Farat e lirit: si t’i përdorni për shëndetin dhe bukurinë e flokëve

Meqë folëm për kujdesin e flokëve dhe përmendëm edhe farat e lirit, në këtë artikull do të merremi pak me disa informacione më të plota për ju, lidhur me to. Farat e lirit mund të jenë të dobishme për shëndetin e flokëve tanë falë vetive të tyre:

Vitamina E: ato përmbajnë një dozë të mirë të kësaj substance që ndihmon rritjen e flokëve, falë cilësive të saj antioksiduese që parandalojnë dëmtimin e kokës dhe flokëve. Gjithashtu rrit qarkullimin e gjakut dhe parandalon shfaqjen e hershme të thinjave.

Balancon pH dhe rregullon yndyrën: Farat e lirit ndihmojnë në ekuilibrimin e niveleve të pH dhe prodhimin e yndyrës. Këta janë dy faktorë që ndikojnë drejtpërdrejt në shpejtësinë me të cilën rriten flokët dhe shëndetin e tyre. Farat e çmuara qetësojnë lëkurën e kokës dhe ndihmojnë në lehtësimin e gjëndrave dhjamore të cilat pastaj prodhojnë sasinë e duhur të vajit për zhvillimin e shëndetshëm të flokëve.

Ushqejnë: farat e lirit janë një burim i shkëlqyeshëm i acideve yndyrore Omega-3, thelbësore për rritjen e shëndetshme të flokëve. Ato ushqejnë gjëndrat duke i bërë ato më të forta dhe më pak të prirura për të dëmtuar dhe përmirësuar elasticitetin e flokëve.

Si kondicioner: farat e lirit ndihmojnë që flokët të bëhen më të butë dhe më të kontrollueshëm dhe gjithashtu shmangin këputjet, ndarjen e fundeve, tharjen dhe problemet e të djegurave.

Qetësojnë inflamacionin e kokës: përdorimi i rregullt i farave të lirit parandalon probleme të tilla si ekzema dhe zbokthi, duke kufizuar gjithashtu rënien e flokëve.

Përdoreni për rritjen dhe shëndetin e flokëve

Farat e lirit janë një burim i shkëlqyeshëm i fibrave të tretshme dhe atyre të patretshme. Ato mund të përdoren në mënyra të ndryshme si një trajtim lokal për flokët por është gjithashtu një ide e mirë që t’i konsumoni ato në dietën tuaj të përditshme për të promovuar shëndetin e të gjithë trupit nga brenda.

Disa trajtime të farës së lirit, me të cilat mund të eksperimentoni në flokët tuaj:

Balsam prej farash liri, maskë dhe xhel për flokë

Për ta bërë këtë produkt 3 në 1 (kondicioner, maskë dhe xhel i farës së lirit) do t’ju duhet:

40 gr fara liri

250 ml ujë

6 pika vaj esencial portokalli të ëmbël

Bëhet duke i lënë farat e lirit për një natë të tërë në ujë dhe duke i zierë të nesërmen në mëngjes për 5 minuta para filtrimit dhe shtimit të vajit esencial. Ilaçi natyral i prodhuar në këtë mënyrë mund të ruhet në mënyrë të sigurt për rreth 2 javë në frigorifer dhe mund të përdoret si një kondicioner normal, si një maskë para larjes me shampo ose për t’u lënë gjatë gjithë natës dhe së fundmi si një xhel kondicionues.

Përkujdesje flokësh me vaj liri

Do të duhen vetëm 2 lugë vaj fara liri dhe 45 minuta për t’u kujdesur për flokët tuaj me këtë paketë. Në një tenxhere, ngrohni lehtë vajin e lirit për disa sekonda dhe më pas përdorni atë për të masazhuar lëkurën dhe rrënjët e flokëve për rreth 15 minuta dhe më pas kaloni në të gjithë gjatësinë.

Pasi të jetë bërë kjo, mbështillni kokën me një peshqir të ngrohtë (mund të përdorni tharëse flokësh për ta ngrohur) dhe mbajeni për 30 minuta para se ta lani me një shampo të butë.

Mund ta përsërisni aplikacionin 2 ose 3 herë në javë. Nxehtësia ndihmon përbërësit aktivë të farave të lirit të depërtojnë më mirë rrënjët dhe boshtin e flokëve.

Xhel për flokët nga farat e lirit

Për këtë recetë do t’ju duhet:

1/4 filxhan fara liri

2 gota ujë

1 lugë gjelle lëng limoni

Përgatitja:

Në një tenxhere zieni ujin dhe farat e lirit derisa lëngu të fillojë të trashet. Pastaj shtoni një lugë gjelle lëng limoni dhe përziejeni. Fikni nxehtësinë kur tretësira është bërë xhelatinore dhe lëreni të ftohet para se të filtroni dhe mblidhni xhelin në një kavanoz qelqi me kapak.

Ju mund ta përdorni këtë xhel për modelimin e flokëve çdo mëngjes ose si një trajtim për të nxitur rritjen e flokëve.

Përfshini farat e lirit në dietën tuaj

Ja disa ide:

Përfshini farën e lirit brenda vahteve tuaja

Një nga mënyrat më të thjeshta për të përfshirë farën e lirit në dietën tuaj është të përdorni 2 lugë gjelle farë liri dhe të papërpunuar çdo ditë. Për shembull, ato mund të shtohen në perime të papërpunuara ose të skuqura, në sallata, por edhe në fruta të freskëta ose në sallatë frutash. Gjithashtu i shkëlqyeshëm në smoothie, në biskota, ose receta buke.

Duke e shtuar në drithrat tuaja ose në kos

Farat e lirit shtohen shkëlqyeshëm te drithrat tuaja të mëngjesit dhe në kos. Mund të provoni të përzieni për shembull 1 filxhan kos me fruta të freskëta sezonale (luleshtrydhe dhe boronica p.sh.), 2 lugë farë liri të bluar dhe 1 lugë çaji kanelle.

Recommended Posts