Durrësi proteston me këpucët e kuqe, instalacioni në ditën e 8 marsit

Durrësi ka vendosur të protestojë sot, në ditën e 8 marsit të Grave, me instalacionin  e këpucëve të kuqe, formë proteste e cila tashmë ka bërë xhiron e botës që kur për herë të parë u soll nga artistja meksikane, Elina Chauvet, në shenjë proteste ndaj humbjes së të motrës, si pasojë e dhunës në familje.

Durrësi është i renditur i pari në listën e zezë dhe të turpshme të humbjes së jetëve të grave, në rrang vendi. Ndaj edhe sot protesta aty ka marrë ngjyrën e kuqe të këpucëve bosh, si një mesazh i fortë ndaj dhunës në familje dhe humbjes së jetës së grave nga dhuna barbare e burracake e burrave.

Shkallët e galerisë “Nikolet Vasia” janë mbushu me këpucë të kuqe proteste të mbledhura jo vetëm nga gratë e qytetit dhe janë simbolika e dhunës barbare që i ka marrë jetën grave.

Ka qenë regjisorja Driada Dervishi ajo, e cila edhe gjatë fjalës së saj theksoi se kjo ditë dhe ky instalacion do të duhet të shërbejë për ndërgjegjësimin ndaj fakteve tronditëse.

Ishte nëpërmjet rrjeteve sociale që mori jetë nisma e teatrit “Aleksandër Moisiu” të Durrësit, një thirrje së cilës iu bashkuan shumë gra për t’iu bashkuar protestës dhe vullnetit për ndryshimin e mëndësisë në një shoqëri patriarkale, ku jeta e gruas nuk ka aspak vlerë dhe ajo shihet ende sot si plaçkë.

Nuk mbaron këtu, trupa e teatrit në bashkëpunim edhe me të tjera personalitete të artit kanë përgatitur 8 histori të vërteta grash, të shoqëruara me fotografi dhe video të shkurtra të cilat do të shfaqen mbasditen e ditës së sotme edhe live nëpërmjet fb të teatrit të Durrësit.

Ashley Graham proteston ndaj etiketave, nuk do që ta thërrasin më grua “curvy”

Në një intervistë të fundit, Ashley Graham tha se i kanë ardhur në majë të hundës etiketat që i janë bashkangjitur dhe humbja e kohës për t’iu përgjigjur pyetjeve në lidhje me trupin e saj.

Ajo është një nga simbolet e body positive, por është lodhur nga etiketat që nuk e përfaqësojnë plotësisht atë. Në një intervistë të fundit me WSJ Magazine, Ashley Graham deklaroi se ajo nuk dëshiron të përcaktohet më me mbiemrin curvy (e mbushur). Kur e pyesin se si do të preferonte të quhej, ajo nuk ka dyshime: “Grua”. Dhe shpjegimi pse është fare i thjeshtë: “Urrej që të diskutoj vazhdimisht për trupin tim, sepse nuk njoh asnjë burrë që duhet ta bëjë këtë”.

Kjo nuk do të thotë që Ashley do të ndalojë betejën e saj për të ndryshuar vizionin lidhur me trupin e gruas.

“Dua që njerëzit të dinë se ka gra me celulit, me dhjamë dhe strija”, shpjegon ajo.

Modelja u bë nëna e Isaac Menelik Giovanni në janar 2020. Siç pranon edhe vetë, ende nuk ka arritur të humbasë të gjitha kilet e marra gjatë shtatzënisë, por ky nuk është problem: “Të mendosh për humbjen e peshës në karantinë është një dështim epik” .

Kjo është arsyeja pse Ashley do të vazhdojë të postojë fotografi të trupit të saj, sepse ta duash atë, thotë ajo, është “një praktikë e përditshme, jo vetëm një qëllim”.

Ne NUK jemi një ditë kalendarike, e vendosur nga burrat për ne!

Ju jeni, pra ne ekzistojmë!

Asnjë nuk di ta thotë me përpikmëri pse 8 marsi është dita e gruas, madje as përpjekjen për ta quajtur “festa e gruas”. Dhe çdo vit gjendemi përpara të njëjtës dilemë dhe të njëjtave pyetje që na vijnë natyrshëm me zërin e brendshëm.

U mblodhën “baballarët e kombeve” edhe një herë dhe na përcaktuan në kalendarin e ditëve të shënuara, edhe një tjetër ditë, atë të festimeve pse jemi gra, apo protestave pse jemi gra.

Nuk jam e gatshme për të nisur historinë nga e para, pasi edhe ajo vetë është e turbullt, por një gjë e dimë të gjitha mjaft mirë; ne jemi gra, siç ata janë burra. Deri këtu çdo gjë natyrale, asnjëra nga gjinitë nuk bën dot pa tjetrën natyralisht. Rolet janë të ndara për t’i bashkuar të dy gjinitë bashkë, në një mision, atë të dashurisë për jetën, vazhdimësisë së saj.

Nuk do ta dimë dot kurrë se kur dhe pse nisi të nënçmohet gruaja, por dimë mirë se gjithçka finalizohej me të dhe këtu kam parasysh themelin, vazhdimësinë.

Nuk do të ishte e nevojshme fare të përmendej ndonjëherë si armë mbrojtëse fjalia gati denigruese sa i përket asaj çka dihet e duket, “gruaja mban në trupin e saj jetën”! Në kushte të tjera kjo fjali do të ishte po aq denigruese sa vetë lufta kundër gruas, apo vrasjet.

“Seksi i dobët” u përpoqën të na etiketonin, por seksi i dobët për çfarë? Nëse i referohet drejtpërdrejt togfjalëshit, nuk jemi ne që joshemi nga sytë, nuk jemi ne që eksperimentojmë e mburremi me seksin si krenaria e vetme e madhe në qenien humane. Atëherë përse “seksi i dobët”?

A jemi më të brishta fizikisht? Ndoshta po, edhe pse edhe kjo ha diskutim nëse provojmë të këmbejmë rolet në një lindje normale fëmije që sjellim në jetë, dhe jo një herë. Dhe harrojmë dhimbjet, dhe nuk urrejmë për shkak të dhimbjeve, përkundrazi, mbushemi me më shumë dashuri dhe e derdhim atë te të gjithë njerëzit e dashur, për t’u përkthyer në shoqëri.

Sot edhe një herë si çdo vit, një ditë në kalendar që na kujton se jemi gra, se jemi ndryshe nga ata, se jemi më të vdekshme, më të prekshme, më të nëpërkëmbura, më të pafuqishme.

Edhe një tjetër ditë që kërkon të na ndajë veçmas, edhe një tjetër ditë që kërkon të tërheqë vëmendjen e atyre, burrave pra, që ne meritojmë (të paktën në një ditë thonë ata) të urohemi, të marrim dhurata (!), madje përmes luftës së egër të feministeve, të protestojmë lirisht, pra të jemi!

Po, ata kanë vendosur që të na lejojnë të protestojmë lirisht në një ditë të caktuar. E në këtë ditë edhe njëherë të lexojmë emrat e të gjitha grave të vdekura nga duart e dobësisë së burrave. Dhe lista rifreskohet me shpejtësi çdo vit. Dhe ne përpiqemi të ngremë zërin në një ditë. Po, sepse ata na lejojnë për një ditë.

Bota e gruas shqiptare në një ditë 8 marsi është edhe më vajtuese, sepse megjithë luftën për mbijetesë ende nuk është ndarë mendja nëse duhet protestuar me listat e vdekjeve të rinovuara, apo duhet festuar me shfrenime femërore nëpër klube nate apo restorante bllokuar vetëm për gratë.

Bota e gruas shqiptare të 8 marsit është zënë në çark, qëkur bota mashkullore (përmend mashkullore, për të mos ngatërruar konatacionin e “burrërore” në shqip, çka lidhur me gruan është një nonsens i madh), nuk sheh se kombi shkon përpara nga duart e mendja e këtyre grave. Dhe nuk po ekzagjeroj aspak, anipse duket si një nga ato parrullat, me të cilat pastaj kërkojnë të na denigrojnë. Kjo është e vërteta e pastër dhe hapini sytë e bëni llogaritë!

Bota e gruas së 8 marsit të sivjetëm është edhe më e vrazhdtë. Nëse përballemi sot me një pandemi globale, më e goditura edhe njëherë është gruaja, e detyruar të qëndrojë në shtëpi për t’u përkujdesur për reston e familjes. Nuk ia lejoj dot vetes të flas për humbjen apo copëtimin e karrierës së gruas, ndërsa shumica e grave shqiptare luftojnë për mbijetesën. E ndërsa luftojnë për mbijetesën, bëhen heroinat e përgjakura të ditëve pa 8 mars, apo edhe me.

Të rejat shqiptare sot po ndryshojnë erën që përndjek anijen dhe që ka filluar të drithërojë tokën nën këmbët e burrave (literalisht). Po vjen me ndërgjegjësim, po vjen me refuzim, po vjen me rrugën e shkelur nga ato vetë. Asnjë nga ata nuk e priste që ato nuk do të mendonin më martesën si ritual dhe zgjidhje të problemeve të tyre (mbasi panë mirë se për nënat e tyre nuk qe zgjidhje), nuk do ta shihnin sjelljen në jetë të fëmijëve si primare, si detyrë ndaj tokës e ndaj jetës.

Asnjë prej tyre nuk e priste që një ditë vajzat shqiptare do të kuptonin kaq qartë ligjet e natyrës, dhe në natyrë femra zgjedh mirë për të sjellë pasardhës të fortë e të denjë. Të rejat shqiptare e kanë kuptuar këtë, ndaj kanë filluar të zgjedhin pavarësinë ekonomike (me sforco të tejskajshme sigurisht), për të qenë të zonjat më tej në përzgjedhjen e më të mirëve ndër ta. Për herë të parë vajzat nuk po tremben nga statistikat me pakicë numrash mashkullorë!

Një gjë është e sigurt, ata ndihen të refuzuar, për të parën herë ndihen të refuzuar, pasi gruaja është ndalur një hop të mendojë për të ardhmen e saj dhe përgjegjësinë natyrale që ka mbi shpatulla. E nëse ai nuk është gati (siç nuk është) atëherë ajo kërcënon ta përjashtojë nga institucioni më i vjetër, me të cilën e futën në kurth gruan, martesa.

Gruaja as në 8 mars, as në 17 prill e as në 26 maj nuk mund të pranojë të jetë një ditë kalendarike dhe as një kontratë martesore, herë ligjore e herë e heshtur. Derisa burrat të kuptojnë se të dy gjinitë bashkë bëjnë një të tërë, gratë do të refuzojnë talljet e një jete të futur në kllapën e një dite.

Ne jemi! Ne ekzistojmë!

(enkeleda ristani – për revistën VIP)

Taylor Swift kundër seksizmit të përdorur në një serial në Netflix

Përse nuk e ndalim degradimin e grave që punojnë fort?!” shkroi kantautorja në Twitter, mbështetur sidomos nga fansat e saj

Netflix gjendet nën akuzën e fansave të Taylor Sëift, por përfundon në shënjestrën edhe të yllit të popit. Polemika lindi nga një batutë në lidhje me marrëdhëniet sentimentale të këngëtares, bërë në serialin Ginny & Georgia, një serial origjinal të Netflix, i cili u prezantua në platformë më 24 shkurtin e kaluar me sezonin e parë.

Fansat e Taylor Swift nuk humbën kohë për të sjellë indinjatën e tyre në mediat sociale dhe sigurisht që u pasua nga reagimi në Twitter i vetë të “të dëmtuarës”.

Ginny & Georgia dhe batuta ofenduese

“Ginny & Georgia” seriali i Netflix

Seriali në fjalë është Ginny & Georgia, një film i përbërë nga dhjetë episode, që tashmë rezulton tepër e suksesshme, duke përfunduar shumë shpejt në Top 10-en e platformës. Në zemër të origjinalit të Netflix, të krahasuar nga shumë me Gilmore Girls, janë historitë e një nëne 30-vjeçare, Georgia Miller dhe vajzës së saj pesëmbëdhjetë vjeçare, Ginny.

Ndërkohë që shumë shikues e kanë vlerësuar serialin e ri, mes tyre me siguri nuk mund të llogarisim të ashtuquajturit fansa Swifties, të Taylor Swift. Në një skenë, ku dy protagonistët diskutojnë mbi marrëdhëniet, kur nëna e pyet vajzën për të dashurin e saj, Ginny përgjigjet, “Çfarë të intereson? Ti kalon nga njeri te tjetri, më shpejt se Taylor Swift”.

Cicërima e Taylor Swift dhe hashtagu viral

Batuta hasi në reagimin e furishëm të ndjekësve të këngëtares, të cilët e çuan çështjen në rrjetet sociale me hashtagun “RESPECT TAYLOR SWIFT”, çka shpejt u bë trend në Twitter. Dhe sigurisht që ylli i pop-it mori situatën (dhe telefonin) në dorë, për të kritikuar shë-n. Në cicërimën e saj, në të cilën tregon screenshot-in e fjalisë që ndezi polemikat, ao shkruan: “Hej, Ginny & Georgia, 2010 telefonoi dhe kërkon t’i kthehet mbrapsh batuta e saj dembele dhe thellësisht seksiste. Pse nuk ndalojmë së nënçmuari gratë që punojnë shumë, duke i quajtur ‘argëtim’ këto pisllëqe”.

Replika e ashpër për një shaka të lehtë vjen pas viteve karrierë të Taylor Swift, e cila shpesh është reduktuar në jetën e saj private sentimentale, pavarësisht se është këngëtarja grua që ka fituar numrin më të madh të vendeve të para në klasifikime (Billboard 200). Vetë këngëtarja ka kritikuar në mënyrë të përsëritur standardet e dyfishta, të cilave gratë dhe burrat u janë nënshtruar, në industrinë e muzikës dhe mënyrën në të cilën mediat kanë shqyrtuar me kujdes marrëdhëniet e saj ndër vite.

Tema u trajtua gjithashtu në Miss Americana, dokumentari që ndjek momente të ndryshme të karrierës së saj, transmetuar në Netflix në vitin 2020. Kështu që Taylor Swift citoi gjithashtu platformën në tweet-in e saj:

Dhe pastaj, Netflix, pas Miss Americana kjo veshje nuk të përshtatet më“. Dhe shton: “Buon Women History Month, mendoj“, duke iu referuar periudhës nga 1 deri më 31 Mars, në të cilën festohen kontributet e grave në histori dhe shoqërinë bashkëkohore në fusha të ndryshme në SHBA.

Mos ndoshta e ardhmja e Modës digjitale do të jetë filmi? Miu Miu dhe episodi i ri i “Women Tales”

Revolucioni ka nisur. Nuk është i gjithi i dukshëm, por po ndodh. Bota po kërkon të konfigurohet edhe një herë të re dhe Moda është industria më e prekshme që tregon ndryshimin dhe kauzat e reja.

Filmi i fundit me metrazh të shkurtër titullohet Shangri-La dhe udhëton në kërkim të dinamikave të shpagimit, ashtu si dje edhe sot.

Filipinesja Isabel Sandoval, regjisorja, aktorja producentja e filmit, ngre një pyetje të rëndësishme: a ka një mënyrë për të paguar, ndërsa historia është e njëjtë përballë racës, gjinisë dhe identitetit?

Ky do të jetë krijimi i 20-të i Rrëfenjave të Grave, zgjedhur nga Miu Miu për të prezantuar koleksionet e saj aktuale nga stina në stinë. Por nga ana tjetër është krijuar edhe për të mbështetur artistet e reja dhe rrëfimet e tyre të feminilitetit.

Si e shihni, modë- film- kauza.

Pak nga subjekti i Women Tales-it të ri të Miu Miu-së

Ngjarjet zhvillohen në Kaliforninë e kohës së Depresionit të Madh dhe brenda një kishe, ku një grua fshatare filipine gjendet në një rrëfimtore. Nga ana tjetër e rrjetës nuk ndodhet prifti, por dashuria e saj e ndaluar për kohën, një i ri i bardhë. kështu rrëfimtorja kthehet në një makinë kohe në udhëtim drejt një epoke ku protagonistja dhe shumë gra të tjera janë të lira të dashurojnë kë të duan.

Titulli “Shangri-La” evokon idenë e një parajse tokësore, të izoluar nga pjesa tjetër e botës. Për emigrantët, Amerika shpesh përfaqësonte Shangri-La-në e premtuar dhe filmi shikon përreth në atë moment historik, në kërkim të lirisë dhe shpagimit.

 Po kush është Isabela Sandoval?

Është një regjisore e re filipine, që bëri histori në “ditët e Autorëve” në festivalin e Venecias, në 2019, me filmin e parë ku regjisorja është një grua trans jo e bardhë. nën firmën e saj janë edhe dy filma të tjerë të nderuar me çmime. Dhe është pikërisht ajo që Miu Miu i beson filmin e radhës.

Projekti “Women’s Tales”

Projekti i Miu Miu që ndërthur modën dhe kinemanë arrin në produktin e tij të njëzet e një.

Filmi i parë, Zoe Cassavetes “The Powder Room”, u shfaq premierë në janar 2011 dhe prej andej marka gjithmonë ka prezantuar dy në vit. Kushti i vetëm i diktuar nga marka e njohur është përdorimi i koleksionit aktual si një gardërobë për personazhet e pranishëm.

Historia, zgjedhjet stilistike, frymëzimi zgjidhen në mënyrë të pavarur nga regjisori në detyrë. Regjisorët janë gjithmonë gra, në një eksperiment për të mbështetur krijimtarinë femërore që përshtatet mirë në identitetin e gjerë të Miuccia Prada.

Google i kushton doodle Audre Lorde, poeteshës, feministes amerikane me ngjyrë

Google i bën homazh Audre Lorde, një poete afro-amerikane, që do të kishte mbushur 87 vjeç sot. Shkrimtarja me veprat e saj ndihmoi në rritjen e ndërgjegjësimit të grave, veçanërisht atyre me ngjyrë dhe homoseksualëve. Ajo vdiq nga kanceri në moshën 58 vjeç

“Me ngjyrë, lezbike, nënë, luftëtare dhe poete”. Kështu e përkufizoi veten Audre Lorde, shkrimtarja afrikano-amerikan, të cilit Google i kushton doodle-n e sotëm.

Gruaja, e cila do të kishte mbushur 87 vjeç sot, nëse kanceri i mëlçisë nuk do t’ia kishte marrë jetën më 1992, ishte një figurë kryesore në lëvizjen me ngjyrë, lezbike dhe feministe.

Adoleshenca dhe studimet e Audre Lorde

Ajo lindi në Harlem, në një kohë të vështirë për Shtetet e Bashkuara, të cilat ishin në mes të Depresionit të Madh dhe kolapsit ekonomik. Më e vogla nga tre vajzat, arriti të vazhdonte studimet e saj në nivele të larta: ajo u diplomua në 1959 nga Hunter College dhe të njëjtin vit filloi diplomën e saj master në Administrimin e Librit në Universitetin e Columbias, e cila e lejoi atë të gjente menjëherë punë brenda sistemit të bibliotekave publike e qytetit të New York.

Gjatë gjithë jetës së saj, ajo iu përkushtua mësimit të anglishtes, si në Shtetet e Bashkuara dhe në Gjermaninë Perëndimore, ku udhëhoqi lëvizjen lokale feministe.

Një adhuruese e librave dhe shkrimeve, që në moshë shumë të re, pëlqente të krijonte poezi kushtuar mbi të gjitha temave të drejtësisë shoqërore dhe racore. Në 1951, ajo shkroi poezinë “Pranvera” për gazetën e shkollës së mesme, por rektori e quajti atë “jo të botueshme”. Por revista Seventeen, shumë e popullarizuar në mesin e të rinjve, vendosi ta botonte, duke i dhënë famën e parë Lordes.

Ishte gjatë viteve të adoleshencës dhe rinisë shumë të hershme që ajo kuptoi se ishte lezbike. Pavarësisht kësaj, në 1962 u martua me Edëin Rollins, me të cilin pati fëmijët Elizabeth dhe Jonathan. Divorci erdhi në vitin 1970, dhe Audre ishte tani e gatshm të kthehej në marrëdhëniet e saj të të njëjtit seks. Ndër marrëdhëniet e tij më të rëndësishme të dashurisë ishte ajo me Frances Clayton, e cila zgjati njëzet vjet, nga 1968 deri në 1988.

Punimet më të rëndësishme të Audre Lorde

Ndër veprat e saj më të njohura është autobiografia e saj “Zami: Një mënyrë e re për të shkruar emrin tim” dhe, mbi të gjitha, The Black Unicorn, shkruar në 1978, ku ajo tregon pa grimcuar fjalët vështirësitë e të qenit grua lezbike dhe me ngjyrë, në Shtetet e Bashkuara të viteve 1970

Unë kryesisht shkruaj për gratë që nuk flasin,” thotë ajo, “sepse jemi të tmerruar. Sepse ne jemi mësuar të respektojmë frikën në vend që të respektojmë veten. Ne jemi mësuar të respektojmë frikën tonë, por duhet të mësojmë të respektojmë veten dhe nevojat tona”. “Burst of Light”, botuar në 1989, fitoi American Book Award.

Gjatë jetës së saj, ajo u godit për herë të parë nga kanceri i gjirit, përvoja e të cilit e bëri atë të shkruajë Los Diarias del Cancer, botuar për t’i dhënë mbështetje dhe guxim grave të tjera me kancer.

Kanceri, megjithatë, nuk e la të qetë, dhe pavarësisht operacionit të gjirit, sëmundja u kthye në mëlçi disa vjet më vonë. Audre Lorde vdiq më 17 nëntor 1992, vetëm 58 vjeç, në Saint Croix, e shoqëruar deri në frymën e fundit nga partnerja e saj, shkrimtarja dhe aktivistja, Gloria I. Josep

Kishte një “defekt” të vogël në kërthizë, modelja çeke tregon si bëri paqe me veten

Super-modelja çeke, Karolina Kurkova është në pritje të fëmijës së saj të tretë. Ajo ka vendosur të çlirohet nga kompleksi i papërsosmërisë së kërthizës, që e ka fshehur prej kohësh, por që më në fund arriti të bëjë paqe me defektin e saj.  

E përsosur por jo e përsosu deri në fund. Edhe pse duket qesharake, ndonjëherë mjafton të shquajmë ndonjë gjë qoftë edhe të vogël në trupin tonë dhe të fiksohemi keq me të e të vuajmë nga “papërsosmëria”.

Duket se ky paska qenë edhe problemi i madh i Karolina Kurkova-s, e cila tregon për herë të parë atë “defektin” në trupin e saj, që e kishte  fshehur prej gjithmonë: një anomali në kërthizën e saj.

E fshehu në pasarela dhe në kopertina, por e fshehu edhe gjatë dy shtatëzanive të para. Por më në fund vendosi të ëjë paqe, me veten dhe defektin e saj.

Refuzoi fotot në shtatzënitë e para

Për çdo grua, shtatzënia është një moment i rizbulimit të trupit që ndryshon.

Gjithmonë kam dashur të dokumentoj se si ishte trupi im në atë moment, por me dy shtatzënitë e para nuk u ndjeva rehat kurrë“, thotë supermodelja çeke në një intervistë për revistën Glamour, të cilën ajo e ndau edhe në mediat sociale.

“Njëzet e një vjet si modele, duke dokumentuar tërë jetën time në fotografi, por kurrë nuk kam dashur të bëj fotografi gjatë shtatzënisë, sepse nuk jam ndjerë kurrë bukur, duke treguar barkun tim”, vazhdon ajo.

E vërteta e kërthizës me “defekt”

Kam lindur tre muaj më parë dhe fëmijë kam bërë një operacion për të riparuar një hernie të kërthizës dhe murin e brendshëm të stomakut, i cili nuk ishte i mbyllur. Rezultati është që kërthiza ime nuk është në të vërtetë një kërthizë normale. Është më shumë një gropë sipërfaqësore dhe ka ndonjë shenjë të lehtë. Kjo do të thotë gjithashtu që kur jam shtatzënë, unë kam një njollë të sheshtë: barku nuk më bëhet shumë i rrumbullakët, kur kërthiza më rritet, dhe kurrë nuk kam dashur ta tregoj”, shpjegon ish-engjëlli i Victoria’s Secret.

Një papërsosmëri e përsosur

Modelja tregon gjithashtu se si jetonte me këtë defekt në botën e modës, ku deri vonë fjala kyçe ishte “perfeksion”.

“Gjatë karrierës sime, ma kanë prekur barkun pa pushim, duke dërguar mesazhin ‘Nuk është në rregull, do ta fshehim’. Ata nuk menduan se ishte imazhi i përsosur dhe kjo e bëri këtë papërsosmëri të vogël më të madhe në kokën time”, rrëfen nëna e ardhshme.

Dhe më në fund “e lirë”

Megjithatë, tani, në moshën 36 vjeç dhe me fëmijën e saj të tretë gjatë rrugës, Karolina Kurkova ka një vetëdije tjetër, për veten dhe trupin e saj.

“Tani jemi në një kohë tjetër në industrinë e modës, e cila konsiston në përqafimin e asaj që jemi dhe papërsosmëritë që na bëjnë të bukur. Shtatzënia ime e tretë më dha mundësinë që më në fund të ndihem e lirë në trupin tim ”, thotë ajo.

Dhe ja më në fund, ndryshe nga shtatzënitë e mëparshme, modelja ndau shumë fotografi të gruas së re shtatzënë në rrjetet sociale, që tregojnë barkun në rritje.

Dhe e dini? Vetëm ajo mund ta shoh atë papërsosmëri, seppse në të vërtetë është e pamundur të vëresh një defekt para kaq shumë bukurie.

Meena Harris, mbesa e Kamalës që vë “në krizë” Shtëpinë e Bardhë

Nëse gjithçka nuk ka një axhendë të planifikuar, Biden, por edhe zëvendësja e tij, nuk do ta kenë të lehtë për të qenë në unison mendimesh e veprimesh me të gjithë ata që i mbështetën dhe kanë pritshmëritë e tyre për ta. Sigurisht, ka edhe konseguenca aty ku ngrihet zëri kundër padrejtësive, siç është rasti i  Meena Harris, mbesës së Kamala-s, e cila lufton për padrejtësitë dhe vazhdon ta bëjë zërin e saj të dëgjohet madje dhe sidomos kur është jo fort e këndëshme dhe indinjuese për të  fuqishmit

Vala e protestave të mijëra fermerëve, me të cilën po përballet për javë të tëra India, përveç tragjedisë së Covid-19, ka gjetur mbështetjen e një tjetër dëshmitareje të jashtëzakonshme. Meena Harris, mbesa e zëvendës-presidentes aktuale të SHBA, Kamala Harris.

Meena Harris kundër qeverisë indiane

Ajo iu është bashkuar zërave të të tjera të famshmeve, që mbështesin protestat kundër qeverisë indiane të Modi, me hashtag #StandwithFarmers dhe #FarmersProtest, të bërë tashmë viralë në rrjetet sociale nga ana e Greta Thumberg, Rihanna-s, (e para që nisi thirrjen), dhe ish-pornostarit, tani aktiviste, Mia Khalifa. Një “poker” grash të famshme me miliona ndjekës në mediat sociale, e që kanë shkaktuar një incident të mundshëm diplomatik midis SHBA dhe Indisë. Po, mes tyre mbesa e re e zëvendëses së Biden. Po tani?!

Lufta për të drejtat prej gjithmonë

Mbesa e nënpresidentes së SHBA-ve filloi të luftojë kundër padrejtësive që në moshë të re dhe nuk duket se ka ndërmend të ndalet. Në të vërtetë, zëri i saj vazhdon të jetë i lartë edhe kur shqetëson dhe indinjon të fuqishmit.

“Unë nuk do të frikësohem, nuk do të hesht. Mësova nga nëna dhe tezja ime, shijen e të luftuarit për të drejtat civile”, shkroi ajo disa ditë më parë, pasi fotoja e saj u dogj në Indi, gjatë disa demonstratave në favor të qeverisë Modi, duke demonstruar sa pak vlejnë për të marrëdhëniet diplomatike ndërkombëtare me të cilat duhet të merret tezja e saj, përballë luftës për të drejtat.

Kush është Meena Harris

Meenakshi Ashley Harris është 36 vjeç dhe ka një diplomë juridike nga Harvard. Ajo është avokate dhe aktiviste për të drejtat civile. Themeloi “Phenomenal Ëoman Action Campaign”, një kompani që prodhon veshje me mesazhe për fuqizimin e grave për të mbështetur gratë, të ardhurat e të cilave financojnë shoqatat feministe dhe anti-raciste.

Beteja e re për të drejtat

Denonconi situatën e vështirë të fermerëve indianë, të cilët për muaj të tërë kanë protestuar kundër reformës së kërkuar nga qeveria, e cila liberalizon tregun bujqësor, duke favorizuar në mënyrë efektive kompanitë shumëkombëshe në sektor dhe duke rrezikuar të zgjerojë edhe më shumë ndarjen tashmë të thellë sociale midis “të varfërve” dhe “të pasurve”, është beteja e fundit e zhvilluar nga Meena Harris.

Qeveria indiane ishte indinjuar me Rihanna-n, pasi këngëtarja raportoi faktet në Tëitter. Tani, megjithatë, çështja ka shkuar shumë më tej dhe përplasja është nxehur më shumë në orët e fundit me kundër-protestat e aktivistëve pro-Modi që dogjën flamuj amerikanë dhe gjithashtu fotot e mbesës së Kamalës dhe Greta Thunberg.

Si të eliminoni erërat vaginale

Është normale që vagina të lëshojë një erë të lehtë. Sidoqoftë, nëse ju duket se është mjaft intensive, për shembull ngjan me atë të peshkut ose është sidoqoftë e pakëndshme, mund të jetë simptomë e një problemi tjetër shëndetësor. Mund të shoqërohet me simptoma shtesë, të tilla si kruajtje, djegie, acarim ose shkarkim vaginal. Në përgjithësi, nëse aroma nuk shoqërohet me simptoma të tjera, asgjë nuk është anormale. Infeksione të ndryshme vaginale mund të shkaktojnë erëra të pakëndshme, por mos u shqetësoni – mund të provoni produkte shtëpiake dhe medikamente profesionale për t’i hequr qafe menjëherë.

Zakonet e mira për higjienën vaginale

1. Mos bëni dush vaginal.

Dushi vaginal është një pastrim që bëhet duke drejtuar një avion uji ose një substancë detergjent në muret e brendshme të vaginës, megjithatë ai mund të kompromentojë florën bakteriale dhe të përhapë infeksionin (nëse është i pranishëm) në mitër. Si rezultat, sëmundja do të përkeqësohet.

Ju gjithashtu duhet të shmangni deodorantët me spërkatje për vaginë: ato premtojnë të qetësojnë vaginën, por mund të irritojnë mukozat ose të shkaktojnë një reaksion alergjik.

Mos harroni se vagina natyrshëm pastron vetveten. Nëse praktikoni higjienë të mirë të vaginës, nuk keni pse ta lani atë në mënyrë agresive ose të ndërhyni në procesin e vetë-pastrimit.

2. Lani vaginën tuaj ndërsa bëni dush, banjë ose bidet.

Sigurohuni që ta mbani të pastër duke përdorur ujë dhe një pastrues të butë, pa aromë. Lani edhe buzët.

Shmangni përdorimin e sapunëve të ashpër dhe të parfumuar: ato mund të irritojnë lëkurën e kësaj zone të njohur delikate.

3. Vishni rroba të buta dhe të mbathura të pambukta.

Kjo do të lejojë që zona e ijeve të marrë frymë, veçanërisht kur ushtroheni ose djersitni. Ju gjithashtu do të kufizoni grumbullimin e lagështisë, duke zvogëluar kështu aromat e këqija të shkaktuara nga djersa dhe bakteret.

Duhet të ndërroheni sa më shpejt me të mbaruar ushtrimet. Pas stërvitjes, hiqni menjëherë rrobat e lagura nga djersa, pasi mbajtja e tyre më gjatë sesa duhet, mund të shkaktojë erë të pakëndshme.

Vish të brendshme të pastra çdo ditë për të parandaluar krijimin e baktereve dhe aromave.

4. Pasi të keni bërë jashtëqitjen, fshijeni veten nga përpara në pjesën e pasme.

Parandaloni bakteret anale të hyjnë në vaginë: pastrohuni me një lëvizje që shkon nga përpara në pjesën e pasme. Vagina nuk do të ndotet me baktere që mund të shkaktojnë erë të keqe dhe një infeksion të mundshëm.

5. Ndryshoni tamponin ose tamponin tuaj çdo katër deri në gjashtë orë.

Kur jeni me menstruacione, përpiquni të keni zakone të sakta dhe skrupuloze të higjienës personale: tamponi duhet të zëvendësohet çdo katër deri në gjashtë orë. Kjo parandalon formimin e aromave të këqija dhe do të jeni të sigurt që vagina nuk do të irritohet gjatë ciklit menstrual.

Ndryshimi i tamponit tuaj shpesh ju lejon gjithashtu të parandaloni shfaqjen e aromave të këqija dhe probleme të mundshme më serioze shëndetësore. Nëse e merrni këtë zakon, nuk do ta harroni.

Ushqimi dhe mjetet shëruese natyrore

1. Hani kos për të rivendosur ekuilibrin e florës bakteriale vaginale.

Kosi përmban probiotikë natyralë që mund të ndihmojnë në stabilizimin e sekrecioneve bakteriale nga vagina dhe pjesa tjetër e trupit. Nëse vuani nga kandida e përsëritur, ngrënia e kosit çdo ditë është e mirë për ju dhe është e dobishme për të luftuar aromat e këqija të vaginës për shkak të një infeksioni të kandidës.

Kontrolloni që kosi të përmbajë kultura të gjalla dhe aktive për t’u siguruar që veprimi i tij është më efektiv.

2. Shmangni ushqimet dhe pijet që kanë tendencë të shkaktojnë erë të keqe.

Disa ushqime mund të ndryshojnë kushtet normale të vaginës. Në fakt, ajo që ha mund të bëjë që trupi juaj të lëshojë erë të caktuar. Nëse aroma e vaginës suaj ju shqetëson, mos pini kafe dhe alkool. Ju gjithashtu duhet të shmangni qepët, ushqimet e përgatitura me erëza veçanërisht pikante, mish të kuq dhe produkte qumështi.

Në çdo rast, mos harroni se duhet të konsumoni sasi të mëdha të këtyre ushqimeve dhe pijeve për të ndryshuar sekrecionet vagjinale dhe për të shkaktuar lëshimin e aromave mjaft të forta. Mund të provoni t’i eleminoni nga dieta juaj për të parë nëse aromat po pakësohen.

3.Bëni një banjë të ngrohtë me kripë dhe uthull – është një ilaç i mirë natyral.

Hidhni gjysmë gotë uthull të bardhë dhe gjysmë gotë kripë në ujë. Pas kësaj mund të zhyteni në vaskë për të eleminuar aromat e këqija dhe për të rivendosur pH e vaginës.

Sidoqoftë, ky trajtim është zakonisht efektiv vetëm në periudhën afatshkurtër, pasi nuk mund të eleminojë plotësisht aromat e këqija.

4. Përdorni një suplement me bazë bimore.

Këto produkte janë formuluar posaçërisht për të hequr qafe aromat e këqija të vaginës dhe infeksionet, të tilla si vaginoza bakteriale. Ato mund të përmbajnë hudhër, ekstrakt neem, biotinë, zink, selen ose lactobacillus acidophilus. Lejojnë që flora vaginale të rikthehet dhe ndihmojnë sistemin imunitar të luftojë infeksionet.

Mos harroni se suplementet mund të interferojnë me disa medikamente mjekësore, ndaj është mirë të konsultoheni me mjekun.

Identifikoni shkaktarin e erës së keqe

1. Vëzhgoni se vagina juaj ka një erë si të peshkut dhe nëse keni një lëng gri ose të bardhë.

Përveç kësaj, mund të përjetoni një ndjesi të pakëndshme djegieje kur urinoni. Të gjitha këto janë simptoma të vaginozës bakteriale (BV), një infeksion i zakonshëm vaginal. Shkaku nuk dihet. Ajo që është e sigurt është se ajo shkakton një ndryshim të ekosistemit normal vaginal dhe një infeksioni.

Përpos erës së keqe, shumë gra nuk përjetojnë ndonjë simptomë. Gjinekologu juaj mund të konfirmojë nëse është vaginosis bakteriale gjatë një vizite.

Aktivitete të caktuara, të tilla si seksi i pambrojtur dhe larja e shpeshtë, mund të rrisin rrezikun e kontraktimit të vaginozës bakteriale.

2. Kontrolloni nëse vagina juaj ka erë të keqe dhe se sekretoni një lëng të verdhë ose jeshil.

Gjithashtu, urinimi mund të jetë i dhimbshëm. Këto janë simptoma tipike të trichomoniasis, një infeksion seksualisht i transmetueshëm i shkaktuar nga një parazit. Burrat e prekur zakonisht nuk kanë asnjë simptomë, kështu që sapo të diagnostikohet çrregullimi, të dy anëtarët e çiftit duhet t’i nënshtrohen trajtimit.

Ju gjithmonë duhet të praktikoni seks të sigurt dhe të përdorni prezervativë për të zvogëluar rrezikun e prekjes nga trikomoniaza.

3. Shikoni për shkarkime të bardha, të trasha, me erë të thartë.

Ju gjithashtu mund të vini re kruajtje, dhimbje të vazhdueshme dhe një ndjesi të caktuar djegieje kur urinoni ose bëni seks. Këto simptoma janë tipike të kandidës. Është një infeksion i shkaktuar nga përhapja e candidas brenda në vaginë.

4. Vëzhgoni nëse era e fortë shoqërohet me rrjedhje uji.

Këto simptoma kanë të bëjnë me ndryshimet hormonale që ndodhin gjatë menstruacioneve ose ndërmjet ovulimit dhe ciklit tjetër. Gjatë këtyre fazave të ciklit menstrual, është e mundur të nuhasni aroma të pakëndshme të vaginës.

Në varësi të moshës tuaj dhe historisë personale mjekësore, këto ndryshime hormonale mund të jenë gjithashtu për shkak të menopauzës. Mund të ndodhë që të ketë sekrecione ujore dhe me erë të keqe gjatë manifestimit të kësaj ngjarje fiziologjike.

5. Vëzhgoni nëse keni erë të keqe pas ushtrimeve ose djersitjes.

Kur djersitet i gjithë trupi, vagina nuk kursehet, prandaj është normale që ajo të lëshojë një erë të pakëndshme. Organet gjenitale të jashtme kanë një gjëndër të veçantë të quajtur “apokrine”, e cila gjithashtu gjendet në sqetulla, areolën e qumështit, kanalin e veshit, qepallat dhe krahët e vrimave të hundës. Gjëndrat e djersës apokrine lëshojnë një lëng vajor të metabolizuar nga bakteret që gjenden në sipërfaqen e lëkurës, prandaj çlirohet një erë mjaft e mprehtë.

Nëse vishni rroba të ngushta dhe djersisni, aroma e keqe mund të përkeqësohet. Në fakt, djersa dhe bakteret mbeten të bllokuara në epidermë. Nëse jeni mbipeshë, mund të jetë e vështirë për trupin të lëshojë erëra në zonën e ijëve, për shkak të palosjeve të lëkurës që formohen nga pesha e tepërt.

6. Merrni parasysh nëse keni harruar të hiqni asorbentin e brendshëm.

Nëse është kështu, gjaku dhe bakteret menstruale mund të grumbullohen në vaginë. Kjo mund ta irritojë atë, duke shkaktuar kruajtje, shkarkim, një erë të fortë, të pakëndshme.

Nëse zbuloni se keni harruar të hiqni tamponin apo lloje të tjera asorbentesh të brendshëm, duhet menjëherë të vizitoni gjinekologun tuaj. Ai mund ta heqë atë për ju dhe të trajtojë infeksionin që rezulton.

Angelina Jolie do të jetë fytyra e British Vogue në marsin e grave

Jolie rrëfen e pranon se nuk është e zonja për të qenë një nënë shtëpiake

Ylli i kinemasë rrëfen për “British Vogue” se të jesh nënë në epokën e koronavirusit, nuk është aspak e lehtë: “Nuk kam qenë kurrë e zonja për të qëndruar në një vend. Ndiej se më mungojnë të gjitha aftësitë e një nëne tradicionale”. Por fëmijët e saj “janë mjaft elastikë” dhe “po e ndihmojnë”

“Ndiej se më mungojnë të gjitha aftësitë për të qenë nëna tradicionale shtëpiake”, thotë ajo. Angelina Jolie, 45 vjeç, në një intervistë me edicionin britanik të Vogue që i kushton asaj kopertinën e marsit, pranon se të jesh nënë në epokën e koronavirusit nuk është e lehtë, aq më tepët për të.

Aktorja, e cila ndan gjashtë fëmijë me ish-burrin Brad Pitt – Maddox, 19 vjeç, Pax, 17, Zahara, 16, Shiloh, 14, dhe binjakët Knox dhe Vivienne, 12-vjeçarë – shpjegon:

“Unë kurrë nuk ia kam dalë të rri në vend. Doja të kisha shumë fëmijë dhe të bëhesha nënë, por imagjinoja se do të isha pak si Jane Goodall, gjithmonë në lëvizje në mes të xhunglës”.

Megjithëse vuan nga izolimi, Angelina arrin të kujdeset për fëmijët e saj, sepse ata, thotë ajo, janë të zotët të kujdesen për veten.

 “I adhuroj. Ne jemi një skuadër. Fëmijët janë mjaft elastikë dhe po më ndihmojnë, por unë nuk jam aspak e zonja ”.

Aktorja dhe fëmijët e saj po kalojnë kohën e pandemisë në rezidencën historike të Los Angeles që dikur i përkiste Cecil B. DeMille. Angelina e zgjodhi atë në 2017-ën, sepse ishte afër shtëpisë së ish-it, Brad Pitt, me të cilin u nda në 2016:

“Fëmijët mund të shkojnë tek i ati brenda pesë minutave”, shprehet ajo.

Dhe në fakt, gjatë karantinës, diva lejoi që gjashtë fëmijët të jetonin midis shtëpisë së tyre me të dhe asaj të Brad.

Kur bleu atë rezidencë me gjashtë dhoma gjumi, dhjetë banjo dhe një park të madh me pishinë, Angelina nuk e imagjinonte kurrë se do të duhej të kalonte kaq shumë kohë atje, për shkak të koronavirusit. Por ajo ndihet “me fat”, sepse në vilë ka “kaq shumë vende për të ecur dhe menduar”.