Grim dhe artistë: këshilla për një make-up perfekt në moshën 40 vjeç

Make-up-i në moshën 40 vjeç është shumë i ndryshëm nga ai që bëhet në 20, pasi edhe qëllimet janë të ndryshme. Gabimi më i zakonshëm vjen nga “siguria” e bukurosheve 40-vjeçare. Në rubrikën Grim dhe Artistë, “po i lejojmë vetes” disa këshilla për një make-up perfekt te gratë në moshën 40 vjeç.

Kur lëkura e fytyrës fillon të piqet dhe shfaqen linjat e para të vogla të shprehjes, gratë priren të ndryshojnë rrënjësisht qasjen e make-up-it, i cili bëhet kryesisht korrigjues dhe “mbulues”. Qëllimi më i zakonshëm, në mesin e grave që tani kanë lëkurë të maturuar, në fakt është të mbulojnë njollat, të ridizenjojnë ovalen e fytyrës dhe t’i japin fytyrës një pamje sa më rinore. Ndonjëherë, megjithatë, ne përfundojmë duke tejkaluar sasinë e produkteve dhe teknikave për të krijuar make-up-in “korrigjues”. Ose thjesht korrigjojmë defekte të vogla, duke hequr dorë nga krijimtaria, e cila është gjithmonë një aspekt themelor i çdo lloj make-up-i.

LEXO EDHE: Po ti si e quan, rimel apo mascara? Le ta zbulojmë së bashku misterin e emrit të produktit që na i bën qerpikët më të bukur!

Po cila është mënyra e duhur?

Këshilla për të ndjekur dhe gabimet për të shmangur!

Lëkura e pjekur duhet të përgatitet me një bazë make-up-i të përsosur, në mënyrë që të plotësojë edhe nevojat e make-up-it, por edhe nevojat e lëkurës në të njëjtën kohë.

Para make-up-it është e nevojshme të studioni produktet dhe teknikat më të përshtatshme dhe të krijoni një bazë të rregullt grimi, e cila është e përshtatshme për llojin tuaj të lëkurës dhe nevojat e saj.

Primer: absolutisht po

Përdorimi i primerit për krijimin e bazës së fytyrës është absolutisht i nevojshëm kur keni lëkurë të pjekur, pasi ndihmon në zbutjen e rrudhave të vogla dhe “parregullsive” natyrale të lëkurës së pjekur.

Fondatinë super-mbulues: po (por pak)

Fondatina shumë mbulesë është formuluar për të siguruar uniformitetin maksimal të fytyrës dhe për të kompensuar ndryshimet tipike të lëkurës së pjekur, siç janë njollat ​​e diellit (një problem shumë i zakonshëm për gratë mesdhetare).

Një gabim që bëhet shpesh kur përdorim një fondatinë mbuluese, që për nga natyra e saj shumë e pasur dhe e trashë, është tejkalimi i sasive të aplikuara të produktit. Rezultati, tashmë e dini, është efekti “maskë”, tepër i ngarkuar. Fytyrës i jepet një strukturë false dhe mbi të gjitha e pakëndshme për t’u parë (ndonëse në foto efekti i maskës dallohet shumë më pak).

LEXO EDHE: Rregullat e thjeshta që duhet të ndiqni për grimin minimalist gjatë verës – Bëjini të tjerët të mendojnë se jeni yje edhe pa make-up

Për më tepër, ky lloj produkti tenton të akumulohet në linjat e shprehjes dhe gjithashtu në poret e zgjeruara që karakterizojnë lëkurën e pjekur. Ndaj, përdorni pak produkt dhe shpërndajeni atë shumë mirë, veçanërisht në skajet e fytyrës për të shmangur një thyerje kromatike shumë të dukshme!

Bronzers dhe korrektor të errët: jo, faleminderit!

Një ide jashtëzakonisht e papërshtatshme, por e zakonshme mes grave të pjekura. Mendohet se nxirja është faktor bukurie në të gjitha rastet, por kjo nuk është dhe aq e saktë. Ngjyra e errët është e bukur, por me sens dhe masë.

Përpjekja për të krijuar një efekt nxirjeje artificiale, duke përdorur produkte me tone të errëta, shumë të ndryshme nga ajo natyrale e lëkurës, është një gabim i pafalshëm. Do të theksonte shumë fytyrën, por edhe rrudhat. Veç kësaj, kontrasti që bën me qafën, dekoltenë, por edhe krahët, është e pakëndshme.

LEXO EDHE: Si dielli! E dini që ne ju flasim vetëm për tendecat, ja kujt i shkon grimi portokalli

Konturimi: po (me moderim)

Konturimi bëhet praktikisht thelbësor nga një moshë e caktuar e tutje. Kjo teknikë “pikturuese” e cila ka shumë të përbashkëta me skulpturën, ndryshon pak tiparet e fytyrës, duke e rinuar edhe një herë atë.

Është thelbësore që edhe konturimi të përdoret në mënyrë të moderuar. Sigurisht që duhet të “heqësh” faqet e varura me një lojë të mirë dritë-hijesh, por nuk është aspak ide e mirë të imitosh Kim Kardashian, sidomos kur je nisur thjesht për të bërë pazar.

Shkëlqyes dhe Gliter: absolutisht jo

Shkëlqyesit dhe produktet kozmetikë me efekt perlë dhe opalë janë armiku i betuar i make-up-it në moshën 40 vjeç. Arsyeja është shumë e thjeshtë: shkëlqyesit nxjerrin në pah poret e zgjeruara dhe rrudhat e imta. Një hap i gabuar, që nuk këshillohet të bëhet.  

Sa i përket nuancave të syve, rregulli është i njëjtë: është më mirë të shmangni rreptësisht nuancat me shkëlqim dhe t’i drejtoheni atyre mat. Arsyeja? Për të mos drejtuar vëmendjen te “këmbët e pulës”!

Vetëm ngjyrat neutrale? Jo vetëm!

Rreth moshës 40 vjeç, make-up bëhet “i sigurt”. Të gjitha gratë, që bëjnë make-up për vite me radhë, kanë mësuar se kush është ai që shkon më shumë me fytyrën e tyre. Zakonisht i njohin ngjyrat e tyre dhe kanë caktuar llojin e produktit dhe të aplikimit. Për të pasur stil të garantuar, ne priremi të përdorim ngjyra shumë natyrale dhe të kujdesshme, pothuajse nude, duke i zgjedhur ato bazuar në tonin dhe nëntonin e lëkurës.

Është një zgjedhje perfekte, por e bëjnë të gjitha deri në mërzi. Edhe nëse ngjyrat neutrale na bëjnë të ndihemi të qeta, duhet edhe të guxojmë me ngjyrat. Ndoshta do të na mjaftonte të ruanim të njëjtën skemë produkti dhe nuance që përdorim për make-up-in tonë të përditshëm.

Po ti si e quan, rimel apo mascara? Le ta zbulojmë së bashku misterin e emrit të produktit që na i bën qerpikët më të bukur!

sy me rimel

Rimel apo mascara, besojmë se edhe ti e njeh objektin që thekson ngjyrën e qerpikëve tona me të dy emrat. Zgjedhja e termit më të saktë na kërkon të njohim pak historikun e lindjes së produktit.

Të mendosh se është një nga produktet më të dashura për ne, është pak e çuditshme se si nuk e kemi ende të qartë si quhet në të vërtetë.

Më parë është quajtur rimel, por së fundmi, make-up artistet i dëgjojmë që e quajnë më së shumti mascara. Tani ka një lloj konfuzioni dhe në përdorim vazhdojnë të jenë të dy variantet, madje edhe ndonjë tjetër.

rimel

Po çfarë ka që s’shkon dhe a po gabojmë me ndonjërin nga emërtimet? Le ta shohim duke u kthyer pas në kohë, pikërisht atëherë kur produkti lindi.

Pra, si lindi rimeli apo mascara? Pak histori

Grimi i qerpikëve është një praktikë me rrënjë shumë të lashta. Thuhet se diçka shumë e ngjashme ishte bërë tashmë në Egjiptin e lashtë, por mascara siç e njohim ne sot, në Amerikë ishte produkt i një historie romantike dashurie.

make-up rimel

Qe viti 1913 kur në Çikago një vajzë me emrin Maybel Williams na bie në dashuri me Chet Hewes, i cili, nga ana e tij, ishte gati për t’u martuar me një tjetër grua. Gruaja e re kërkoi ndihmën e të vëllait, Thomas Williams, një kimist/farmacist, i cili mendoi ta përqendronte strategjinë e joshjes së të motrës, pikërisht te shikimi i saj.

Kështu që shpiku një përbërje që bashkonte vazelinën me pluhurin e qymyrit. Duke e shpërndarë në qerpikë me ndihmën e një furçe dhëmbësh, e bëri shikimin e Maybel magnetik.

Jo vetëm që vajza e fitoi dashurinë e djalit që donte, por ja tek lindi edhe marka, që është ende sinonim i make up-it: Maybelline, e cila fillimisht prodhoi vetëm mascara në formën e një shkopi, ashtu si Thomas e shpiku. Por do të vinte Helena Rubinstein, në 1957-ën, për t’i dhënë mascara-s, formatin që njohim sot.

mascara maybelline
Po atëherë pse Rimel?

Për ta kuptuar, duhet të zhvendosemi në Evropë.

Në fakt, në Kontinentin e Vjetër, “boja për qerpikët” tashmë ekzistonte dhe qe shpikur nga ai që në 1834 kishte themeluar një markë tjetër të famshme në botën e kozmetikës, atë që ne të gjithë e njohim si Rimmel London.

Eugene Rimmel hapi dyqanin e tij të kozmetikës dhe bukurisë në Regent Street dhe krijoi produktin e tij më ikonik, një produkt qerpikësh, që e mori emrin e tij jo rastësisht.

Rimmel është historikisht më shumë emri i markës, sesa i produktit, dhe sigurisht që shtëpive të tjera kozmetike nuk u interesonte ta ruanin këtë paralelizëm, prandaj zgjedhja për të kaluar në “mascara”, që në të vërtetë do të thotë “bojë për qerpikët”, është më korrekte politikisht.

Tani ju quheni si të doni, ne kishim për detyrë t’ua sqaronim! Puç, puç!

Si dielli! E dini që ne ju flasim vetëm për tendecat, ja kujt i shkon grimi portokalli

Duket qe portokallia në grim është futur te tendencat e pranverë-verë 2021. E dimë që hyn te make-up-et pak të guximshëm, ndaj duam të ndajmë me ju disa këshilla për kombinimin e tij dhe se si të krijoni një grim inovativ për pamjen tuaj.

Ngjyra e pjeshkës dhe e kajsisë janë ngjyra që përdoren pak më lirshën nga gocat që kanë nevojë për atë shkëlqimin e ngrohtë të make-up-it, që këo dy ngjyra janë në gjendje të dhurojnë. E para, ngjyra e pjeshkës është parë si “shpëtim” për gocat që nuk e kanë fort për zemër trëndafilinë e fortë, ndërsa ngjyra e kajsisë, për të gjitha ato që i duan ngjyrat pastel, por nuk janë të gatshme të vishen si princesha.

Mirëpo, portokalli portokalli, me gjithë forcën dhe plotinë e saj, rrallë e kemi parë të përdoret. Epo mirë, e kemi parë rrallë deri tani, por ja që këtë vit do të duhet ta shohim shumë, pasi mjeshtrat e ngjyrave kanë vendosur të jetë ajo tendenca e pranvere-verë 2021.

Si gjithmonë nuk do t’ju lëmë vetëm në këtë zgjedhje. Jemi këtu për t’ju këshilluar, pasi e kemi bërë më parë me info dhe këshilla profesionistësh.

Kujt i shkon make-up-i portokalli?

E dimë që do të filloni t’i jepni përgjigje pyetjes, mbase duke zgjedhur një grua që nuk jeni ju, por ne po ju themi se portokallia u shkon të gjitha grave, bionde, brune dhe kuqeve.

Truku i vetëm qëndron në të kontrolluarin dhe përcaktuarin nëntonin e lëkurës. Nëse ai do të ishte i ftohtë, do të ishte më mirë të shmangni çdo lloj grimi portokalli, pasi thjesht nuk do të merrnit rezultate të këndshme. Ky tip lëkure shkon mirë fare me të gjitha ngjyrat bezhë, rozë ose kafe.

Portokallia e duhur për vajzat bionde

Vajzat me flokë bionde dhe lëkurë të çelur mund të shkojnë pa frikë te të gjitha llojet e portokallisë, pasi zbehja e lëkurës së tyre do të ndriçohet me çdo nuancë portokalli.

Perfeksioni shkon me ngjyrën e pjeshkës, pasi kjo ngjyrë do të japë buzë delikate dhe elegante dhe një make-up të ndritshëm për syë.

Nga ana tjetër, në faqe, ngjyra e pjeshkës do të japë pamjen e rinisë dhe freskisë, sigurisht kur e përdorni me kujdes dhe moderim, veçanërisht nëse lëkura tani është e maturuar dhe ka papërsosmëri të vogla ose pore të zgjeruara në faqe. Në këtë rast, domosdoshmërisht theksimi bëhet me një “përskuqje” në ngjyrë pjeshke.

Make-up portokalli tani edhe për zeshkanet

Vajzat brune me një ton ulliri të lëkurës së fytyrës, duhet të zgjedhin një ngjyrë portokalli shumë intensive, që do të aplikohet në mënyrë alternative ose në sy, ose në buzë. Përdorimi i kësaj ngjyre në të dy pikat më të forta optike të fytyrës, do të çonte në fakt, në klasiken “e ekzagjeruar”, të cilin gjithmonë duam ta shmangim kur bëjmë grimin.  

Është një ngjyrë perfekte për stilin “solid color”, domethënë, për make-up-in e bërë me produkte jo të përziera, por të aplikuar në një mënyrë kompakte dhe intensive në pjesën më të madhe të qepallës. Me pak fjalë njëngjyrëshet.

Sidoqoftë duhet thënë se, edhe e përzier në një mënyrë atipike, portokallia do të japë një efekt të mahnitshëm. Duke marrë parasysh se, nëse mbani maskë, sytë janë praktikisht i vetmi element që mund të shihet në fytyrë, portokallia do ta bëjë pamjen absolutisht të paharrueshme.

Në këtë rast është e domosdoshme të mbani buzët neutrale, në mënyrë që të përqendroni vëmendjen vetëm te sytë. Por buzët portokalli nuk janë aspak tabu, thjesht duhet të keni guximin për ta përdorur dhe sigurisht, të dini të zgjidhni tonalitetin/nuancën e duhur për ju.

Kujdes! Në rastin e make-up-it pak më sipër, sytë grimohen shumë pak, duke lënë buzët për t’i spikatur.

Rregulli i blushit të faqeve në make-up-in portokalli

Nëse dëshironi të krijoni një pamje totale me make-up portokalli, do të jetë e nevojshme të “luani ekuilibristen” në zgjedhjen dhe dozimin e ngjyrave.

Arsyeja është se përdorimi i portokallive të ndryshme, është një gabim shumë i rëndë, pasi ndryshimi kromatik do të na japë një efekt shumë të pakëndshëm dhe “të çrregullt” make-up-i në përfundim.

Mollëzat e faqeve do të duhet të kenë të njëjtën nuancë me buzëkuqin dhe tonin e syve, për të shmangur nuancën e gabuar të faqeve. E kundërta duhet të ndodhë, në fund të make-up-it do të duhet të marrim një rezultat të njëtrajtshëm.  

Bëni kujdes me sfumimin e saktë të produktit, kur bëni përzierje, pasi ndryshe nga ngjyrat e tjera, portokallia ka tendencën të nxjerrë në pah gafat e aplikimit, sidomos në lëkurat e qarta.  

Një strategji e mençur, për të shmangur gabimet në kombinimet e ngjyrave është të zgjidhni një produkt unik për ta aplikuar në të gjithë fytyrën. Në këtë mënyrë do të keni një grim koherent e që bën përshtypje.  

Ngjyrat e syve në trajtë kremi ​​janë zakonisht zgjedhja më e mirë për t’u përdorur për këtë qëllim, pasi ato janë shumë të pigmentuara, dhe kështu do të ishin perfekte për përdorim në sy dhe buzë, por edhe të lehta për t’u përzier në faqe, për shkak të strukturës së tyre.

Ja këto kishim për sa i përket portokallisë. Nga ana tjetër ne e dimë, që ju tashmë dini të silleni si profesioniste me grimin, mjafton të hedhësh një sy nëpër rrugët e Tiranës.

Nuk mund “të bëhesh nuse”, nëse nuk ke domosdoshmërisht këto 5 gjëra për make-up-in e ditës së madhe

Janë 5 produktet “must have”, që nuk duhet të mungojnë kurrë në grimin e një nuseje, për të arritur atë efektin rrezatues, natyral dhe mbi të gjitha që zgjat për një ditë të tërë të paharrueshme.

Grimi i nuseve është padyshim një grim tepër i rëndësishëm, si për nusen e ardhshme, ashtu edhe për make-up artistin që e kryen atë, i cili do të ketë përgjegjësinë e krijimit të një pamjeje që do të përjetësohet dhe do të mbetet ndër kujtimet më të bukura të nuses.

Në fakt, sot ka shumë njerëz që improvizojnë profesionin e make-up artistit, por në raste të tilla si ajo e martesës do të jetë profesionalizmi që do të bëjë diferencën dhe ky është padyshim një detaj që duhet të ndikojë nusen, kur zgjedh atë.

Shumë herë, ju zgjidhni profesionistin bazuar në çmimin, pa e hetuar plotësisht punën e bërë nga ai/ajo dhe vlerësimet nga klientët e tjerë.

Sa për grimin e nuseve, ka produkte që, nëse përdoren, do të sigurojnë make-up-in e përsosur për të gjitha eventet që e presin nusen e ardhshme.

Do të flasim për 5 produktet ‘must have’ (të domosdoshme) që do t’i japin nuses atë pamjen që na lë pa frymë dhe mbi të gjitha, të qëndrueshme për gjatë.

Nusja është një ikonë e bukurisë dhe shkëlqimit që në shumicën e rasteve është rezultat i operacioneve të shkathëta të make-up artistit dhe parukieres.

Deri më sot, ne nuk na ka rënë rasti, por ndoshta ka pak gra, që vendosin ta bëjnë ceremoninë ujë e sapun, sa i përket grimit.  

Që efekti të jetë ai i një pamjeje shkëlqyese, vështrimi magnetik dhe buzësh femërore, do të duhet të mbështeteni te një grimer profesionist, duke shmangur të gjithë kushërinjtë dhe miqtë që janë të apasionuar pas grimit!

Për të qenë perfekt, truku i ditës së dasmës duhet të theksojë cilësitë e fytyrës së secilës grua, të kamuflojë të metat, të jetë ‘fotografik’, afatgjate dhe t’i japë nuses një pamje të freskët, natyrore, por në të njëjtën kohë, mjaftueshëm të rafinuar dhe seksi.

Le të zbulojmë se cilat janë 5 produktet që nuk duhet të mungojnë kurrë në grimin e ditës së madhe:

1- primer-i

Primer-i është padyshim një produkt themelor për suksesin dhe kohëzgjatjen e grimit. Një produkt që krijon bazën mbi të cilën mund të aplikohen fondet dhe korrektorët që e bëjnë kompaktësinë e fytyrës, e mbush atë dhe mbi të gjitha e matifikon, duke siguruar që të mbajë larg efektin “shkëlqim” për shumë orë, një detaj themelor, sidomos në rastin e ceremonive të kryera gjatë verës.

2-pudra pluhur

Pudra pluhur ose pluhuri i orizit përfaqësojnë një mjet të fuqishëm për të rregulluar bazën e fytyrës, për të mbyllur të gjitha sfumaturat e një make-up-i konturues dhe për të siguruar një fytyrë mat dhe natyrale.

3- fondatina

Vetëm nëse nusja është tepër e re dhe pa asnjë të metë, as edhe të vogël, pasi në çdo rast tjetër, grimi i nusërisë duhet të përfshijë përdorimin e fondatinës, e dimë këtë tani. Kjo, edhe sepse në fotografi theksohet gjithçka, dhe madje edhe një pore e vogël e zgjeruar në fotot natyrore dhe të pa-retushuara mund të duket si një krater, për më tepër edhe pamja do të duket më e shurdhët, pa freski, pa jetë. Qoftë dimër apo mes-vere, fondatina do të jetë e pazëvendësueshme.

4-qerpikët fallco

Qerpikët e rremë janë një ‘domosdoshmëri’ në grimin total. E kemi provuar edhe në një “kapriçion” tonë të ditëve normale, sesi vendosja e qerpikëve krijon një hapje të tipareve të fytyrës dhe jep një nur të sofistikuar në pamjen femërore.

5- fiksuesi

Hapi i fundit do të jetë aplikimi i një fiksuesi llak për grimin. Ky produkt do të sigurojë edhe kohëzgjatjen e pritshme të grimit nusëror.  

Si të shpëtojmë nga efekti “panda” kur vendosim lapsin e zi? Këshillat tona.

Mund të përdoret si vijëzues sysh, si bazë për sytë e sfumuar ose për të përcaktuar rimën e brendshme të syrit. Lapsi, kryesisht i zi, për sytë është i gjithanshëm dhe ndoshta më i përdorshmi për grimin. Por edhe ai, nëse nuk dimë ta përdorim mirë, rrezikon të na japë efekte të padëshirueshme për pamjen e pastër që do të donim kur bëjmë tualet.

Ky efekt tashmë njihet si efekti “panda” dhe bëhet fjalë për atë hijen e bezdisshme e të hapur jashtë kufijve në të cilën përdorim lapsin e syve. Pra me fjalë të tjera një efekt i bezdisshëm, sa kohë duket si një njollë e zezë apo rrathë sysh të panevojshëm dhe të pabukur. 

Një makth i vërtetë, veçanërisht për ato që kanë kaluar shumë kohë në bërjen e një make-up-i të studiuar në detaje.

Atëherë, si të shmangim “efektin panda” që askush nga ne s’e do? Ekzistojnë disa hile që duam t’jua tregojmë sot.

Dy truke për një laps syri që nuk njollos

Për të siguruar që lapsi i syve të zgjasë shumë kohë pa krijuar njolla, së pari duhet ta aplikoni në mënyrë korrekte dhe më pas ta fiksoni siç duhet. Le të shohim se si të veprojmë hap pas hapi.

Para së gjithash, sigurohuni që të keni një laps të mprehur mirë, të gatshëm për të bërë një vizë precize dhe delikate.

Kur nisni aplikimin me laps, është mirë ta bëni duke bërë pika ose vija dhe jo, siç bëhet zakonisht, duke tërhequr një vijë të vazhdueshme.

Më pas është mirë ta sfumoni. Me ndihmën e një një furçeje të vogël, mjafton të kryeni një lëvizje nga brenda në pjesën e jashtme të syrit, duke e shpërndarë në mënyrë të barabartë produktin, i cili, duke qenë në një sasi më të ulët se sa në vijëzimin klasik, nuk do të rrezikojë të shpërhapet.

Tani është momenti për ta fiksuar. Me të njëjtën furçë, merrni pak nuancë për sytë me të njëjtën ngjyrë si lapsi dhe vendoseni atë në vijën që sapo keni bërë: ashtu si pudra me fondatinën, edhe ky pluhur do ta bëjë vijën më të theksuar dhe më rezistente.

Kaq ishte. Pas kësaj ju duhet të keni një laps të aplikuar me saktësi dhe mbi të gjitha që do të zgjasë shumë në kohë.

Provojni pra, ç’prisni? E vetmja gjë që ju nevojitet është një laps, një furçë precize dhe pak nuancë sysh.

Nëse e vendos pluhurin e syve kështu, po gabon, dhe më fal, por do të dukesh më e vjetër!

Nëse kur vendos hijen e syve, atë që në përgjithësi e quajnë tonin e syve, të duket vetja nja 10 vite më e vjetër, po të themi se gabon në mënyrën se si aplikon grimin e syve.

Po, e lexove mirë! Gjithsesi, ne jemi këtu për t’ju ndihmuar, ndaj sot do të shohim së bashku se ku po gabon.

Ka nga ne që përdorin gishtat për të bërë trukun, (çështje eksperience), por në përgjithësi përdoret një penel përhapës për pluhurin e syve.

Po flasim për pluhurin e syve, atë që jep nuancën dhe që është baza e grimit të syve, por që nëse nuk bëhet mirë, është pikërisht kjo që na jep impaktin e një truku të shëmtuar.

Ngjyra jo shumë e ngopur, apo e mbetur midis rrudhave të syrit dhe që mund të zhduket menjëherë edhe pas pak kohe që e kemi bërë. Lëre pastaj nëse nuk përhapet mirë dhe mbetet më shumë në një vend (e pikërisht aty ku nuk e duam) pa u sfumuar siç duhet për të dhënë efektin e dëshiruar.

Në rastin e fundit sidomos, gjithçka e gabuar ka të bëjë me teknikën që po përdorim, në të cilën biem herët a vonë të gjithë si në kurth.

Por për çfarë teknike e kemi fjalën?

Mënyra e gabuar e vendosjes së pluhurit të syve

Sot, ne duam të hyjmë në detaje dhe të tregojmë një gabim që ju ndoshta vazhdoni ta bëni, pa e kuptuar madje.

Pyetja është shumë e thjeshtë: si e mbani furçën për të vendosur pluhurin? Lëre fare, sepse mjerisht, ne tashmë e dimë përgjigjen, ndaj po merremi me këtë.

Në fakt, shumica prej nesh ka tendencë ta mbajë furçën ashtu si stilolapsin, duke e mbajtur atë fort në zonën afër qimeve të furcës.

Pastaj, situata përkeqësohet, duke e lëvizur penelin vazhdimisht nga e djathta në të majtë dhe anasjelltas.

Epo, të dashur mikesha, dijeni se këto janë dy gabimet kryesore!

Siç na mësojnë artistët e make-up-it: ju duhet ta mbani furçën në zonën e bishtit të saj, nga fundi i zonës së kokës apo qimeve, që zakonisht është e përcaktuar në penel, dhe pastaj të përhapni ngjyrën me lëvizje rrethore, duke e mbajtur furçën pingul me syrin.

Kjo është mënyra se si ju merrni hije të shkëlqyer dhe ngjyra homogjene, në vend që të bëni siç deri tani jeni mësuar e t’ju rezultojë ai “grim i copëtuar”, i njohur si ai i gjysheve “më pikante” që përdorin vjollcën dhe blunë karakteristike.

Tani na thuaj të vërtetën: je gjendur edhe ti në këtë situatë, apo jo?!

Epo, ne jemi të sigurt që nga sot do ta mendosh mirë, para se të mbash furçën tënde të pluhurit në dorë.

Puç, puç!

Si të zgjedhësh nuancën e duhur të fondatinës me 3 hapa

Zgjedhja e fondatinës është një nga “disiplinat kozmetike” më të vështira. Duhet të jetë aq e mirë sa të mos jetë e dukshme dhe të marrë komplimente jo për përbërjen, por për lëkurën me pamje perfekte. Si të zgjidhni kremin pudër më të mirë?

Në epokën e telefonave inteligjentë, ekziston një zgjidhje nëpërmjet një aplikacioni që ndihmon të zgjidhni fondatinën përmes fotove të marra nga rrjetet sociale, ose duke marrë një aktuale. Por edhe nëse këto aplikacione duken hyjnore, rezultatet e analizave të tyre duhet të merren vetëm si udhëzues, sepse secili telefon, aparat fotografik ose tablet ka një optikë të ndryshme, një kalibrim tjetër, drita është e ndryshme. Për të mos përmendur faktin se është e nevojshme të preket struktura, shkalla e mbulimit dhe / ose rezistencën e fërkimit të fondatinës përpara se ta zgjidhni përfundimisht.

E vetmja gjë në të cilën mund të mbështeteni me të vërtetë janë sytë, drita e ditës, vendi i duhur për të provuar fondatinën dhe, mbi të gjitha, të ashtuquajturin nënton të lëkurës, i cili ndoshta luan rolin më të rëndësishëm. Mos nxitoni dhe, ndërsa kërkoni nuancën e duhur të fondatinës, ndiqni tre hapat më poshtë.

Si të zgjidhni nuancën e duhur të fondatinës – rregullat themelore

1. Provoni fondatinën në dritën e ditës

Llambat fluoreshente tregojnë nuancën e fondatinës, fjalë për fjalë, në një dritë tjetër. Për të mos rrezikuar provoni mostrat tuaja të fondatinës nën dritën natyrale.

2. Provojeni fondatinën në vendin e duhur

Mos e provoni as në kyç, as në pjesën e pasme të dorës, por gjithmonë në bordurën e fytyrës. Bëni tre shirita nga pjesa e poshtme e fytyrës, përmes nofullës deri në qafë: njëra me një fondatinë, ngjyra e së cilës mendoni se është më afër ideales suaj, një me një hije më të çelët dhe një me një hije më të errët. Bëni zgjedhjen tuaj në dritën e ditës. Dhe mbase do të habiteni shumë kur ta provoni!

3. Përcaktoni nëntonin e lëkurës

Sidoqoftë, para zgjedhjes së mostrave dhe testeve, përcaktoni mirë në dritën e ditës të ashtuquajturën nënton të lëkurës, e cila është e qëndrueshme gjatë gjithë vitit dhe nuk varet nga ngjyra aktuale e lëkurës, por filtrohet përmes saj. Është gjëja më e rëndësishme kur zgjidhni nuancën e duhur të fondatinës, mund t’ju ndihmojë nëse fytyra juaj duket shumë portokalli ose shumë rozë, dhe mund t’ju gjejë ngjyrën e duhur të kremit pudër.

Lëkura ka një nënton të ftohtë, nëse në dritën e ditës ka një ngjyrë porcelani, rozë ose në të kaltëreme. Ajo shkon mirë me bizhuteritë argjendi dhe, nëse shikoni venat në kyçe, ato kanë nuanca kaltëroshe, vjollce ose jeshile. Fondatinat e tilla janë me shkronjën C (Cold) (e ftohtë) dhe janë më tepër me ngjyrë “porcelani”.

Nëntoni i ngrohtë i lëkurës do arin dhe, në dritë, lëkura duket e verdhë, ngjyrë pjeshke ose pak në portokalli. Venat e kyçeve janë jeshile / jeshile ulliri. Fondatina ideale është ajo që mban shkronjën Ë (Ëarm) (e ngrohtë) pranë numrit dhe, zakonisht, është më portokalli.

Nëntoni neutral i lëkurës shkon mirë me argjendin dhe arin, në diell ka një pamje më afër të gjelbrës, lëkura është ulliri dhe venat e kyçeve janë blu / jeshile … fondatina shënohet me shkronjën N (Neutrale).

Shpresojmë t’u kemi dhënë ndihmën e duhur, për zgjedhjen e duhur!

Si të dukeni të mrekullueshme gjatë një video-telefonate, këshilla bukurie

Nuk ka asgjë të re në faktin se shumë prej nesh janë duke e bërë punën e tyre nga shtëpia. Për këtë, herë pas here duhet të jemi prezent në video-telefonata. Puna nga shtëpia nuk ishte ajo më e thjeshta, siç u mendua në fillim, dhe orët  punës nuk janë ato të zakonshmet, edhe po të duash. Nga ana tjetër nuk mund ta dish me saktësi se kur do ta kesh video-telefonatën, përveç faktit se kur punon nga shtëpia tendenca është ta lësh veten pas dore. Ndaj sot duam t’ju ndihmojmë të dukeni të mrekullueshme, me fare pak sforco.

Më shumë sesa në një pasqyrë, defektet dhe shenjat e lodhjes bëhen edhe më të dukshme gjatë një thirrjeje video. Si të dukeni sa më mirë? Kemi udhëzuesi e duhur për ju dhe disa “strategji” të vogla bukurie, për t’u dukur mirë gjatë një video-call, edhe nëse keni orë të tëra para kompjuterit.

Truku i duhur për të qënë të bukura e të sigurta në një video-telefonatë

Truku është (por nuk shihet). Make-up nuk bën mrekulli, por ndihmon shumë. Sigurisht, duhet të jetë efektiv, argëtues dhe i shpejtë. Mjafton t’ju tregojmë disa hapa thelbësorë, që do të na ndihmojnë të dukemi të çlodhur dhe të qetë.  Dhe po ju themi se mjaftojnë pesëmbëdhjetë minuta për t’u përgatitur për një telefonatë të tillë, madje edhe në fund të ditës.

Fillojmë nga pamja e fytyrës, le të përqëndrohemi në tre hapa: uniformitet me fondatinë dhe korrektor, fiksimi me pudër pluhur dhe shkëlqyesi i mollzave.

Para së gjithash, aplikoni një fondatinë të lëngshme me mbulim mesatar me një furçë të butë. Mirë do të ishte që fondatina të ketë efekt ndriçues, në mënyrë që të merrni një bazë natyrale dhe të hidratuar, pa rrezikuar efektin maskë.

Mbas kësaj kalojmë tek korrektori (lëng do të ishte më mirë), për t’u aplikuar në konturin e syve për të eleminuar rrathët e errët dhe shenjat e lodhjes. Do të ishte mirë të goditet butësisht më mollëzat e gishtave, në mënyrë që të bashkohet shpejt me lëkurën.

Nëse është mikse apo e yndyrshme, është më mirë ta fiksoni fondatinën dhe korrektorin me pudër pluhur, në mënyrë që të zvogëloni efektin shkëlqyes, porozitetin e butë dhe të zgjasni në kohë make-up-in tuaj.

Hapi i fundit: ndriçoni dhe ringjallni fytyrën me një prekje të ngjyruesit të faqeve.

Truku i syve për një video-telefonatë

Kalojmë te sytë për ta personalizuar make-up-in. Para së gjithash, konturojmë vetullat, duke përdorur një laps me ngjyrë të butë dhe aplikim të saktë për të mos e rënduar pamjen.

Tani është momenti për të luajtur me efektet e dritës. Për këtë zgjidhni një laps me ngjyrë të errët ose të mesme të errët (e zezë, kafe, kumbull) dhe bëni ngjitur me vijën e qerpikëve të sipërm, një vijë të hollë, duke e trashur në pjesën e jashtme të syrit. Kjo do t’i japë qerpikëve një pamje më të plotë dhe do të krijojë kontrast me irisin.

Bëni më pas një hijëzim të ndritshëm të syve, në tone të lehta dhe të ngrohta, në këndin e brendshëm të syrit dhe në qendër të qepallës së lëvizshme, për t’i dhënë vështrimit dritë dhe freski.

Përfundoni me një rimel voluminoz, duke aplikuar një shtresë të bollshme, sidomos në qerpikët e sipërm. Rimeli jep sensualitet, thellësi dhe mbështetje edhe përmes kameras së internetit.

Buzët dhe si t’i përmirësojmë ato me make-up për një video-telefonatë

Më në fund pa maskë dhe më në fund buzët do të marrin rëndësinë e duhur. Kështu që fillojmë nga puna. Së pari duhet thënë se nuk ka një rregull fiks në zgjedhjen e ngjyrës së buzëkuqit ose shkëlqyesit. Një këshillë e shpejtë dhe praktike? Përdorni një laps për t’i konturuar ato, por edhe për t’i mbushur e më pas mund të kaloni shkëlqyesin përsipër, transparent apo me ngjyrën që do të vendosni vetë ju, pa ekzagjeruar.

Po flokët?
Flokët nuk janë kurrë në rregull: me mungesat e marra në parukeri dhe me përpjekjet e bëra në kushte shtëpie, ka gjithmonë gjëra që lënë shumë për të dëshiruar. Kryesorja është të kuptohet se kamera nuk është tre-dimensionale, kështu që bëni mirë të kontrolloni që flokët të jenë të larë, në mënyrë që yndyra të mos i bëj ato të humbin volumin, për të mos rënduar më pas, edhe shprehjen e fytyrës.

Truket e vogla ekzistojnë edhe për flokët, për shembull, bëni një bisht të rregullt, me një vijë flokësh të përcaktuar mirë. Është gjithmonë elegant. Mbledhja e flokëve bisht në pjesën anësore dhe flokët e mbledhur pas në zonën e qafës me një llastik transparent, japin një efekt ekstra të gjatë. Për të disiplinuar ndonjë tufë jashtë kontrollit, mjafton një kapëse e vogël flokësh ose karficë. Një mikro llastik i fshehur në rrënjën e flokëve, ju jep një dorë në ngritjen e volumit, të pjesës së sipërme të kokës, sidomos te flokët e drejtë. Disa minuta para transmetimit të drejtpërdrejtë, përdorni një krem ​​hidratues për të rregulluar flokët e padisiplinuar.

Këto ishin këshillat që do t’ju bëjnë të keni më shumë siguri para një video-telefonate.

Bëhuni gati, goca, këtë pranverë do të ngjyrosim mollëzat!

Mbas vitesh që nude ishte kryefjala e make-up-eve tona me konturimet e famshme të fytyrës dhe shkëlqyesin e dukshëm, bëhuni gati, sepse erdhi koha, bashkë me pranverën që po vjen, për të ndryshuar. Pranvera do të triumfojë edhe me maskë!

Po, erdhi koha e blush-it, dhe mollëzat e faqeve tona do të duhet të ngjyrosen dukshëm. Kujdes me efektin klloun, sepse një vijë e hollë e ndan të qenin elegante me mollëzat me ngjyrë, nga të qenit klloun.

Ajo që ky produkt dhuron është se i jep jetë dhe ton fytyrës sonë, me pak penelata.

Kohët e fundit kanë ndryshuar edhe praktikat tona të make-up-t dhe me të drejtë, duke qenë se jemi të detyruara të mbajmë maskë. Kështu që bëjmë më pak tualet, por kemi më shumë nevojë për produkte cilësore dhe funksionale.

Është krejt normale që tashmë disa produkte përdoren më pak, duke qenë se ose nuk janë shumë të përdorshme, dhe theksi ë vendoset tek ato produkte që mbeten të dukshme, siç janë produktet kozmetike për sytë dhe qerpikët. E ja ku në skenë dalin edhe mollëzat e faqeve, të cilat janë të dukshme nga mbajtja e maskës.

Kthehet kështu edhe për make-up-in tendenca e viteve ’80 në fytyrën tonë që nuk do të duket më si e puthur nga dielli, por më argëtuese e më pop.

Si të zgjedhim ngjyrat

Sigurisht që edhe blush-i do të varet nga lloji i fytyrës që kemi, shijet tona dhe efekti që duam të marrim. Për këtë asnjë dyshim.

Sa i përket ngjyrave, ato do të varjojnë nga rozat në pjeshkë, apo mixim ngjyrash, me të cilat mund të luajmë.

Në varësi të tipit të lëkurës që kemi do të zgjedhim edhe nëse do të jenë të ngurta (për fytyrat e yndyrshme), ose me shkëlqim, të mëndafshtat për atë që do të marrë efektin po të duket natyrale, apo ndriçuese dhe që shkëlqejnë gjithë kohës fytyrën tonë.

Teknika e aplikimit

Ka shumë teknika të aplikimit të ngjyruesit të faqeve: më e mira varet nga sa ngjyrë duam t’i japim lëkurës sonë për ta ringjallur atë dhe sa duam që produkti të vërehet.

Duke ndjekur trendin e sezonit dhe për t’u siguruar se do të tejkalohet maska, do të duhet ta aplikojmë pluhurin nga pjesa e përparme dhe pjesa më e spikatur e faqes, për të arritur drejt tempthave. Duke e shtrirë mirë produktin do të marrim efektin që duam pa krijuar njolla më të ngjyrosura.

Për ta bërë ngjyrën më intensive, së pari mund të aplikojmë me gishta apo tamponët beauty, një ngjyrues krem, dhe më pas të kalojmë sipër me produktin pluhur, duke përdorur një furçë me fije të buta, por të dendura për të aplikuar më shumë pigment.

Kujdes me produktet kremoze! Të vendosësh vetëm një produkti kremoz, mund të japë efekt jashtëzakonisht të tejdukshëm (d.m.th. gjysmë transparent), por mbi të gjitha zhduket gjatë ditës, veçanërisht nëse kemi lëkurë të yndyrshme.

Një sekret për vendosjen e ngjyruesit të faqeve në mënyrën më të mirë, është të mos e përdorni kurrë atë ndërsa fondatina është ende e pa tharë mirë. Presim që baza (fondatina) të thahet, dhe më pas aplikojmë pluhurin.

Me përzierjen e nuancave dhe ndjekjen e strukturës kockore të fytyrës mund të krijojmë tridimensionalitet dhe vëllim, dhe mbi të gjitha t’i japim dritë fytyrës.

Pra ky vit, të dashura vajza dhe gra, si asnjëherë tjetër do të sjellë më shumë jetë, gëzim dhe pozitivitet edhe nëpërmjet produkteve make-up në fytyrat tona.  

E keni vënë re edhe ju, plakja duket sikur është ndalur. Trillet e shkencës për të ardhmen kozmetike?

E re dhe e bukur përgjithmonë? Ndoshta. Ne do të kemi produkte kozmetikë që nuk do të duken më as si kremra, as si serume. Fjala e shkencës!

Ndoshta, materiale evaneshente të shtypura në 3D, bazuar në super molekula që do të “flasin” me ADN-në për të na ndihmuar të mos plakemi. Po make up? Për ju do të mendoj një artist-robot, të cilin mund ta merrni me vete ngado.

Le të bëjmë një udhëtim në të ardhmen, ku trillet shkencore do të jenë gjithnjë e më afër realitetit

Të gjithë kanë qenë në kërkim të eliksirit që i mban të bukur përgjithmonë, por është edhe e vërtetë se së fundmi, sidomos për gratë e ekraneve duket se mosha ka ndalur në vend.  

Jetojmë në epokën e fantashkencës që dekada më parë i pamë nëpër filma. Por sot ne do të zbresim në Mars, sipas Elon Musk, sa e vështirë do të ishte të mrekullia kozmetike?

Si do të jetë kozmetika disa dhjetëvjeçarë më pas? E trillet e shkencës për produktet tona beauty?

Bukuria e së ardhmes, ku do të shkojë sektori?

Përpos shpikjeve dhe ilaçeve, sektori i kozmetikës lëviz shpejt në gjurmët e teknologjisë dhe shkencës: hulumtimi bioteknologjik dhe bio-inxhinieria e përbërësve, të trajtuar tani me teknika hapësinore, studime mbi mekanizmat fiziologjikë të plakjes. Me fjalë të tjera na presin përpara vite kur kozmetika nuk do të përhapet më mbi lëkurë, mbase as nuk do të na prekë më, kush e di?!

Drejt kozmetikës 3D dhe “pa lëndë”: prototipi Bakel

Në të vërtetë, një prototip i teksturës me efekte speciale tashmë ekziston, dhe ne kemi folur për këtë. Produkti është testuar dhe është në pritje të fillimit të prodhimit. Është multi-patentë e markës italiane Bakel, ose e para kozmetike e shtypur në 3D, që nuk mund të preket, nuk përhapet, nuk shpërndahet, por zhduket me magji sapo vendoset në lëkurë me anë të një pincete.

Një copë letër e paprekshme dhe gati e padukshme, është një nga parashikimet e së ardhmes: bëhet fjalë për një retinë mikroskopike me acid hialuronik të pastër, e cila zhduket sapo afrohet pranë lëkurës me 20 përqind të acidit të pastër hialuronik, ndërkohë që sot, mesatarja e produkteve kozmetike në treg është rreth 2 përqind, dhjetë herë më pak.

Çfarë do të thotë kjo? Fuqi e jashtëzakonshme krahasuar me një serum ose krem:

Gregoris, shpikësja e këtij produkti mrekullibërës, e imagjinon atë të aplikuar direkt nga pakoja, e cila përmban vetëm një dozë për trajtime të lokalizuara dhe intensive mbi rrudhat dhe linjat e shprehjes, mbase deri në vitin 2021. Pra shumë shpejt. Dhe skenarët janë të hapur: vitamina, kolagjen, elastin … Çfarë tjetër do të mund të fusë doktoresha mes nano mesazheve të kësaj “flete” hapësinore? Le të presim e të shohim!

Ndalimi i plakjes së ADN-së: trillim i shkencës?

Dega më e diskutuar e bukurisë së së ardhmes është basti mbi ADN-në, por le ta marrim me radhë.

Genomi është karta e identitetit e të gjitha qenieve të gjalla. Si plakemi është e shkruajtur aty, në shprehjen e saj biokimike. Përmes ARN-së mesazhere, ADN urdhëron qelizat të prodhojnë proteina, bazën e jetës dhe strukturës së tyre.

Dhe këtu hyn në lojë kozmetogjenomika, një shkencë që dëshiron të studiojë bashkëveprimet midis gjeneve dhe trajtimeve kozmetike me një pretendim të bukur: të deshifroj këto “urdhra” dhe t’i menaxhojë ato, ose të paktën t’i përmirësojë ato, me aktivitete kozmetike të synuara.

Me pak fjalë, atje ku “drejtimi” i ADN-së nuk arrin, mesazhet vitale për mos plakjen e qelizave, mund të sigurohen nga kujdesi për lëkurën, skincare.

Çfarë mendojnë profesorët e gjenetikës?

E vetmja dëshmi shkencore është se plakja është e lidhur me ndryshimet epigjenetike, me gabime të vogla ose keqfunksionime, që me kalimin e kohës marrin përsipër shprehjen e gjeneve. Imagjinata se nesër do të jetë e mundur të barten agjentë aktivë që “flasin” me ARN-në, për të mbajtur lëkurën të re, është një çështje shumë komplekse, por jo e pamundur, duke pasur parasysh se edhe vaksinat Covid-19, bazohen në një mekanizëm të ngjashëm.

Natyra është vetë eliksiri

Kërkimet galopojnë. Laboratorët Dior, me Çmimin Nobel për mjekësinë, Shin’ya Yamanaka, janë përqëndruar në degjenerimin energjik të qelizave burimore të lëkurës, duke u mbështetur në ndihmën e një bime ekstremofile, që quhet Longoza. Clé de Peau Beauté, marka luksoze e shtëpisë Shiseido, po studion “Skin Intelligence”, pikërisht ato mekanizma që i bëjnë qelizat e lëkurës kaq të ngjashme me qelizat e trurit dhe të afta të riparohen vetë.

Një ekspert në hartëzimin gjenomik të bimëve, konfirmon efektivitetin e shumë përbërësve aktivë jeshilë në vitalitetin e qelizave, pa e prekur akoma ADN-në.

Bota bimore është një rezervuar i çmuar elementësh funksionalë për jetën qelizore, veçanërisht antioksidantë, peptide dhe aminoacide. Përfitimi sa më i madh nga bimët dhe kultivimi i tyre me bioinxhinierinë është e ardhmja më e prekshme, thonë ekspertët e fushës.

Mrekulli teknike: pajisjet e bukurisë së të ardhmes së afërt

WGSN, një kompani parashikimesh dhe tendencash, flet për bukurinë e së ardhmes nën shenjën e “cosmetech”, kozmetika dhe teknologjia bashkuar në një. Grupi L’Oréal bie dakord, duke njoftuar synimin për t’u shndërruar në beauty tech company: për dy vjet, me teknologjinë ModiFace, është bërë e mundur që të provohet virtualisht make-up dhe ngjyrosja e flokëve nga markat e grupit, nga Lancôme tek Armani beauty.

Dhe për lëkurën? Inteligjenca artificiale është prezent edhe aty, sigurisht. Midis pionierëve të skintech është edhe Foreo suedez: furçat e silikonit të markës ishin ndër pajisjet e para të pajisura me inteligjencë artificiale për të personalizuar pastrimin.

Shiseido Optune

Optune nga Shiseido arrin, tani për tani në Japoni: një dispenser e vogël që studion lëkurën përmes fotove të telefonit inteligjent, kryqëzon të dhëna të tilla si cikli menstrual dhe cilësia e ajrit dhe krijon një formulë të personalizuar duke përzier 6 serume në 80 mijë variante.

Koncepti është i ngjashëm, por tani flasim për make-up, me Perso, një patentë e L’Oréal: një lloj roboti kuzhine që stampon fondatinën perfekte sa i përket formulës dhe nuancës. Por nëse dëshironi një buzëkuq që shkon me veshjen tuaj? Mund ta keni sigurisht. Pa paketim dhe me argëtim të garantuar.

Ashtu si me Opté të Procter & Gamble, tashmë në shitje për 600 dollarë: një “penel tech” (por duket si një aparat për depilim trupi) që mbulon njollat ​​dhe papërsosmëritë me saktësi phothoshop-i, falë skanimit Led dhe stampimit jet. Duket se do të jetë në gjendje të “aerografoj” të gjithë trukun e kopjuar nga ylli më i fundit në tapetin e kuq, duke e përshtatur atë për secilën fytyrë me inteligjencën artificiale.

Të mjerët make up artistë …!