Heather Parisi shkakton stuhi në rrjetet sociale, e shqetëson situata covid apo ka nevojë për pak vëmendje?

Postimi në Instagram i yllit të show-t italian nuk kaloi pa u vënë re, duke rifreskuar ndjekësit për situatën emergjente në qytetin ku ajo jeton. Dhe polemikat shpërthejnë: një figurë publike nuk mund të thotë disa gjëra

Heather Parisi ia arrin ta kthejë vëmendjen nga vetja, si gjithmonë e si pjesa më e madhe e yjeve. Një nga postimet e saj në Instagram ishte e mjaftueshme për të ndezur rrjetin. Tema e diskutimit, e zakonshme si vitin e kaluar: kovid dhe maska, bllokim dhe vaksina.

“Hong Kongu mundi Covid-19 pa bllokim dhe pa vaksina!”, brohoriti ylli i vallëzimit, duke postuar një foto nga qyteti ku jeton me burrin dhe binjakët e saj.

Heather Parisi, covidi dhe Hong Kongu

“Me vetëm 8 raste me covid-19 dhe lehtësimin e pothuajse të gjitha masave të distancimit social, më në fund “të gjithë të lirë”!!!

Kështu shkruajti show-girl-i tre ditë më parë në mediat sociale, duke ndarë një imazh të saj në rrugë me maskën e ulur. Pastaj një rifreskim lajmesh për ndjekësit, të shtunën e kaluar, në të cilin ajo deklaron se qyteti është i lirë nga pandemia: “Vaksinimi mbi një bazë ekskluzivisht vullnetare (për momentin edhe për personelin mjekësor), do të jetë në dispozicion vetëm nga fundi i javës dhe nuk duket se u intereson shumë qytetarëve. Padyshim që nuk mund ta gjeni këtë lajm në mediat kryesore. Pyes veten pse!”, shkroi ajo.

Postim me të cilin 61-vjeçarja e dinte shumë mirë se mund të tërhiqte vëmendjen e fansave.

Polemikat dhe disa gjëra që një figurë publike nuk mund t’i thotë

Reagim i menjëhershëm nga përdoruesit. “Për ne profesionistët e shëndetit, të dëgjosh këto gjëra është një trishtim i madh,” shkroi një ndjekës. Dhe ka nga ata që theksojnë: “Por ju e keni vënë maskën për një kohë të gjatë. Shkollat ​​janë mbyllur prej muajsh. Ke hyrë në dyqane me kontrolle të ndryshme. E ke shkruar i. Dhe ke postuar foto. Me ato masa të respektuara nga të gjithë, sot ndoshta je ti që i ke thyer”.

“Ju jetoni në një vend ku disiplina është në fuqi, dhe nëse ajo që thoni është e vërtetë, nëse shteti juaj nuk gënjen për numrat, arsyeja pse keni dalë nga ky makth është pikërisht disiplina e imponuar”, komenton një ndjekës, i cili e akuzoi Parisin për sipërfaqshmëri, për biseda të pakuptimta dhe e fton atë, si një figurë publike, të mos lëshojë disa deklarata të pavënda.

Heather Parisi: “Unë kam jetuar këtu për 10 vjet”

Përgjigja e balerinës ndaj akuzave nuk vonoi të vinte.

“Është e çuditshme dhe madje pak e dyshimtë, që shumë pranojnë se gazetat dhe mediat kryesore flasin për atë që po ndodh në botë, por nuk e pranojnë ndërsa ata që jetojnë aty flasin për të. Keni frikë të largoheni nga zona juaj e rehatisë? Keni frikë se ju lëkunden bindjet? Intolerancë ndaj ideve të të tjerëve? Apo frikë nga konfrontimi?”, shkruan në një postim të gjatë në Instagram.

“Unë kam jetuar në HK për më shumë se 10 vjet dhe mund të flas për këtë me fakte dhe pa frikën se mos gaboheni”, vazhdon ajo.

Dhe vazhdon: “Respekti për ata që kanë vdekur nuk do të thotë të fusësh kokën në rërë si strucët dhe të heshtësh botën përreth tyre, por të përpiqesh të kuptosh pse ndodhi, cilat dhe të kujt janë përgjegjësitë dhe ballafaqimi me ato që, duke vepruar ndryshe, kanë arritur rezultate të ndryshme”. Shkurtimisht, pra, mbi përgjegjësinë e një figure publike dhe lirinë e fjalës:

“Ju lutemi më shpjegoni një herë e përgjithmonë pse përgjegjësia e figurës publike ekziston vetëm kur idetë tuaja nuk “përputhen” me ato zyrtare. Dhe pse nuk ka asnjë përgjegjësi për “të ashtuquajturit ekspertë”, të cilët gjatë gjithë këtyre muajve kanë mohuar njëri-tjetrin dhe janë mohuar nga faktet? Apo sepse nuk ka asnjë përgjegjësi për mediat që e kanë kthyer në alarm dhe terror, mantrën e tyre të përditshme?”.

Recommended Posts