Eurovizion 2021: finalistët dhe favoritët e Natës Finale

eurovizion 2021 anxhela peristeri

Nata e madhe po afron. Cilët janë finalistët dhe favoritët e natës finale të Eurovizion 2021? Anxhela Peristeri, me zërin e saj të mrekullueshëm dhe performancën po aq, e kualifikoi Shqipërinë mes finalistëve të datës 22 maj. Le të shohim së bashku se cilët janë finalistët e tjerë dhe cilët janë favoritët e natës finale të Eurovizionit

Eurovizion 2021 po zhvillohet në Roterdam të Hollandës. Sipas traditës, vendi fitues i eventit të mëparshëm është organizatori i radhës së festivalit më të rëndësishëm europian të këngës.

Mbrëmjen e djeshme, më 20 maj, u zhvillua nata e dytë gjysmë-finale e Eurovizionit. Mes performancave të 17 vendeve, e 11-ta në radhë ishte Shqipëria, me përfaqësimin e denjë të Anxhela Peristerit. “Karma” e saj u kualifikua si finaliste e natës përmbyllëse të Eurovizionit.

LEXO EDHE: Shqipëria në Finalen e Madhe, Anxhela Peristeri shkëlqen në Eurovizion

Finalistët e Eurovizion 2021

Ngjarja muzikore, Eurovizion 2021 u zhvillua në dy netë gjysmë-finale, më datat 18 dhe 20 maj. Grand Final-ja do të zhvillohet në datën 22 maj 2021.

Nga mbrëmja e djeshme, mes 17 shtetesh në garë, vetëm 10 prej tyre u kualifikuan. Një prej tyre ishte edhe Shqipëria, e cila do të performojë e dyta në radhë, në natën e madhe.

Eurovizion 2021: lista e plotë e shteteve në Finalen e Madhe

Rregulli e do që në Finalen e madhe të Eurovizionit përzgjidhen 10 finalistë nga nata e parë gjysmë-finale, 10 nga gjysmë-finalja e dytë, vendi organizativ, Hollanda në këtë rast, i cili hy automatikisht dhe 5 Big-ët bashkëthemeluesit e eventit (Gjermania, Spanja, Italia, Franca dhe Mbretëria e Bashkuar).

Gjithsej janë 26 konkurrues finalist për Eurovizion 2021. Vlen të përmendim se vitin e shkuar Eurovizioni nuk u zhvillua për shkak të pandemisë.

Lista e finalistëve

Qipro, Shqipëria, Izraeli, Belgjika, Rusia, Malta, Portugalia, Serbia, Mbretëria e Bashkuar, Greqia, Zvicera, Islanda, Spanja, Moldavia, Gjermania, Finlanda, Bullgaria, Lituania, Ukraina, Franca, Azerbajxhani, Norvegjia, Hollanda, Italia, Suedia, San Marino.

Favoritët e natës finale të Eurovizion 2021

Si për çdo gjë dhe sipas traditës së Eurovizionit, kanë filluar bastet për fituesin e eventit. Sipas bookmakers, edhe pse toto-lista ndryshon, ndër favoritët për të qenë fitues të Eurovizionit janë 10 vende, midis të cilëve Italia, e cila po garon fort me Francën. Në krye të favoritëve janë Maneskin me këngën e tyre “Zitti e buoni”, fituese e Sanremos së këtij viti.

Deri në momentet që shkruajmë, në Top 3 është Italia, Franca dhe Malta. Ndërkohë që kënga shqiptare nuk duket t’i ketë punët mirë, pasi ka zbritur e parafundit në renditje. Gjithsesi, asgjë nuk mund të dihet dhe asgjë nuk varet vetëm nga kjo.

Gjithsesi, tani gjithçka do të varet nga juritë e secilit vend pjesëmarrës në Eurovizion, të cilët do të votojnë për njëri-tjetrin. Përvoja shqiptare nuk është dhe aq e mirë me pikët e dhëna nga juritë, të cilat duhet thënë se votojnë sipas gjeo-politikës.

Nuk na mbetet vetëm se t’i urojmë bekimet e krahëve të shqiponjës, këngëtares sonë Anxhela Peristeri!

redaksia VIP

Anxhela Peristeri fiton votat europiane në tapetin e kuq, mediat e huaja e shpallin “Veshja më e Mirë”

anxhela peristeri ne tapetin e kuq

Në sondazhin e bërë nga mediat e huaja, Anxhela Peristeri shpallet e veshura më mirë në tapetin e kuq. S’kishte si të ndodhte ndryshe, veshja më e mirë, e punuar nga shqiptari i famshëm i stilit, Valdrin Sahiti, fiton shumicën e votave europiane

Eurovizioni ka filluar dhe këtë vit po zhvillohet në Hollandë. Këngëtarja përfaqësuese e Shqipërisë është Anxhela Peristeri, e cila pritet të performojë sot në skenën europiane të këngës.

Dhe siç edhe pritej, që në momentin kur veshjen e këngëtares shqiptare në Eurovizion e mori përsipër mjeshtri Valdrin Sahiti, Anxhela Peristeri shkëlqeu në tapetin e kuq. Së bashku me të këngëtarë nga vende të njohura të kontinentit të vjetër.

WiwiBlogs, portali më i madh i Eurovision-it, organizoi një sondazh publik për të përzgjedhur këngëtaren e veshur më bukur dhe Anxhela është shpallur fituese me shumicën e votave.

Fustani i saj i kuq i zjarrtë, i çarë deri në pjesën e sipërme të këmbës dhe me pjesën e sipërme në formë korseje, shoqëruar me berretën moderniste në ngjyrën e veshjes, i dha këngëtares sonë sharmante, atë prekjen plus të stilit dhe rafinimit.

E sigurt që votat kanë shprehur vërtetësinë e look-ut të saj, tani shpresojmë edhe më shumë se kaq.

Eurovizioni na ka lënë gjithmonë një shije të hidhur, sidomos kur kemi kuptuar se si votohet, me gjeopolitikë, gjeostrategji e jo vetëm. Të shpresojmë se bashkimi i forcave me Olti Currin dhe Kledi Bahiti, do të jetë ogur i mirë për këngëtaren tonë.

Mbrëmjen e djeshme ishte nata e parë gjysmëfinale dhe fituesit ishin:

Norvegjia – Tix con “Fallen Angel”

Izraeli – Eden Alene con “Set Me Free”

Rusia – Manizha con “Russian Woman”

Azerbajxhan – Efendi con “Mata Hari”

Malta – Destiny con “Je me casse”

Lituania – The Roop con “Discoteque”

Qipro – Elena Tsagrinou con “El diablo”

Suedia – Tusse con “Voices”

Belgjika – Hooverphonic con “The Wrong Place”

Ukraina – Go_A con “SHUM”

Mbrëmjen e sotme do të jenë në garë 17 vënde, një prej të cilave Shqipëria. Pesë shtete europiane, Italia, Franca, Gjermania, Mbretëria e Bashkuar dhe Spanja janë automatikisht në finale, si pjesë themeluese e European Broadcasting Union. Atyre u bashkohet edhe Hollanda, si organizatorja e Festivalit.

Të kryqëzojmë gishtat që Anxhelës t’i shtohet edhe një tjetër fitore, veç Veshja më e Mirë e tapetit të kuq të Eurovizionit.

10 qytetet me restorantet me më shumë yje Mishelin në botë

Çmimi Michelin Star është nderi më i lakmuar në botën e restoranteve. Konsiderohet si vulë e kuzhinës së shkëlqyer. Çmimi vlerëson restorantet më të mira për sa i përket pozicionit, cilësisë dhe shërbimit.

Sistemi “yll Michelin” e ka origjinën e tij modeste si një udhëzues i krijuar për t’u treguar shoferëve francezë se ku ishin të pranishme shërbimet lokale, si restorantet. Yjet janë të organizuar në tre kategori, një yll që do të thotë “ia vlen të ndalesh”, dy yje që do të thotë “meriton një devijim” dhe tre yje që do të thotë “meriton një udhëtim special”. Udhëzuesi Michelin ka inspektorë që vizitojnë restorantet, por mbeten anonim, dhe restorantet vlerësohen bazuar në cilësinë e shërbimit dhe sasinë e ushqimit.

10. Bruksel – 31

Brukseli është një nga destinacionet më të mira gastronomike në Evropë. Është qyteti i tretë evropian me yje Michelin, me 26 restorante me të paktën një yll. Sidoqoftë, qyteti nuk ka restorante me tre yje. Një nga restorantet e tij më të mira me yje Michelin përfshin Sea Grill për peshk dhe ushqim deti, duke e bërë atë një nga restorantet e këtij lloji në Belgjikë. Restoranti Bon Bon u ofron darkave mundësinë e një Manu du Marche me tre pjata ose një Manu Impro me pesë pjata në varësi nga kërkesa e tryezës. Restorante të tjera me yje përfshijnë La Truffe Noire, Comme Chez Soi dhe Le Chalet de la Foret.

9. Çikago – 35

Çikago nuk është i njohur vetëm për popullsinë e tij të madhe, por edhe si një destinacion për udhëtime. Industria e mikpritjes në qytet është rritur për të përmbushur kërkesën e lartë nga vendasit dhe udhëtarët. Edhe pse Çikago ka qindra restorante, 35 u janë dhënë të paktën një yll Michelin. Dy restorante, Grace dhe Alinea, kanë ruajtur statusin e tyre me tre yje, ndërsa pesë restorante kanë marrë dy yje. Alinea është vlerësuar me tre yje që nga viti 2011 për inovacionin e saj. Restorante me yje Michelin përfshijnë Acadia, 42 Grams, Oriole, Sixteen dhe True.

8. San Francisco – 46

San Francisco kurrë nuk do të zhgënjejë, kur bëhet fjalë për të ngrënë. Me një total prej 46 restorantesh me yje Michelin, qyteti nuk ka mungesë opsioneve të restoranteve. Zona e gjirit ka gjashtë restorante me tre yje, si New York City. Restoranti Quince u modernizua nga një restorant me dy yje në një restorant me tre yje në 2017, ndërsa Saison, Benu, Meadowood, Manresa dhe Laundry franceze të gjithë mbajtën vlerësimet e tyre. Së bashku me gjashtë restorante me tre yje, ka shtatë restorante me dy yje dhe disa restorante me një yll, përfshirë fillestarët. Restorantet me yje Michelin në San Francisco janë të famshëm për kuzhinë moderne, të shkëlqyeshme në një restorant inovativ. Dy nga restorantet e qytetit, All Spice dhe Ame, janë përjashtuar nga lista e yjeve Michelin. Të dy u mbyllën më vonë.

7. Londër – 79

Londra është shtëpia e restoranteve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar. Është një destinacion i rëndësishëm për dashnorët e ushqimit jo vetëm në vend, por edhe në Evropë. Londra është qyteti i dytë me më shumë yje në Evropë, me më shumë se 60 restorante. Qyteti është gjithashtu shtëpia e disa shefave të vlerësuar me çmime të tilla, si Gordon Ramsey dhe Michael Roux Jr. Dy prej restoranteve të Londrës, Alain Ducasse dhe Restorant Gordon Ramsey kanë qenë vlerësuar me tre yje Michelin. Kishte 8 hyrje të reja me një yll në 2017 me vetëm një restorant, Raby Hunt, që fitoi një yll të dytë. Regjistrimet e reja përfshijnë Pidgin, The Ninth, The Ritz, Trinity dhe Ellory midis restoranteve të tjera.

6. Hong Kong – 87

Hong Kong është një qendër e madhe financiare me një kërkesë të lartë për restorante dhe kuzhinë të pasur. Më shumë se gjashtëdhjetë restorante në qytet mbajnë të paktën një yll Michelin. Gjashtë restorante të Hong Kongut janë vlerësuar me tre yje, për kuzhinën e tyre të jashtëzakonshme. Këto restorante përfshijnë Bo Innovation, Lung King Heen, Sushi Shikon, T’ang Court dhe Bombana. 14 restorante u vlerësuan me dy yje, ndërsa 44 u dha një yll. Disa nga hyrjet e reja përfshinin Kashiwaya, Ta Vie, Beefbar dhe Epure. Hong Kongu kishte mbi 49 kuzhina të ndryshme të renditura në udhëzuesin Michelin. Kuzhina japoneze është bërë e njohur edhe në qytet me më shumë restorante japoneze të hapura.

5. New York – 99

New York është një nga kryeqytetet ushqimore të botës. Ka numrin më të madh të restoranteve me yje Michelin në Shtetet e Bashkuara. Ka 77 restorante me yje, nga të cilët gjashtë janë vlerësuar me çmimin më të mirë me tre yje. Të gjashtë restorantet përfshijnë Eleven Madison Park, Table në Brooklyn, Jean-Georges dhe Per Se. Ka 10 restorante me dy yje në New York, me Aska, një hyrje të re, ndërsa 62 restorante janë vlerësuar me një yll. Disa nga restorantet e reja me një yll në New York përfshijnë Agern, Contra, Faro, Gunter Seeger, Kanoyama, La Sirena dhe Nix.

4. Osaka – 117

Japonia po bëhet shpejt një nga destinacionet më të mira ushqimore në botë, me tre qytete të saj që e bëjnë atë të jetë një nga pesë destinacionet kryesore të ushqimit. Osaka është shtëpia e disa restoranteve me cilësi të lartë, që ofrojnë ushqim të klasit të parë. Qyteti ka 91 restorante me yje Michelin. Tre prej restoranteve u vlerësuan me tre yje, ndërsa 20 restoranteve iu dhanë 2 yje dhe 68 prej tyre u është dhanë një yll. Tre restorantet me yje Michelin në Osaka përfshijnë Taian, Fujiya dhe Koryu. Restorante të tjera me yje Michelin përfshijnë Hajime, Takama, Asai dhe Pierre. Restorantet jo vetëm që ofrojnë ushqim me cilësi të lartë, por edhe ambiente dhe shërbime që i bëjnë mysafirët të dëshirojnë të kthehen përsëri dhe përsëri.

3. Paris – 134

Parisi është destinacioni më i mirë i ushqimit në Evropë. Konsiderohet si kryeqyteti gastronomik i kontinentit me qindra restorante. Restorantet e Parisit ofrojnë një larmi të gjerë të kuzhinave për shkak të shumëllojshmërisë së saj. Qyteti është shtëpia e 100 restoranteve me yje Michelin me dhjetë nga restorantet që marrin çmimin më të lartë me tre yje. Azhurnimi i fundit në kategorinë me tre yje është restoranti Cheval Blac, kuzhinieri i të cilit, Yannick Alleno, ka tre yje Michelin që e vendosin atë në grupin e vlerësuar të “Shefave të Gjashtë Yjeve”. Parisi gjithashtu mburret me 14 restorante me dy yje dhe 76 restorante me një yll.

2. Kioto – 135

Kyoto është një qendër historike e kulturës, fesë dhe kuzhinës. Ajo nuk është e njohur vetëm për disa nga vendet e shenjta më të vjetra në botë, por edhe si shtëpi për disa nga restorantet më të vjetra në botë. Kyoto mburret me mbi 100 restorante me yje Michelin, që ofrojnë ushqim duke filluar nga stili tradicional japonez në stilin modern të përzierë. Qyteti ka 7 restorante me tre yje, përfshirë Hyotei, i cili ka ekzistuar që nga shekulli i 17-të dhe Nakamura që daton që nga periudha Edo. 25 restorante u vlerësuan me dy yje në 2017, ndërsa 64 morën një yll.

1. Tokio – 304

Tokio konsiderohet si kryeqyteti i ushqimit në botë. Për pjesën më të madhe të dekadës së kaluar, qyteti ka mbajtur rekordin botëror për restorantet me yje Michelin, duke mposhtur qytete të mëdha si Paris, Londër dhe New York. Tokio ka më shumë se 225 restorante me të paktën një yll Michelin. Dymbëdhjetë restorante në qytet, duke përfshirë Ginza Kojyu, Ishikaëa, Joel Robuchon dhe Azabu Yukimura, janë vlerësuar me tre yje Michelin. 54 restorante mburren me dy yje, ndërsa 160 kanë nga një yll Michelin secili. Një nga restorantet me tre yje, Usuki Fugu Yamadaya, është i specializuar në fugu, një nga ushqimet më vdekjeprurëse nëse nuk është përgatitur mirë.

Forbes, aktoret më të paguara për vitin 2020

Çdo vit, Forbes harton renditjen e aktoreve më të paguara në botë, në dhjetë pozicionet më të mira të vitit 2020, gjejmë Angelina Jolie, Nicole Kidman, Gal Gadot, Emily Blunt dhe fituesen, Sofia Vergara, e cila fiton vendin e parë me dyzet e tre milion dollarë

Vendi i 10-të: Viola Davis – 15.5 milion dollarë

Vendi i 9-të: Elisabeth Moss – 16 milion dollarë

Vendi i 8-të: Ellen Pompeo – 19 milion dollarë

Vendi i 7-të: Nicole Kidman – 22 milionë dollarë

Vendi i 6-të: Emily Blunt – 22.5 milion dollarë

Vendi i 5-të: Meryl Streep: 24 milion dollarë

Vendi i 4-të: Melissa McCarthy – 25 milion dollarë

Vendi i tretë: Gal Gadot – 31.5 milion dollarë

Vendi i dytë: Angelina Jolie – 35.5 milion dollarë

Dhe vendi i parë, zonja e zotërinj: Sofia Vergara – 43 milion dollarë

10 palët e këpucëve më të shtrenjta në botë

Nuk dimë nëse duhet ta quajmë çmenduri apo art, por dimë me siguri që janë jo vetëm me një vlerë të paturpshme të hollash, por edhe mahnitëse për t’u parë.

Duam të ndajmë me ju top-listën e këpucëve më të kushtueshme, krijuar nga mjeshtra të këpucarisë dhe sigurisht nën pronësi të njerëzve vërtet të pasur.

Kur kemi dëgjuar të thuhet “këpucë prej ari, argjendi, apo diamantësh”, imagjinata na ka çuar te përrallat, pra automatikisht te e pabesueshmja, jo realja, ndërkohë që këto që do t’ju prezantojmë më poshtë ekzistojnë. Jo thjesht dhe vetëm ekzistojnë, por janë edhe klasifikuar me krenari si këpucët më të kushtueshme në botë.

The Moon Star Shoes nga  Antonio Vietri

Kryeson absolutisht listën mjeshtri ialian i këpucëve, Antonio Vietri, i cili vitin e shkuar prezantoi veprën e tij të artit për herë të parë zyrtarisht, në Dubai.

Këto sandale janë bërë prej ari, diamante 30 karat dhe një element i çmuar që është jashtë çdo lloj imagjinate: një fragmenti meteoriti i gjetur në 1576, në Argjentinë.

Për t’i bërë ato edhe më speciale, vjen forma e takës, e cila është imitimi i gradaçelës më të lartë në botë, asaj të Burj Khalifa.

Krijimi yjor i këpucarit të artë torinez u prezantua me një çmim prej 19 milion dollarësh.

Passion Diamond Shoes i Jada Dubai

Nisim të zbresim klasifikimin, por jo edhe artin me të cilin janë punuar këpucët. Sigurisht që një kohë këto këpucë kryesonin klasifikimin, bëhet fjalë për vendin e dytë në listën e dhjetë këpucëve më të shtrenjta në botë dhe gjejmë rezultatin e bashkëpunimit midis Jada Dubai dhe Passion Jeëellers. Për një çmim “modest” prej 17 milion dollarësh, këto skarpina dekolte, me takën spil, janë të farkëtuara në ar, lëkurë, mëndafsh dhe asnjë më pak se 236 diamante.

Për ta mbyllu, Passion Diamonds përmban në qendër një palë diamante të gradës D, 15 karat.

Paraqitur në Burj Al Arab në Dubai, pas nëntë muaj pune nga këpucarë ekspertë, këto këpucë i kanë rrëmbyer rekordin, si më të shtrenjtat në botë, këpucëve të krijuara prej Debbie Wingham.

Debbie Wingham

Kapërcyer me të drejtë dhe me meritë nga Antonio Vietri dhe Jada Dubai, dizajnerja britanike Debbie Wingham megjithatë mbetet në podiumin e renditjes së këpucëve më të shtrenjta në botë. Modeli për të cilin po flasim është ai i krijuar në vitin 2017, i cili debutoi me një vlerë prej 15 milion dollarësh.

Të porositura si një dhuratë për ditëlindje, këto këpucë me takë të lartë kanë të vendosura disa prej gurëve më të çmuar, më të shtrenjtë dhe më të rrallë në botë, të tilla si diamantet blu dhe rozë, gjë që shpjegon çmimin.

Ruby Slippers nga Harry Winston

Djali i stilistit Harry Winston, Ron Winston, dëshironte të përkujtonte në mënyrën më spektakolare të mundshme, 50-vjetorin e klasikut të Hollyëoodit, Magjistarit të Oz-it. Dhe ai zgjodhi ta bënte këtë duke përsëritur pantoflat prej rubini të veshura nga e  reja Dorothy.

Krijuar me përpikëri me 4600 rubinë, këto këpucë të bukura kanë gjithashtu 50 karat diamante. Çmimi prej 3 milion dollarësh, tejkalon shumë atë të këpucëve të kuqe të Dorothy-s, të cilat u krijuan duke përdorur thjesht temina të kuqe.

Rita Hayworth e Stuart Weitzman

Rita Hayworth, një prej beniaminet e Hollivudit të vjetër, bëri vend në historinë e modës kur një palë vathë që ajo mbante u shndërruan në këpucë nga Stuart Weitzman. Një hije e butë e tonalitetit të tokës së Sienës është ajo që karakterizon këto këpucë, të zbukuruara me diamante, safirë dhe rubinë në një sipërfaqe sateni afër majës. Vathët e Rita Hayëorth janë qartësisht të dukshme në qendër të këpucëve dhe lartësojnë vlerën e të gjithë modelit.

Me një kosto të vlerësuar prej 3 milion dollarësh, ky ekzemplar nuk është në shitje, por në pronësi të vajzës së Hayworth, princeshës Yasmin Aga Khan.

Cinderella Shoe nga Stuart Weitzman

Renditja vazhdon me një tjetër krijim të stilistit amerikan. Jemi vetëm në vendin e 6-të. Frymëzimi vjen nga personazhi popullor i përrallës, Hirushja. Ndoshta pak më të detajuara se dizajni Disney, këto këpucë janë bërë prej lëkure italiane me 565 diamante këiat të vendosura në platin dhe të ndërthurura në një dizajn kompleks, të ngjashëm me dantellat, janë krijuar rripa për t’u ndërthurur në këmbë dhe kyçin e saj.

Vlerës së këpucëve i shtohet një diamant 5 karat me ngjyrë amaro, i cili kushton mbi një milion dollarë. E gjithë kjo e çon çmimin përfundimtar në 2 milion dollarë.

Tanzanitet nga Stuart Weitzman

Duke vazhduar në listën e këpucëve më të shtrenjta në botë, takojmë përsëri Stuart Weitman, me taka spila që rezultojnë nga bashkëpunimi me Eddie Le Vian dhe Weitzman. Në të njëjtin nivel me ato të mëparshmet, këto këpucë gjithashtu vlejnë 2 milion dollarë.

Bërë prej argjendi të lëmuar, me rripa të zbukuruar me 185 karate tanzanitesh dhe 28 karat diamante, ato kanë një pamje delikate dhe eterike.

Pantoflat e Tom Ford

Pantofla i thënçin, sepse po flasim për një palë këpucë që kushtojnë nja 2 milion dollarë të vogla.

E kur fllitet për këpucë rekord, Tom Ford nuk mund të mungojë. U mbathën nga Nick Cannon, gjatë finales së America’s Got Talent 2014. Dizajni është ai i këpucëve klasike të stilit smoking, por materiali me të cilin janë bërë nuk mund të kaloë pa u vënë re.

Këto këpucë janë në fakt të mbushura me diamante, më shumë se 14 mijë, për të qenë të saktë, të montuara një nga një në një bazë të hollë prej ari të bardhë. Puna është e stilistit të argjendarisë Jason Arasheben dhe u deshën më shumë se 2,000 orë punë e gati një vit për të përfunduar.

Wizard of Oz Ruby të Stuart Weizman

Nuk është ndonjë çudi e madhe, por klasifikimi vazhdon me shembuj të tjerë të krijuar nga Stuart Weizman. Pas interpretimit të Harry Winston me këpucët prej rubini, vjen versioni stilet i Wizard of Oz. Joshëse dhe magjepsëse, këto këpucë u punuan me 643 rubinë 123 karat, të vendosura në platin, metali më i rrallë në tokë. Çmimi? 1.6 milion dollarë.

Ar solid OVO për Air Jordan

Ato nuk janë bërë për t’u veshur, por gjithsesi meritojnë të përmendje në klasiken e dhjetë këpucëve më të shtrenjta në botë. Janë prej masivi ari, të lindura fillimisht nga bashkëpunimi midis Air Jordan dhe OVO dhe të bërë prej ari 24 karat.

Megjithëse një çmim zyrtar nuk është lëshuar, sipas një studimi që mori parasysh çmimin e arit në vitin 2016 dhe sasinë e nevojshme për të krijuar këto atlete, këpucët vlerësohet të vlejnë një 2 milion dollarësh të paturpshëm. Megjithëse nuk mund të vishet, seti i bërë me porosi për Drake është një vepër e vërtetë e artit skulpturor, e përfshirë në serinë e Matthew Senna.

U puthën “nga halli”! Pesë puthjet e famshme të kinemasë, që nuk kanë qenë aspak si nëpër “filma”

I keni parasysh historitë e famshme të dashurisë dhe të pasionit, që kanë lindur në sheshin e xhirimit? Sot mund t’i harroni, pasi do të flasim për rastet kur aktorët janë ndierë në siklet dhe nuk kanë dashur të puthin kolegun, ose kolegen. 

Leonardo DiCaprio dhe Virginie Ledoyen

Virginie Ledoyen me sa duket nuk i ka pëlqyer puthjet e yllit të Hollywood-it. Aktorja iu referua DiCaprios me epitetin “njeri i lezeçëm” por puthjet e tij janë nga ato momentet për t’u harruar. Ia gjetëm një pikë të dobët DiCaprios.

Toby McGuire dhe Kirsten Dunst 

Të gjithë e mbajmë mend puthjen simbol të filmit Spiderman, ndonëse ka qenë një skenë shumë e vështirë për t’u realizuar në sheshin e xhirimit. 

I mbytur në ujë, i varur me kokë poshtë dhe me maskë në fytyrë besojmë e imagjinoni sa e sikletshme ka qenë skena për aktorin,Toby McGuire. Gjithsesi ia doli me sukses dhe tani pas kaq shumë vitesh shpresojmë ta ketë harruar sikletin. 

Emma Watson dhe Rupert Grint

Janë dashur plot 5 prova që të arrihej në realizimin e kësaj skenë.  

Shkaku? Raporti miqësor që ishte ndërtuar mes aktorëve në 9 vite xhirime, nuk kishte lënë asnjë shpresë për raport romantik, qoftë edhe për pak sekonda përballë kamerave. 

James McAvoy dhe Angelina Jolie 

Dy aktorët e kanë shkëmbyer puthjen e parë në sheshin e xhirimit ditën që janë njohur. Ndërsa McAvoy e ka përshkuar puthjen me gruan më të dëshiruar në botë si të djersitur dhe jo shumë të bukur. 

Jennifer Lawrence dhe Bradley Cooper  

Edhe Jennifer Lawrence dhe Bradley Cooper, në filmin Silver Linings kanë pasur probleme me puthjet. Në fakt Lawrence është shprehur në lidhje me puthjet e kolegut të saj, duke thënë se këto të fundit ishin shumë “të lagura”. Sigurisht aktori në disa intervista më pas ka treguar se është ndierë i ofenduar, por shpresojmë ta kenë hedhur pas krahëve. 

Shtatë llojet e puthjeve, që të gjithë duhet t’i provojmë në jetë

Ne japim shumë puthje në jetë dhe asnjëra nuk i ngjan tjetrës. Disa i mbajmë me vete gjatë gjithë kohës, ndërsa disa të tjera duam t’i harrojmë sapo ndodhin. Puthja është një akt sublim që nuk lë askënd indiferent. Ndaj sot do t’u njohim me 7 llojet e puthjeve që çdokush duhet t’i provojë në jetë. 

Puthja e peshkut të thatë 

Nuk dimë a ta quajmë puthje, apo thjesht bashkim buzësh. Është një nga puthjet më të tmerrshme, që mund të shkëmbesh me dikë, kjo pasi një nga personat që “po puthen” qëndron i ngrirë si manekin dhe nuk bën asnjë lëvizje gjatë puthjes. 

Ngjala 

Kjo puthje është krejt e kundërt me puthjen e mësipërme. Në këtë rast njëri nga personat i jep pak më shumë liri vetes dhe kërkon ta fusë gjuhën vend e pa vend. Shumë e shëmtuar! 

Puthja me dikë që nuk e pëlqeni 

Nuk e dinit nëse ju pëlqente, ose jo dhe zgjodhët ta puthni për ta kuptuar? Urime! A jeni të qartë tani. 

Puthja e lamtumirës

Puthjet e fundi, puthjet e lamtumirës, ato që janë të mbushura me një furtunë emocionesh dhe mendimesh. Puthjet që kush i ka provuar nuk ka mundur t’i harrojë. 

Puthja në “skenë” 

Kjo është një puthje e bukur ndonëse mund të viheni disi në siklet. Por nëse partneri zgjedh t’ju puthë në mes të të gjithëve mos e lëshoni kurrë. 

Puthja e ndaluar 

Puthja që nuk duhet të jepni, puthja që do t’ju shkatërrojë jetën, puthja që nuk duhet as ta mendoni. Kjo është puthja e ndaluar, që do t’u bëjë të ngjiteni në qiellin e shtatë por edhe të bini pa parashutë për punë sekondash. 

Puthja që prisni prej kohësh

Keni kohë që e imagjinoni madje në kokën tuaj ekziston një skenë perfektë ku keni planifikuar me detaje edhe lëvizjet më minimale të buzëve. Tani ka ardhur momenti dhe më në fund ndodhi, imagjinata u kthye në realitet dhe ju nuk mund të jeni më të lumtur se kaq. 

6 shenja që tregojnë se jeni të varur nga rrjetet sociale

Duam apo s’duam ne, rrjetet sociale janë bërë pjesë e pandarë e jona. Kjo për arsye nga më të ndryshmet, sepse janë krijuar në mënyrë të tillë që të na marrin shumë kohë nga dita jonë. Mirëpo ka persona që i përdorin më rrallë, por edhe të tjerë që kalojnë shumë kohë në këto rrjetet sociale që nga dita në ditë fitojnë shumë popullaritet.

Megjithatë, nëse keni këto 6 shenja, atëherë jeni të varur nga mediat sociale:

1Ke shenja ankthi kur nuk ke akses në internet

Ju ka ndodhur të keni pëzierje në stomak kur interneti nuk punon shumë mirë? Apo kur një aplikacion po kërkon shumë kohë për t’u shkarkuar në telefon? Këto janë shenja varësie, të cilat mund të përkeqësohen nëse nuk tregoni kujdes se si e menaxhoni kohën tuaj në internet.

2E përdor instagramin/facebookun në ambjente pune edhe pse kjo nuk lejohet

Është provuar se njoftimet që ju vijnë në telefon ndikojnë edhe tek dopamine, e cila kontrollon kënaqësinë dhe nëse po e përdorni telefonin edhe jashtë rregullave, kjo tregon varësi.

3I bën “refresh” fotos shumë shpesh për të parë se sa pëlqime ke marrë

Kërkoni vlerësim nga të tjerët dhe tregon që jeni të varur nga kënaqësia që iu jep dopamina në tru.

4E kontrollon telefonin sapo zgjohesh dhe para se të flesh.

Për më tepër, nuk e fikni as ëifi-n dhe internetin e telefonit gjatë natës, sepse ju duket sikur humbisni ndonjë detaj.

5Familja dhe miqtë ua vendosin përdorimim e rrjeteve sociale në dukje

Të gjithë jemi fajtorë për përdorim të shumtë të instagramit apo mediave të tjerave, por kur njerëz të afërt ju shprehin shqetësimin lidhur me këtë, ndoshta do të thotë se po e teproni.

6Nëse një event i caktuar nuk ju emocionon thjesht dhe vetëm sepse nuk duket bukur në foto, atëherë ka vend për shqetësim.

Sportisti më i paguar në botë nuk është as Messi, as Ronaldo! “Forbes” publikon listën e plotë

Disa luajnë për hobi, të tjerë për të mbajtur trupin në formë, ndërsa shumë sportistë e shohin sportin si biznes. Të themi të drejtën, duhet ta pranojnë që sported janë industry fitimprurëse, pasi gjenerojnë miliona e miliarda euro në të ardhura, sidomos në vendet e zhvilluara.

Për ta kuptuar këtë, mjafton të shihni se sa shumë fiton një sportist në një sezon. Revista prestigjioze “Forbes” ka publikuar listën e sportistëve më të paguar për vitin 2020 dhe Messi nuk qëndron më në vend të parë. Ai ka zbritur në te tregin, pasi është tejkaluar nga Roger Federer dhe Cristiano Ronaldo, të cilët fitojnë respektivisht 106.3 milionë dhe 105 milionë dollarë në vit.

Ja lista e plotë e 20 sportistëve më të paguar në botë për këtë vit kalendarik, bashkë me shumat që fitojnë:

1. Roger Federer (tenis) – 106.3 milionë dollarë

2. Cristiano Ronaldo (futboll) – 105 milionë

3. Lionel Messi (futboll) – 104 milionë

4. Neymar (futboll) – 95.5 milionë

5. Lebron James (basketboll) – 88.2 milionë

6. Stephen Curry (basketboll) – 63.9 milionë

7. Kevin Durant (basketboll) – 63.9 milionë

8. Tiger Woods (golf) – 62.3 milionë

9. Kirk Cousins (NFL) – 60.5 milionë

10. Carson Wentz (NFL) – 59.1 milionë

11. Tyson Fury (boks) – 57 milionë

12. Russell Westbrook (basketboll) – 57 milionë

13. Lewis Hamilton (Formula 1) – 54 milionë

14. Rory McIlroy (golf) – 52 milionë

15. Jared Goff (NFL) – 49 milionë

16. Conor McGregor (UFC) – 48 milionë

17. James Harden (basketboll) – 47.8 milionë

18. Giannis Antetokounmpo (basketboll) – 47.6 milionë

19. Anthony Joshua (boks) – 47 milionë

20. Deontay Wilder (boks) – 46.5 milionë

Nuk do ta besoni sa pasuri kanë grumbulluar aktorët më të paguar të dekadës

Ne paguajmë për t’i parë ata në ekranin e vogël dhe në ekranin e madh. Por, a ju ka shkuar ndonjëherë në mendje pasuria e aktorëve tanë të preferuar?

Sido që të jetë besojmë se jeni kuriozë, ndaj dhe zgjodhëm t’ua shuajmë kuriozitetin, duke ju sjellë një listë me aktorët më të paguar të dekadës. Le të zbulojmë se cilët janë ata.

George Clooney – 274.5 milion dollarë pasuri
George Clooney është një aktor, regjisor, producent dhe kineast amerikan. Jo vetëm kaq, por Clooney prej vitesh mban edhe statusin një prej burrave më të dëshiruar të Hollywood-it. Gjithsesi, suksesi i tij nuk mbaron këtu, gjatë karrierës ai ka fituar plot tre çmime Oscar, si dhe ka hyrë në histori me interpretimet e tij në filma si: Ocean’s Eleven, Gravity, Syriana ,Up in the Air, etj.
Jackie Chan – 263.5 milion dollarë pasuri
Ne e njohim artistin nga Hong Kongu më së shumti për performancat e tij fantastike në filmat, Rush Hour, The Karate Kid, Drunken Master, Who am I, Skip trace, etj.  Në këto filma Chan ka treguar jo vetëm vlerat si aktor, por edhe aftësitë e tij të padiskutueshme në artet marciale. Besojmë mund ta kuptoni pse është paguar kaq shumë ndër vite.
Chris Hemsworth -236.4 milion dollarë pasuri
Aktori i famshëm australian fillimisht u bë i njohur për publikun e kontinentit të tij, më pas ylli i famës, i ndriti në Hollywood. Chris Hemsworth është i famshëm për rolet e tij në filmat si: Star Trek dhe A Perfect Getaway, por rolet që i dhanë popullaritetin më të madh janë ato në filmat: Avengers, Thor, Men in Black dhe The Huntsman.
Johnny Depp – 233 milion dollarë pasuri
Ylli i filmit Piratët e Karaibeve ka arritur të fitojë miliona dollarë falë rolit të Jack Sparrow në filmin hit të disa viteve më parë. Por, ky nuk ka qenë roli i vetëm që i ka dhënë sukses artistit karizmatik. Ai do të mbahet mend edhe për rolet në filmat, The Tourist, Alice in the Wonderland, The lone Ranger, Chocolate, The professor, etj.
Leonardo DiCaprio- 276 milion dollarë pasuri
Leonardo DiCaprio është një aktor, producent dhe ambientalist amerikan. Sigurisht, të gjithë ne e njohim nga rolet e tij në filmat e famshëm si: Titanic, The Wolf of Wall Street, Shutter Island, The Great Gatsby etj. Në fakt, këta filma kanë qenë e vazhdojnë të jenë hite në botën e kinematografisë dhe mund të themi se popullariteti i tyre e justifikon edhe shifrën në llogarinë bankare të aktorit.