të dimë efektet anësore që ato kanë në lëkurën tonë. Ne kemi dëgjuar tashmë për puçrrat e shkaktuara nga maska, por për efektin që ka në buzët tona, diskutohet më pak. Çdo gjë që prek shumë buzët mund të shkaktojë acarim dhe të nxisë tharjen.

Zgjidhja? Para se të vendosni maskën, sigurohuni që të vendosni një barrierë në buzë për të mbrojtur lëkurën.

Lëpirja e buzëve të thata e përkeqëson situatën

Kurdoherë që buzët thahen, tundimi për t’i lëpirë mund të bëhet dërrmues. Sidoqoftë, kjo shkakton shumë më tepër dëm, sesa dobi. Në fakt, pështyma i irriton dhe dehidraton më tej. Kështu që, ju hyni në një rreth vicioz të lëpirjes së buzëve për t’i përmirësuar ato, por duke shkaktuar më shumë thatësi dhe acarim.

Si të parandaloni tharjen e buzëve

Ndërsa dielli ka potencialin për të djegur buzët tuaja, muajt e ftohtë të dimrit mund të bëjnë që buzët të rrjedhin edhe gjak. mburoja që mbulon buzët është shumë e hollë, e butë dhe delikate, dhe siguron më pak mbrojtje. Ato kanë nevojë për lagështi, ndërsa moti me erë dhe ngrohja qendrore janë fajtorët kryesorë për tharjen. Pra, në vend që të prisni acarimin të shfaqet, duhet të vraponi menjëherë për ta parandaluar duke i mbrojtur!

Balsami i buzëve është aspekti më i rëndësishëm i kujdesit për buzët e thata. Preferohen ato që përmbajnë vazelinë dhe / ose një kombinim dylli. Këto jo vetëm që ndihmojnë në shërimin, por gjithashtu krijojnë një pengesë mbrojtëse dhe ruajnë lagështinë, si dhe mbrojnë nga të ftohtit.

Buzët e thata: ilaçet natyrale

Mjekimet natyrale për buzët e copëtuara? Ju gjithashtu mund të eksperimentoni me disa ilaçe shtëpiake, ndërkohë që luftoni me fazën akute të plasaritjes.

Ju mund të përhapni një lloj balsami të bërë vetë në buzët tuaja, që përbëhet nga një pjesë mjalti dhe një pjesë vaj ulliri. Thjesht lëreni të veprojë për disa minuta, duke e masazhuar për ta shpërndarë mirë, dhe më pas hiqeni dhe plotësojeni me gjalpë kakao normal. Ndihma është e menjëhershme.

Edhe një këshillë: për të shmangur tharjen e buzëve pa nevojë, shmangni kafshimin e tyre ose lagien e tyre me pështymë gjatë gjithë kohës. Këto vetëm thajnë dhe irritojnë gojën.

Një ilaç i shkëlqyeshëm në kushte shtëpie, 100% natyral dhe gjithmonë efektiv!
Recetë për 30 g – Përbërësit:

10 g gjalpë shea

5 g dyllë blete

13 ml vaj bajame ose vaj tjetër vegjetal

5 pika vajra esenciale të luleve të pranverës (p.sh. Trëndafili, Jasmine, Geranium, Lavender)

Metoda:

Me një enë të vogël të shkallëzuar, masni sasitë e përbërësve.

Sterilizoni një enë të vogël (JO plastike) me alkool.

Sterilizoni gjithashtu me alkool dhe pambuk një kullesë dhe një kavanoz të vogël (mundësisht qelqi) me diametër rreth 3 cm me një kapak.

Vendoseni enën me grykë të nxehet në një bagnomaria dhe hidhni përbërësit në të duke respektuar këtë rend:

1) gjalpin shea

2) dyllin e bletës

3) vajin e bajames

Mos harroni se përbërësit duhet vetëm të shkrihen, pa u mbinxehur ose valuar.

Mbajeni nxehtësinë në të ulët dhe trazojeni shpesh.

Hidhni përzierjen e nxehtë në kavanoz.

Nxehtësia ndryshon vetitë e vajrave thelbësorë. Prandaj, kushtojini vëmendje përzierjes që të ftohet aq sa të mund t’i shtoni ato pa i dëmtuar. Sidoqoftë, mos lejoni që përgatitja të ngurtësohet, sepse në këtë rast bëhet e pamundur të kombinohen esencat.

Pastaj, ndërsa përzierja është akoma e ngrohtë dhe e lëngshme, shtoni vajrat esencial të dëshiruar dhe përzieni me dorezën e një luge çaji. Në këtë pikë lëreni të pushojë e zbuluar derisa të ngurtësohet plotësisht.

Kondicioneri është gati! Vendoseni direkt me majën e gishtit për të pasur buzë të buta si petalet. Gati për t’u puthur?

Recommended Posts