Daft Punk u nda. Videoja «Epilog» në kanalin e tyre në Youtube, që shumë nuk e besuan

Asnjë nga fansat e tyre nuk e donte këtë lajm pas 2020-ës që kaloi. Shumë prej tyre prisnin rastin për t’u qetësuar gjithçka e të nisnin koncertet, mbrëmjet, argëtimet. Të gjithë prisnin anuncimet e koncerteve të tyre, kur në fakt arrin lajmi-bomb që nuk lë më asnjë shpresë.

Si mund të përshkruhet klipi që dyshja franceze postoi në kanalin e tyre në Youtube? Titulli, Epilogu, imazhet e vjedhura nga filmi i tyre, Electroma (2006).

Redaksia e PitchFork i kërkoi informacion publicistit të Daft Punk, përgjigjja ishte ajo që askush nuk donte ta dëgjonte. Dyshja u nda pas 28 vitesh karrierë të nderuar dhe netëve të ndezura me elektronikën e tyre, nga njëri skaj i globit në tjetrin.

Kaq ishte e gjitha. Asnjë shpjegim i mëtejshëm (tani për tani).

Por, a mund të pritej një letër lamtumire e gjatë nga një entitet kaq enigmatik?

Daft Punk, videoja e lamtumirës

Klipi në Zabriskie Point, me të cilin përshëndesin fansat është 8 minutësh dhe përfshin një skenë nga filmi i tyre artistik 15 vjet më parë. Situata është vëllazëri, duel, pastaj vetëshkatërrim.

Të dy ndahen dhe lëvizin në drejtime të kundërta në një shkretëtirë. Pastaj njëri kthehet mbrapa, por… është thjesht për të vendosur një timer për tjetrin.

Përsëri, distancimi.

Pastaj shpërthimi. I mbijetuari i vetëm ecën në një atmosferë të artë të perëndimit të diellit, derisa kthehet në një pikë të largët, që zhduket në horizont, e humbur midis arit të rërës dhe asaj të qiellit. Në sfond, muzika e Touch, nga Random Access Memories.

Daft Punk, historia

Thomas Bangalter dhe Guy-Manuel de Homem-Christo u takuan në shkollë dhe krijuan, së bashku me Laurent Brancoëitz (Phoenix i ardhshëm), një grup roku që bën covera (Darlin). Muzika e tyre shpejt u konsiderua si “daft punky trash”” dhe prej andej erdhi emri Daft Punk.

Ideja e helmetave dhe aura e misterit që dhanë dy anëtarët e mbetur të një grupi rock, i cili u prish që në kritikën e parë, vjen shumë më vonë dhe vjen nga dashuria që të dy kanë pasur gjithmonë për Phantom of the Opera (të paktën këtë mëson nga dokumentari i tyre).

Lënë rrokun për të kaluar në elektronikë.

Albumi i parë, “i bërë në shtëpi”, është ai që i bën ata të famshëm në një video të vetme dhe një video thjesht hipnotike (Around the ëorld).

Me të dytën, Discovery dhe videon që e shoqëron, ato janë padiskutim një fenomen.

Albumi i tretë (Human After All) dhe interludi i përfaqësuar nga kolona zanore e Tron: Legacy, janë vazhdimi. Në frontin e live-s, megjithatë, ata bëjnë histori.

Kur arrijnë në albumin e tretë (Random Access Memories), s’ka mbetur më asgjë: ata thjesht e kthyen veten një mit bashkëkohor (veshja e kaskave të kromit i ka ndihmuar, pavarësisht se kryesorja muzika e tyre).

Albumi është kulmi i një suksesi që vazhdon ende, pavarësisht se paraqitjet e tyre po shkojnë keq. Në praktikë, të gjithë ishin duke pritur albumin e tyre të pestë për 5 vjet, pas bashkëpunimit të frytshëm për dy këngë me Starboy’s The Weeknd.

Recommended Posts