Si të pastroni kabinën e dushit për disa minuta, kemi sekretin për ju!

Ka disa punë që janë më të vështira se të tjerat, si pastrimi i kabinës së dushit, zbuloni se si ta bëni atë në fare pak kohë.

Banjoja është një nga dhomat e shtëpisë që duhet pastruar gjithmonë mirë, por ndonjëherë mungesa e kohës mund të na bëjë të gabojmë. Kabina e dushit pastrohet pak më vështirë, sepse duhen pastruar jo vetëm pllaka, por edhe muret e xhamta të kabinës.

Ashtu si me të gjitha tualetet, në kabinën e dushit mund të grumbullohen kalkare dhe papastërti, por edhe myk nëpër cepa, nëse nuk pastrohet mirë. Nëse pastrimi nuk është konstant, formimi i kalkares dhe mykut është normal, nëse nuk i kushtohet rëndësi. Le të zbulojmë se si ta pastrojmë pra, në pak minuta dhe në mënyrë korrekte.

Si të pastroni kabinën e dushit për disa minuta

Nëse nuk doni të hasni papastërti kokëforte, që do të hiqen me vështirësi, këtu janë disa hile për të pastruar kutinë e dushit në mënyrë korrekte dhe në kohën më të shkurtër të mundshme.

Edhe pse për shumë nga ne është një nga punët më të mërzitshme, hyrja në banjë  të pastër dhe të aromatizuar është gjithmonë një kënaqësi.

Ndiqni këto hapa dhe do të jeni në gjendje të pastroni kabinën e dushit menjëherë dhe në mënyrën e duhur.

Hapi i parë është të hiqni çdo aksesor ose produkt të kujdesit personal që mund të keni në kabinë, shampo, xhel dushi dhe sfungjer. Para se të pastroni me ujë dhe detergjent, vini re nëse ka fije flokësh flokësh në tubat e kullimit dhe, nëse ka, ndiqni këshillat tona për t’i hequr ato mirë në mënyrë që të parandaloni bllokimin e tyre.

Tani vazhdoni me pastrimin e pllakave: përgatitni një solucion me ujë të nxehtë dhe detergjent dezinfektues dhe më pas lajeni mirë me një sfungjer. Shpëlajeni disa herë dhe thajeni mirë me një leckë të butë mikrofibre.

Nëse nuk keni detergjent pastrues, mund të dezinfektoni pllakat me një solucion të bërë vetë. Vendosni një solucion me ujë dhe uthull në një shishe spërkatëse, tundeni dhe spërkateni për të hequr papastërtitë dhe mbetjet e sapunit.

Një këshillë e vogël: nëse vini re se kalkarja është e pranishme, ju mund të spërkatni pllakat dhe t’i lini për 10 minuta. Më pas të fërkoheni me një sfungjer dhe shpëlahejini me ujë të nxehtë. Në fund thajini mirë me një leckë mikrofibër të thatë e të butë.

Sekreti për të shmangur formimin e kalkares është pastrimi periodik dhe jo vetëm tharja e ujit pas bërjes së dushit për të shmangur kështu formimin e saj.

Tani kalojmë në pastrimin e kokës së dushit, e pastrojmë me një leckë të butë pasi spërkatim tretësirën e ujit dhe uthullës, shpëlajmë dhe thajmë mirë.

Kaloni në muret e xhamit të kutisë së dushit: nëse dëshironi xham me shkëlqim dhe pa asnjë gjurmë kalkare, kemi mënyrën më të mirë se si duhet vepruar.

Fatkeqësisht, mbetjet e xhelit të dushit mund ta bëjnë xhamin të duket më i errët. Para së gjithash duhet të përdorni produkte natyrale, një përzierje me ujë të nxehtë dhe uthull të bardhë, të njëjtin që keni përdorur për pllakat. Spërkateni dhe më pas pastroni me një leckë të butë ose sfungjer jo-gërryes, shpëlajeni mirë dhe fshijeni xhamin me gomën thithëse, në mënyrë që të mos mbetet asnjë pikë ujë.

Tani është radha të pastroni bazën e dushit, pllakën, me pastruesin e banjës ose zbardhuesin. Gjithmonë shpëlajeni dhe thani.

Kabina juaj e dushit do të jetë jo vetëm e pastër, por edhe me aromë pastërtie!

Këshilla

Një këshillë e vogël: nëse vëreni se uji nuk rrjedh mirë nga koka e dushit, sigurisht që do të ketë mbetje të kalkares në të. Ja si ta rregulloni.

Vendoseni kokën e dushit brenda një qese jeplastike transparente, me praninë e uthullës së bardhë dhe sodës së bukës. Duhet të siguroheni që qesja të mbulojë të gjithë kokën e dushit. Bllokojeni grykën me një shirit gome dhe lëreni të veprojë edhe brenda natës nëse është e nevojshme dhe më pas shpëlajeni.

8 maska flokësh të përgatitura në kushte shtëpie

Maskat janë një produkt themelor për kujdesin e flokëve tanë: një ilaç i vërtetë për të shpëtuar flokët! Por si të zgjidhni të duhurin? Si ta përgatisim atë? Të gjitha këshillat se si të krijoni maska ​të bëra vetë, të përshtatshme për të gjitha llojet e flokëve.

Një udhëzues se si të krijoni maska ​​flokësh me të vërtetë profesionale “bëji vetë”. Ka shumë produkte që mund të përdorni për të krijuar maska ​​flokësh në kushte shtëpiake: ne tani do t’ju ofrojmë tetë metoda të ndryshme për të gjitha llojet e flokëve!

Maska për flokë në kushte shtëpie

Këtu është një koleksion i pasur i maskave të flokëve të të gjitha llojeve (të drejtë, kaçurrelë, të dredhur, të stresuar, të lyer etj.). Do t’ju ndihmojnë të kujdeseni për flokët tuaj, të thjeshta dhe efektive që përgatiten direkt në shtëpi.

Maskë për flokë të dëmtuar

Lini dy lugë tërshëre të zhytyra për rreth një orë në një enë që përmban qumësht të nxehtë. Filtroni gjithçka. Lëreni të ftohet, aplikojeni në flokë dhe lëreni për një çerek ore. Shpëlajeni plotësisht me shampo neutrale të holluar mirë në ujë. Flokët do të jenë më të fortë që nga aplikimi i parë.

Maskë për flokë të brishtë

Përzieni një kavanoz të vogël me kos me një lugë mjaltë, përhapeni në mënyrë të barabartë në të gjithë gjatësinë e flokëve, mbështilleni me qese ushqimore dhe lëreni për rreth një orë. Shpëlajeni dhe lani me një shampo forcuese. Efekti përfundimtar do të jetë flokë të bukura dhe të fortë.

Maskë ushqyese flokësh

Përzieni dy lugë bajame pluhur me dy lugë vaj bajameje të ëmbël. Shpërndani përzierjen në flokë nga baza në funde, duke i mbështjellë ato në qese transparente dhe mbuloni gjithçka me një peshqir të ngrohtë. Prisni gjysmë ore para se të laheni me një shampo ushqyese.

Maskë për flokë të thatë

Vaji i ullirit ekstra i virgjër siguron shkëlqim dhe butësi të flokëve. Kështu që është mirë, një herë në muaj ose çdo dy javë, të masazhoni disa pika në flokë të thatë, përgjatë gjithë gjatësisë së flokëve. Lëreni të veprojë brenda natës dhe lajeni me kujdes. Flokët tuaj do të jenë me një shkëlqim unik.

Maskë për flokë të trajtuar

Përgatitni një krem ​​me tre lugë mjaltë dhe tre lugë ujë të ngrohtë, shpërndajeni në mënyrë të barabartë mbi flokë dhe prisni një orë para se të laheni me një shampo të butë. Për të ruajtur aromën, zgjidhni një shampo me mjaltë. Pas këtij trajtimi, flokët do të jenë aq të bukur, sa edhe natyralë.

Maskë për flokë “pa jetë”

Nëse keni problemin e flokëve të thatë dhe “pa jetë”, limoni është shumë i dobishëm për zbutjen dhe ushqimin e flokëve. Hidhni gjysmën e një limoni të shtrydhur në ujin e shpëlarjes dhe lajini. Përsëriteni aplikacionin disa herë. Rezultati është flokë me shkëlqim dhe jetë!

Maskë për të pasur flokë të artë

Ky ilaç është shumë i lashtë, gjithmonë i dobishëm dhe efektiv për ata që duan të kenë flokë bjondë si ari. Lag flokët me birrë, masazhoni përgjatë gjithë gjatësisë dhe lërini të veprojnë për dhjetë minuta. Lani me një shampo të përshtatshme për flokë të verdhë dhe me reflektime të lehta.

Maska e flokëve gështenjë – ringjallni reflekset

Zieni një grusht gjethe panje për një çerek ore, lëreni për një orë dhe më pas filtrojeni. Shtoni dy lugë gjelle uthull molle në ujin me gjethe panje dhe përdorni ujin vetëm në shpëlarjen e fundit. Ky trajtim do të nxjerrë në pah ngjyrën natyrale gështenjë.

Si të pastroni zverdhjen te elektroshtëpiaket dhe për më tepër të kurseni lekë

E keni parasysh kur shtëpia të shkëlqen nga pastërtia? E gjithë qenia jote ndryshon nën efektin e mirëqenies dhe kërkesat e tua personale, nisin të ngrihen për të mbërritur në të tjera dimensione. Po, sepse ne jemi edhe qenie të organizuara dhe pastërtia e ambientit ku jetojmë është e rëndësishme për ne.

Dikush nga ju mund të mendojë se kjo puna e zbardhjes së elektroshtëpiakeve që kanë nisur të krijojnë një lloj zverdhjeje me kalimin e kohës dhe për të cilën do të flasim sot, nuk u përket. Por unë ju sfidoj ta provoni dhe më pas të shihni me kënaqësi punën e bërë. Jeni gati për sfidën?

Mos u shqetësoni, gjithçka ju duhet gjendet në shtëpinë tuaj, nuk duhet të blini asgjë.

Së pari do t’ju duhet:

• 4 gota me ujë të nxehtë

• ½ filxhan ace rrobash

• ¼ filxhan sodë buke

• 1 lugë plastike

• 1 sfungjer

Metoda:

1. Hidhni në ujin e ngrohtë në një enë dhe më pas shtojini acen dhe përziejini.

2. Shtoni, duke i kushtuar vëmendje sasisë së duhur, sodën e bukës.

3. Përziejeni, por jo shumë shpejt për të shmangur reaksionin intensiv efevershent që krijon soda.

4. Merrni sfungjerin dhe zhyteni në përzierjen e sapo krijuar;

5. Filloni të fërkoni zonat e zverdhura të pajisjeve tuaja;

6. Mund ta spërkasni një pjesë të përzierjes mbi njolla ​​dhe ta lini të pushojë për 10-15 minuta.

7. Fërkojeni përsëri dhe hiqni mbetjet me një leckë të lagur.

Kjo eshte e gjitha! Në disa hapa të thjeshtë, pajisjet tuaja do të jenë si të reja! Shumë e lehtë, apo jo? Këtë përzjerje mund ta krijoni kur të keni nevojë, duke kursyer kohë, por mbi të gjitha paratë në produkte edhe të dëmshme për shëndetin dhe mjedisin rreth nesh.

Ndajeni këtë sekret me miqtë tuaj, sepse në këtë mënyrë do të ndihmoni edhe mjedisin.

Siurisht që s’mund t’i hedhësh lehtë këpucët e dashura, ju tregojmë ne si t’i bëni të reja

Keni këpucë të vjetra, por i pëlqeni aq shumë sa nuk guxoni t’i hidhni? Mos u shqetëso, është e mundur t’i japësh jetë të re atyre me disa truke të thjeshta dhe me ide origjinale për t’i bërë të modës.

Më poshtë do t’ju tregojmë gjithçka.

Keni këpucë të dëmtuara apo jashtë mode, por jeni aq të lidhur sa nuk keni guximin t’i hidhni ato në mbeturina? Për ju ka një lajm të mirë: qofshin atlete, çizme, sandale, dekolte apo balerina, nuk ka rëndësi, të gjitha këpucët mund të rinovohen me pak krijimtari, në mënyrë që edhe të kursejmë. Le t’i japim një jetë të re aksesorit që besonim se ishte i papërdorshëm.

Ekzistojnë gjithashtu zgjidhje dhe ide të panumërta krijuese të riciklimit që realizohen sa hap e mbyll sytë në shtëpi, thjesht vendosni në punë imagjinatën tuaj dhe mos kini frikë të eksperimentoni me “bëje vetë”.

Si të rikuperoni atletet e vjetra

Kush nuk ka një palë atlete të rehatshme dhe të modës nga të cilat thjesht nuk mund të heqin dorë, edhe nëse janë shkatërruar aq shumë sa janë pothuajse të papërdorshme? Nëse blerja e një modeli të ri dhe identik nuk është më i mundur, ju mund t’u jepni jetë të re këpucëve të vjetra, duke përdorur një seri “trukesh” të vogla

Çorape për të eleminuar rrudhosjen te gishtat e këmbës

Ndër shenjat më të dukshme të veshjes që krijohen në atletet e vjetra është rrudhja e shëmtuar aty ku paloset shputa nga sipër, te gishtat e këmbës. Për ta eleminuar këtë, thjesht bëni top një palë çorape të trasha dhe futini brenda këpucës, në mënyrë që të ngrini pjesën e alosur. Pas kësaj, vendosni aty ku është palosja, sipër saj një robë mikrofibër dhe kaloni sipër saj një hekur rrobash të nxehtë. Në fund të operacionit “rrudhat” shfaqen të reduktuara falë efektit të nxehtësisë.

Shkumë rroje për të pastruar kanavacën

Nëse problemi me atlete është kanavaca e pistë, duhet ta trajtoni atë me krem ​​rroje. Pasi ta fërkoni me një furçë këpucësh, produkti duhet të hiqet me letër thithëse. Rezultati? Padyshim e habitshme.

Pastë dhëmbësh për shollat

Kur shollat janë të bardha, me kalimin e kohës tendenca është për t’u zverdhur, sepse janë në kontakt të vazhdueshëm me dyshemetë dhe sipërfaqet e pista. Si ta eliminoni këtë detaj estetik të padëshirueshëm? Me pastë dhëmbësh dhe pastruar me një furçë dhëmbësh. Zona do të zbardhet sa hap e mbyll sytë.

Këpucë lëkure, si të eliminoni efektin mat

Këpucët prej lëkure priren të shurdhrohen me kalimin e kohës, por në disa hapa mund t’i bëni ato të duken përsëri si të reja. Gjëja që pak njerëz e dinë është se ju mund të përdorni përbërës të pranishëm zakonisht në shtëpi, pa shpenzuar një pasuri për produkte të veçanta që shpesh nuk japin as rezultatin e dëshiruar.

Vaj ulliri – Të mendosh se vaji i ullirit yndyros këpucët, duke i bërë ato të papërdorshme, është absolutisht e gabuar, për sa kohë që përdoret vetëm në lëkurë. Thjesht shtrijeni në sipërfaqe për t’u trajtuar me një leckë të butë dhe do të thithet menjëherë pa lënë njollë, por duke ringjallur shkëlqimin e saj.

Lëkura e bananes – Lëvoret e bananes mund të riciklohen në një mënyrë vërtet kreative, veçanërisht kur bëhet fjalë për pastrimin e këpucëve. Pjesa e bardhë dhe e brendshme është në gjendje të heq njollat ​​dhe papastërtitë nga sipërfaqet e lëkurës, prandaj thjesht fërkojeni atë në zonën që do të trajtohet për të marrë një rezultat optimal.

Këpucë të vjetra, ide për t’i bërë ato të modës

Nëse problemi, megjithatë, konsiston thjesht në faktin se këpucët janë pak jashtë mode, ju mund të përqendroheni në ide krijuese për t’i transformuar ato në një mënyrë drastike, duke i bërë ato të modës, ashtu si modelet e stilistëve.

Perlat në taka – Këpucët e stilit, nga Chanel te Gucci, e deri tek Miu Miu, shpesh kanë një takë të zbukuruar me perla dhe bizhu me ngjyrë të arta, detaj që i bën ato tepër të sofistikuara. Ju mund ta bëni këtë vetë në këpucët e vjetra dhe sa hap e mbyll sytë ato do të duken të reja dhe joshëse. Çfarë nevojitet? Perla të rreme dhe të sheshta dhe ngjitësi i nxehtë: filloni nga puna dhe kënaquni me “bëje vetë”.

Këpucë – çorape  

Çizmet prej çorapeje janë shumë të popullarizuara prej disa vitesh, por gjëja që pak njerëz e dinë është se ato gjithashtu mund të bëhen edhe vetë, duke filluar nga një palë këpucë dekolte të vjetra.

Si bëhet? Thjesht merrni çorape të gjata dhe të trasha nja dy numra më të mëdhenj se madhësia juaj, prtini ato në thembra dhe ngjitni poshtë një shtrojë ngjitëse që nuk rrëshqet.

Gurë vezullues në sandalet me gisht

Kush nuk ka sandale apo shapka me gisht që janë pak demode ose thjesht të shkatërruara? Për t’i dhënë atyre jetë të re, mund t’i shndërrojmë në sandale xhevahire. Për ta bërë këtë, thjesht zgjidhni një seri gurësh me bazë të sheshtë, ose edhe lloje të tjera, vendoseni vetë, dhe aplikoni ngjitësin e nxehtë, duke pasur kujdes për të qenë të saktë. Kaq.

E dimë që dini shumë, por këto 7 gjëra që mund t’i bëni në mikrovalë nuk i dini!

Mikrovala, me kalimin e viteve, ka arritur një pozicion të qëndrueshëm në kuzhinat tona, falë kursimit të kohës që na lejon si për gatim, ashtu edhe për ngrohjen e ushqimeve. Sidoqoftë, ka disa përdorime të cilat mbase nuk i keni zbuluar ende që kjo pajisje e bën.

Hiqni etiketat

Secilit nga ne i ka ndodhur të paktën një herë t’i jetë dashur të heqë një etiketë nga një enë dhe i kujtohet mirë se sa e vështirë është kjo. Madje edhe kur arrin t’i heqësh, gjurma e ngjitësit mbetet aty, sipër objektit. Siguroheni se mund ta fusni enën që ju duhet t’i hiqni etiketën në mikrovalë dhe pasi ta kaloni atë në ujë, futeni atë ta ngrohni për njëzet sekonda në mikrovalë. Do ta hiqni lehtësisht etiketën.

Prisni qepën pa qarë

Pritini të dyja skajet e një qepë dhe më pas vendoseni në mikrovalë për 30 sekonda. Kjo do të eleminojë squfurin që përmban qepa dhe do të parandalojë lotët tanë të panevojshëm.

Dezinfektoni sfungjerët gërryes

Kur përdorni sfungjerët apo ecetat pastruese për sipërfaqe të ndryshme, fare lehtë mbi to mund të mbeten baktere.

Vendosini në një tas me ujë dhe një sasi të mirë uthulle dhe limoni. Futini në mikrovalë dhe gradojeni në maksimumin e fuqisë për një minutë: do t’i dezinfektoni në mënyrë perfekte!

Ngjyrosja e pëlhurave

Një mënyrë e shpejtë për t’ia ndryshuar ngjyrën një veshjeje, është ta zhysim atë në një enë me ujë dhe ngjyrën e zgjedhur. Vendoseni në mikrovalë për 4 minuta me fuqi të lartë. Kur cikli të ketë mbaruar, prisni disa minuta për të kontrolluar pamjen e ngjyrës së re.

Merrni më shumë lëng nga limonët

Duke vendosur një limon në mikrovalë dhe duke e programuar atë për 10 sekonda në fuqi mesatare, do të merrni më shumë lëng, pasi lëvorja do të jetë shumë e butë. Një teknikë mjaft e thjeshtë, që do t’ua lehtësojë punën tuaj në kuzhinë.

Zgjasni jetëgjatësinë e rimelit

Nëse rimeli juaj është tharë ose është bërë me kokrriza, vendoseni në mikrovalë në një filxhan me ujë për 30 sekonda dhe do të kthehet në të ri. Me pak fjalë, nuk do të jetë e vështirë të rikuperoni rimelin që në kushte të tjera do t’ju duhej ta hidhnit.

Qëroni hudhrën më lehtë

Nëse vendosni një kokër hudhër në qendër të mikrovalës dhe e ngrohni për 15 sekonda, do të jetë shumë më e lehtë për ta qëruar. Ju mund të përdorni të njëjtën procedurë për të qëruar domate. Në këtë rast, vendosni domatet në mikrovalë dhe ngrohni ato për 30 sekonda, pastaj lërini të pushojnë për disa minuta para se t’i qëroni

Disa mënyra të freskëta, për një tualet kaq të lezetshëm

E para dhe jo më pak e rëndësishmja, tapeti.

Vera mbaroi, por shumica prej nesh gjatë shëtitjeve në bregdet mbledhim guacka ose gurë për t’i përdorur për dekore të ndryshme në shtëpi.

1.Një mënyrë fare e thjeshtë është dhe krijimi i tapetit me gura deti.

2. Shportat me kashtë mund t’i ktheni lehtësisht në rafte. Ato mund të vendosen në mur dhe janë tepër praktike.

3. Sende të vogla, por shumë të nevojshme për t’i patur në ambientin e tualetit.

Mjafton të vendosni një dërrasë në mur dhe të instaloni disa kavanozë që patjeter mund të gjenden në kuzhinën tonë.

4.Një shkallë e vogël, të cilën nuk e përdorni më, mund ta lyeni me një ngjyrë, të cilën e kombinoni me ngjyrat e tjera të tualetit.

Pa patur nevojën për ta ngarkuar murin me varëse të tjera mund ta përdorni shkallën për të varur peshqirët tuaj.

5.Vendosni disa vazo me lule në banjë për ta bërë atë të duket më e freskët.

Si të lani në shtëpi, xhupat me pupla, pa i dëmtuar dhe pa ndihmën e mamit…

A doni të lani një xhup me pupla, ato të mbushurit, apo edhe palltot, pa shkuar në lavanderi, madje edhe pa ndihmën e mamit?

Mund ta bëni këtë fare mirë edhe në shtëpi, në lavatriçe apo me dorë, mjafton të ndiqni këshillat që do t’ju japim. Do ta riktheni në të ri, sa hap e mbyll sytë.

Dimri po afron dhe ditët e para të ftohta kanë nisur, kështu që e erdhi koha të bëjmë gati xhupat tanë, të gjitha tipet dhe para se t’i vendosim në varëse brenda dollapit, duke qenë se mund t’i kemi pasur nëpër kuti apo valixhe, apo edhe thjesht sepse kanë kohë pa u përdorur, me siguri kanë nevojë më parë për një larje.

Është krijuar përshtypja se këto veshje mund të lahen vetëm në lavanderi, për të mos u dëmtuar, por ne ju dhamë fjalën se do t’ju tregojmë disa hile, që të mund ta bëni fare mirë në shtëpi, pa i dëmtuar dhe pa shpenzuar më të holla.

Si të lani xhupat e xhaketat në lavatriçe

Për të larë xhupat në lavatriçe është thelbësore të lexoni mirë etiketën brenda veshjes, duke ndjekur udhëzimet për larjen. Në shumicën e rasteve, këto janë pëlhura dhe materiale delikate që nuk kërkojnë temperatura të larta dhe as detergjentë tepër agresivë. Para se të vendosni pallton ose xhupin në kosh, është e nevojshme të zbrazni xhepat dhe të hiqni pjesën dekorative, që mund të jetë sintetike apo lëkurë e vërtetë, aty ku është e mundur.

Trajtoni më parë pjesët më të ndotura

Nëse disa zona të palltos, apo xhupit janë veçanërisht më pis nga të tjerat, e zakonisht janë ato që janë më në kontakt, është e nevojshme t’i trajtoni ato më parë se të nisni me lavatriçen. para se të vendosni gjithçka në lavatriçe. Papastërtitë më kokëforta janë në zonën e qafës, fillimi i mëngëve dhe në zonën e sqetullës. Vendosni heqësin e njollave dhe fërkoni lehtë pjesën që ju intereson, e do të keni një rezultat yll.

Vendoseni lavatriçen në larjen delikate

Para se të vendosni xhupin ose pallton në lavatriçe, do të duhet ta ktheni atë plotësisht me jesën e brendshme jashtë. Programoni lavatriçen në programin për rroba delikate dhe në temperaturë të ulët (maksimumi 30 °), shtoni një detergjent neutral ose specifik për rrobat delikate. Nga ana tjetër, zbutësi i rrobave, detergjentët e ashpër dhe zbardhuesit, duhen shmangur.

Si të lani xhupin në shtëpi

Xhupat, palltot dhe xhaketat e dimrit ju thamë më lart se mund të lahen me dorë në shtëpi, duke kursyer para dhe kohë. Në fakt, ka disa produkte natyrale, prej të cilave merren rezultate të shkëlqyera dhe ato nuk janë as të vështira, as të lodhshme për t’u zbatuar në praktikë.

Mbushni vaskën me ujë dhe sodë buke

Gjëja e parë që duhet të bëhet kur lani një pallto me dorë është të mbushni vaskën me ujë të vakët, kësaj do t’ju duhet të shtoni një lugë sodë buke dhe një gotë uthull molle.

Zhytini në ujë

Rrobat që do të lahen duhet të zhyten plotësisht në ujë dhe të lihen të zhytura për rreth 2 orë, para se t’i shpëlani tërësisht me kujdes.

Bëni një larje të dytë me vaj esencial

Në këtë pikë është e nevojshme të mbushni vaskën për herë të dytë, duke shtuar disa pika vaj esencial në ujë, mundësisht avokado, e cila parfumon dhe zbut pëlhurën. Duhet të lihet në këtë përbërje për gjysmë ore para se ta shpëlani plotësisht dhe ta hapni për t’u tharë.

Si thahen pallto dhe xhupat

Një operacion që nuk duhet nënvlerësuar është tharja e xhupave dhe palltove, sepse edhe kjo është pjesë që mund t’i rrezikojë për t’i dëmtuar. Nga ana tjetër, nëse lihen të lagura për gjatë, ato prodhojnë erë të keqe dhe shumë të bezdisshme.

Nderini ato horizontalisht

Pasi të ketë mbaruar larja, zhupi duhet të rrihet fort, në mënyrë që pendët të krijojnë një lloj uniformiteti, sa më shumë që të jetë e mundur. Pastaj duhet ta nderni atë horizontalisht, duke e mbështetur në rreshtat e varëses, në mënyrë që mbushja të mos bjerë e gjitha poshtë për shkak të forcës së gravitetit.

Zgjidhni një vend të ajrosur mirë

Xhupat dhe palltot duhet të varen në një vend të ajrosur, por me hije, do të ishte më mirë t’i përkushtoheni këtij operacioni në një ditë me diell dhe jo shumë të lagësht. Është gjithashtu e nevojshme të masazhoni pëlhurën herë pas here, për të lehtësuar tharjen e mbushjes. Vetëm pasi kjo e fundit të jetë tharë plotësisht, mund të vendoset në varëse në dollap.

Përdorni tharësen

Nëse keni një tharëse rrobash, kjo është ideale për të rivendosur formën, vëllimin dhe butësinë e xhupit. Për ta bërë këtë, koshi i tharëses nuk duhet të jetë i mbushur me shumë rroba, pasi veshja duhet të ketë hapësirën e nevojshme për të rifituar fryrjen e saj natyrale. Programi duhet të ndalet çdo gjysmë ore, në mënyrë që xhupi të rrihet dhe të ftohet në intervale të rregullta (nxehtësia dëmton mbushjen e pendës). Sapo të bëhet kjo, duhet të hiqni xhupin menjëherë nga koshi dhe ta varni në një varëse, duke masazhuar pëlhurën për t’u siguruar që mbushja është shpërndarë në mënyrën e duhur.

Truket shtëpiake, që do të na ndihmojnë të heqim yndyrën nga skara, shpejt dhe lehtë

Të jesh në gjendje të pastrosh skarën në mënyrë të përsosur, shpesh mund të jetë një punë mjaft e komplikuar, veçanërisht nëse kemi kohë që gatuajmë në të dhe nuk e kemi pastruar pas çdo here, gjë që ua këshillojmë. Megjithatë, të shohim se si mund ta pastrojmë me gjëra të thjeshta, produkte të cilat i kemi në shtëpi dhe që nuk janë të rrezikshme për shëndetin tonë, pasi nuk janë produkte me kimikate.  

Si të pastroni skarën me metoda të thjeshta shtëpiake

Përdorimi i kubeve të akullit

Këshilla e parë është padyshim që të filloni pastrimin e rrjetave të skarës kur ato janë ende të nxehta. Pastaj, pasi të keni mbaruar së përdoruri, merrni disa kube akulli dhe vendosini në kornizën e brendshme; në këtë mënyrë, do të krijohet një kontrast “ngrohtë-ftohtë”, i cili do të ndihmojë që mbetjet e ushqimit të shkëputen më lehtë. Në këtë pikë, heqim gjithçka me ndihmën e letrës së kuzhinës dhe vazhdojmë me pastrimin e zakonshëm.

Përdorimi i lëngut të limonit

Ndonjëherë mund të ndodhë që akulli të mos jetë i mjaftueshëm dhe është e nevojshme diçka më e fortë. Në këtë rast, gjithmonë duke punuar me skarë akoma të nxehtë, hidhni lëng limoni në të gjithë sipërfaqen, duke e lënë të veprojë për 2 ose 3 minuta. Mbas kësaj, pastrojeni gjithçka me një leckë dhe thajeni me letër kuzhine. Limoni është një heqës yndyre natyral shumë efektiv dhe gjithashtu thith aromat e këqija, duke lënë aromën e tij në pajisje.

Përdorimi i kripës së trashë

Pllaka gjithashtu mund të pastrohet pasi të jetë ftohur. Nëse preferoni të përdorni metodën e ftohtë, këshillohet të përdorni një sfungjer të lagur dhe të hidhni një pastë të krijuar me ujë dhe kripë të trashë në sipërfaqen e pistë, duke e fërkuar atë shumë butë në zonat e prekura. Pasi të keni mbaruar, shpëlajeni me ujë të ngrohtë, thajeni me letër kuzhine.

Jini të vëmendshëm, sepse në shtëpi më të shumtët e herëve kemi gjithçka na duhet për thuajse gjithçka! Puç, puç!

As që e keni menduar ta përdorni ujin e oksigjenuar te bimët, por ne jemi këtu edhe për këtë

E keni përdorur shpesh për pastrimin dhe disifektimin e plagëve, por mbase nuk iu ka shkuar mendja se uji i oksigjenuar mund të përdoret edhe për bimët.

Po, e lexuat mirë.

Le të zbulojmë se cilat janë përdorimet e peroksidit të hidrogjenit, i njohur ndryshe si ujë i oksigjenuar, në kopsht, në vend të pesticideve toksike, për të pasur një cep përherë të gjelbër e të harlisur.

Uji i oksigjenuar ose peroksidi i hidrogjenit, së bashku me sodën e bukës dhe uthullën, është një nga ato produkte shumëfunksionale që nuk mund të mungojnë kurrë në shtëpitë tona.

Përveç se është një dezinfektues i vlefshëm, ai mund të ketë edhe përdorime të tjera, që mbase nuk i dinit dhe që do të ndryshojnë jetën tuaj.

Sidoqoftë, shumë prej jush mund të mos e dinë se peroksidi i hidrogjenit është një aleat i vlefshëm i bimëve tona. Le të zbulojmë se cilat janë përdorimet e tij në kopsht.

Ilaç efektiv kundër rrënjëve të kalbura të bimëve.

Thjesht përgatitni një tretësirë ​​që përbëhet nga një pjesë peroksid hidrogjeni dhe dy pjesë ujë dhe derdheni atë direkt në bimën në fjalë.

Për të kuruar infeksionet.

Mund të ndodhë që bimët tona të kopshtit të jenë gjithashtu të prirura ndaj infeksioneve. Thjesht spërkatni pak direkt mbi to për t’i kuruar, por edhe për të parandaluar.

Kundër insekteve.

Peroksidi i hidrogjenit mund të përdoret si një insekticid fai da te për të hequr dëmtuesit. Thjesht hidhni 50 ml peroksid hidrogjeni në një litër ujë dhe spërkateni atë në bimët tuaja.

Për t’i bërë farat të rriten më shpejt.

Ti zhytësh në peroksid hidrogjeni 3% për 30 minuta dhe më pas t’i shpëlash disa herë para mbjelljes, do t’i ndihmojnë të rriten më shpejt. Kjo sepse zbut shtresën mbrojtëse të farave, por në të njëjtën kohë shkatërron patogjenët.

Kundër mykëve dhe kërpudhave.

Nëse duam të parandalojmë shfaqjen e tyre ose t’i kurojmë ato, thjesht hollojmë 10 lugë gjelle në një litër ujë dhe ta lemë tretësirën të avullojë në bimët tona, çdo ditë.

Mund të përdoret si pleh.

Konsiderohet të jetë një produkt i sigurt, ndaj mund të përdoret për të forcuar sistemin rrënjor të bimëve tona. Për ta bërë këtë, thjesht holloni një lugë çaji me peroksid hidrogjeni 3% në 3.5 litra ujë dhe hidheni te të gjithë bimët.

Në fund, mund ta përdorni edhe për të pastruar të gjithë mjetet e kopshtarisë që përdorët apo përdorni në vazhdimësi të punës në kopshtin apo ballkonin tuaj.

Të rregullosh shtratin çdo mëngjes, të shtyn të bësh më shumë seks? (ja ta shohim)

Rregullimi i shtratit, për të qenë deri në fund të sinqerta, është një nga ato gjërat e mërzitshme, mbase së bashku me fshirjen e pluhurave të shtëpisë. Ndoshta sepse është një gjë rutinë dhe e përditshme.

Nuk e di cila tip gruaje je, ajo që sapo hap sytë, shkund çarçafët, ajros jastëkët dhe sistemon shtratin si kuti, apo ajo që vishet me shpejtësi rrufeje dhe mbyll derën mbas shpinës e zbret shkallët me një biskotë midis dhëmbësh.

Gjithsesi, i përket të parës apo të dytës, mos më thuaj që të rregullosh krevatin çdo ditë, nuk të ka ardhur në majë të hundës.

POR, ka një por të madhe, si gjithmonë studiuesit, që merren edhe me gjërat më “banale”, e kanë vëzhguar në mënyrë shkencore edhe këtë pjesë dhe kanë dalë në konkluzionin se në 2000 amerikanë, 25% e atyre që ka zakonin të rregullojë shtratin, ka bërë seks më shumë, gjatë periudhës së karantinës.

Ka qenë Mattress Nerd që ka bërë studimin e publikuar më pas në New York Post. Pra, u zbulua se përfitimet nga sistemimi i shtratit në mëngjes janë të shumta dhe ndër këto, më e dukshmja është se të kesh këtë zakon, të lejon të bësh shumë më shumë seks.

Por një sekond, sepse nuk është një praktikë e dobishme vetëm në kohë karantine: 55% e atyre që rregullonin shtratin çdo ditë, thanë se të qenit para një shtrati të pandrequr gjatë një takimi, i bën ata të dëshirojnë të … kthejnë shpinën dhe të ikin.

Ja shikojeni vetë më poshtë, në këto dy fotografi.

Në fakt, një shtrat i parregulluar nuk është një kartë e mirë prezantimi, sepse tregon për një higjenë personale të cunguar dhe flet për një karakter të çrregullt.

Të gjithë (ose pothuajse të gjithë) e urrejnë rregullimin e çarçafëve në mëngjes, por për herë të parë do të ishte më mirë të bëjmë sikur e shohim atë si një aktivitet emocionues, të paktën për të mos i zbuluar menjëherë partnerit nivelin e kaosit tonë.

Gjithsesi, edhe pse i kemi shifrat, nuk do doja t’u mbushja kokën me përqindje, mjafton t’u them se rregullimi i shtratit si pjesë e rutinës sonë të përditshme sjell edhe të tjera të mira në jetën tonë.

Rritet cilësia e gjumit, sjell produktivitet gjatë gjithë ditës dhe menaxhim të mirë të nivelit të stresit, sidomos në kohë të pasigurta.

Një shtrat i rregulluar, madje edhe me pak fantazi, madje madje edhe me diversitet nga dita në ditë (çka ndoshta çon në të dukurin e të bërit një gjë të re) ka avantazhin për t’u ndierë gjithmonë i pastër dhe i gatshëm për t’i uruar mirëseardhjen një gjumi të thellë e cilësor.

Ka edhe diçka tjetër shumë të rëndësishme që duam të kujtojmë, meqë është rasti: me ekspertë apo pa, tashmë është e sigurtë se çarçafët duhen ndërruar e larë çdo një javë, apo maksimumi 10 ditë. Madje, këllëfët është mirë edhe më shpesh.

Nëse në mëngjes e keni me nxitim, të paktën nxirrini çarçafët të ajrosen dhe rregullojen shtratin edhe kur të ktheheni.

Ndërsa kur jeni në shtëpi, hë tani, rregullojeni bukur dhe shijoni në fund atë që keni bërë me duart tuaja. Në fund të fundit është bukur edhe për syrin. Se mos harroj, është mirë të përfshini edhe fëmijët në rregullimin e shtratit, kështu mësohen që të vegjël me rutinën e domosdoshme për më tej.