Ermal Meta në Sanremo, kësaj here me një këngë pikante dhe shumë romantike

Kantautori gjithmonë i vëmendshëm ndaj çështjeve sociale, shqiptari i natyralizuar në italian. ka krijuar një stil shumë personal gjatë viteve. Kantautori që miksohet mes rrokut, popit dhe teksteve që denoncojnë me forcë problematika sociale.

Skena e Ariston-it tani është kthyer në shtëpinë e tij, kështu që Ermal Meta kthehet në garë në Sanremo 2021, me “Un milione di cose da dirti” (Një milion gjëra për të të thënë), një këngë pikante dhe shumë romantike, e cila tregon emocionet që shpërthejnë kur lind një dashuri e re.

Shqiptari Ermal Meta, tashmë kantautori italian i suksesshëm është një nga interpretuesit dhe autorët më të rafinuar dhe të kërkuar të skenës muzikore të vendit fqinj. Në gjendje të kalojë natyrshëm nga këngët e dashurisë në pjesë të angazhimit social dhe politik.

Pak nga Ermal Meta

Lindi në Fier në 1981 dhe më pas, në 1994 emigron me nënën dhe vëllezrit në Bari të Italisë. Do të ishte muzika ajo që do të bënte pak më të lehtë përshtatjen e të riut Meta në vendin e ri të jetës së tij. Në moshën 16 vjeç mori mësime kitare dhe pianoje dhe më pas u bashkua me grupin Ameba 4 të Barit si kitarist. Grupi mori pjesë në Festivalin e Sanremo në vitin 2006, në seksionin e të rinjve, me këngën “Rido… forse mi sbaglio”.

Pas eleminimit nga konkursi themeloi një grup rrok dhe regjistroi 3 albume dhe tentoi përsëri Sanremon pa sukses. Kishte ardhur koha për të garuar i vetëm.

Autori i hiteve të të tjerëve

Jo të gjithë e dinë në atdheun e tij se Ermal Meta është autor i shumë këngëve të bëra hit në Itali, ndër më të njohurit Annalisa dhe Patty Pravo. Stili i tij, midis sugjerimeve rock dhe pop, bëhet shumë i kërkuar, veçanërisht midis artistëve në zhvillim. Emma Marrone i shtohet buqetës së artistëve që tani janë të magjepsur nga talenti i Ermalit, me “Arriverà l’amore” me mbi 30 milion vieës.

Debutimi në Sanremo 2016

Në vitin 2016 kthehet në Sanremo, përsëri në kategorinë e të rinjve, me Odio le favole. Përveç bukurisë së këngës, kantautori bën përshtypje edhe me një detaj të pamjes së tij. Snearkers-at e tij me ngjyrat e ylberit ishin në mbështetje të ligjit për të drejtat civile, që aso kohe do të votohej në Senatin italian.  Një gjest i fortë që nxjerr në pah atë si artist dhe të ardhmen e tij muzikore, faktin që ai nuk është aspak indiferent ndaj çështjeve të rëndësishme sociale, çka do ta shoqërojë edhe më pas. As këtë herë nuk fiton, por e ardhmja e tij muzikore tashmë është përcaktuar.

Vietato morire: shenjtërimi i parë

Mbërrin 2017-a dhe Ermali gjendet përsëri në Sanremo, e kësaj here në sesionin Big. Vietato morire, një këngë kushtuar viktimave të dhunës ndaj grave, përfshirë të ëmën. Për herë të parë deklaron se largohet nga Shqipëria për shkak të abuzimit dhe dhunës. U rendit i treti në atë festival, por italianët kishin vendosur t’i jepnin çmimin e parë, sepse ajo këngë ishte më e dëgjuara dhe më e pëlqyera e asaj Sanremoje. Por shpejt do të vinte Sanremo 2018, e cila do t’i jepte më në fund çmimin e parë, në një duet me Fabrizio Moron. Kënga titullohej “Non mi avete fatto niente”, frymëzuar nga sulmi dramatik në Mançester gjatë koncertit të Ariana Grande. Kënga është një lutje pacifiste e përzemërt, e shoqëruar nga zëri i zemëruar i Moros që bërtet absurditetin e të gjitha luftërave që po zhvillohen në botë. Me këtë këngë u prezantua edhe në Eurovision, sesioni i të cilit bëri bashkë tre shqiptarë konkurues.

Sa i përket jetës dashurore, mbas mbylljes së një marrëdhënieje gati 10-vjeçare me spikeren e radios, Silvia Notargiacomo, një vajzë tepër e rëndësishme, sipas tij, për të, Ermali së fundmi është i fejuar me një tjetër bukuroshe, kësaj here nga bota e sportit. Për të dihet shumë pak, duke qenë se nuk ka as edhe profil në internet, megjithatë quhet Chiara Sturdà dhe kantautori Meta poston herë pas here në profilin e tij, foto nga marrëdhënia e lumtur që tashmë ka.

Në Sanremo 2021 me “Un milione di cose da dirti”

“Një këngë dashurie shumë e thjeshtë”, kështu shprehet Ermal Meta në një konferencë për shtyp, për këngën që do të konkurrojë mes 26 Big-ve. Sound-i thelbësor dhe disa akorde pianoje do të tregojnë diçka shumë personale – e pamundur të mos mendosh që i kushtohet Chiara-s – por që këngëtari shpreson ta sjellë në një nivel universal.

Të shohim se si do të shkojë kjo Sanremo për bashatdhetarin tonë të talentuar.

Daft Punk u nda. Videoja «Epilog» në kanalin e tyre në Youtube, që shumë nuk e besuan

Asnjë nga fansat e tyre nuk e donte këtë lajm pas 2020-ës që kaloi. Shumë prej tyre prisnin rastin për t’u qetësuar gjithçka e të nisnin koncertet, mbrëmjet, argëtimet. Të gjithë prisnin anuncimet e koncerteve të tyre, kur në fakt arrin lajmi-bomb që nuk lë më asnjë shpresë.

Si mund të përshkruhet klipi që dyshja franceze postoi në kanalin e tyre në Youtube? Titulli, Epilogu, imazhet e vjedhura nga filmi i tyre, Electroma (2006).

Redaksia e PitchFork i kërkoi informacion publicistit të Daft Punk, përgjigjja ishte ajo që askush nuk donte ta dëgjonte. Dyshja u nda pas 28 vitesh karrierë të nderuar dhe netëve të ndezura me elektronikën e tyre, nga njëri skaj i globit në tjetrin.

Kaq ishte e gjitha. Asnjë shpjegim i mëtejshëm (tani për tani).

Por, a mund të pritej një letër lamtumire e gjatë nga një entitet kaq enigmatik?

Daft Punk, videoja e lamtumirës

Klipi në Zabriskie Point, me të cilin përshëndesin fansat është 8 minutësh dhe përfshin një skenë nga filmi i tyre artistik 15 vjet më parë. Situata është vëllazëri, duel, pastaj vetëshkatërrim.

Të dy ndahen dhe lëvizin në drejtime të kundërta në një shkretëtirë. Pastaj njëri kthehet mbrapa, por… është thjesht për të vendosur një timer për tjetrin.

Përsëri, distancimi.

Pastaj shpërthimi. I mbijetuari i vetëm ecën në një atmosferë të artë të perëndimit të diellit, derisa kthehet në një pikë të largët, që zhduket në horizont, e humbur midis arit të rërës dhe asaj të qiellit. Në sfond, muzika e Touch, nga Random Access Memories.

Daft Punk, historia

Thomas Bangalter dhe Guy-Manuel de Homem-Christo u takuan në shkollë dhe krijuan, së bashku me Laurent Brancoëitz (Phoenix i ardhshëm), një grup roku që bën covera (Darlin). Muzika e tyre shpejt u konsiderua si “daft punky trash”” dhe prej andej erdhi emri Daft Punk.

Ideja e helmetave dhe aura e misterit që dhanë dy anëtarët e mbetur të një grupi rock, i cili u prish që në kritikën e parë, vjen shumë më vonë dhe vjen nga dashuria që të dy kanë pasur gjithmonë për Phantom of the Opera (të paktën këtë mëson nga dokumentari i tyre).

Lënë rrokun për të kaluar në elektronikë.

Albumi i parë, “i bërë në shtëpi”, është ai që i bën ata të famshëm në një video të vetme dhe një video thjesht hipnotike (Around the ëorld).

Me të dytën, Discovery dhe videon që e shoqëron, ato janë padiskutim një fenomen.

Albumi i tretë (Human After All) dhe interludi i përfaqësuar nga kolona zanore e Tron: Legacy, janë vazhdimi. Në frontin e live-s, megjithatë, ata bëjnë histori.

Kur arrijnë në albumin e tretë (Random Access Memories), s’ka mbetur më asgjë: ata thjesht e kthyen veten një mit bashkëkohor (veshja e kaskave të kromit i ka ndihmuar, pavarësisht se kryesorja muzika e tyre).

Albumi është kulmi i një suksesi që vazhdon ende, pavarësisht se paraqitjet e tyre po shkojnë keq. Në praktikë, të gjithë ishin duke pritur albumin e tyre të pestë për 5 vjet, pas bashkëpunimit të frytshëm për dy këngë me Starboy’s The Weeknd.

Sot vajzat çmenden për të, por i vogël ai ka vuajtur nga shqetësime mendore. E gjetët kush është?

Ky fëmijë është këngëtar dhe është nga ata këngëtarë që bëri histori në pop-in botëror, duke u bërë idhull për vajzat dhe trend imitimi për djemtë në të gjithë botën.

Talenti i parakohshëm, fëmija-mrekulli, kur u rrit demonstroi të ishte një performues i niveleve më të lartë, duke arritur suksesin stratosferik.

Në moshën dy vjeç ai ishte tashmë perkusionist, në gjendje të luante jo vetëm në një daulle me doçkat e tij, por një bateri të vërtetë, me dy shkopinj.

Duke u rritur dhe, mbi të gjitha, në lartësinë e duhur për të qenë në gjendje të luante një kitarë të vërtetë, ai u bë i njohur duke luajtur në cepat e rrugëve, ose duke marrë pjesë në lloje të ndryshme konkursesh për të kënduar.

Për të qenë të saktë, konkursi i parë në të cilin ai u përzgjodh, ishte kur sapo kishte mbushur 12 vjeç.

Jo të gjithë e dinë se karriera e tij filloi në një mënyrë që nuk të linte të besoje suksesin e madh që do të vinte më vonë.

Kur ishte shumë i ri, ai bëri një video të një coveri të Chris Brown, në divanin e shtëpisë së tij dhe ajo video në shtëpi mori kaq shumë pëlqime dhe kaq shumë shpërndarje, sa e shndërroi atë djalë në një yll në rritje të muzikës.

Ndihma e parë për të filluar në skenën muzikore ishte nëna e tij, Patricia Lynn Pattie Mallette, (e njohur vetëm me emrin e Pattie). Ishte Pattie ajo që mbështeti djalin e saj të dashur dhe shumë të talentuar, duke e ndihmuar atë të ngarkonte shumë video të tjera pas videos së parë, duke menaxhuar imazhin e tij publik gjatë viteve të para.

Fëmija çudibërës që vuajti shumë për të qenë idhulli i vajzave

Për fat të keq, suksesi, veçanërisht kur arrin një moshë kaq të hershme, nuk është i lehtë për t’u mbajtur.

Nga videot e ngarkuara në Youtube te suksesi ndërkombëtar, hapi nuk ishte i shkurtër, por ishte dukshëm shumë i shpejtë për psikikën e atij që, në fund të fundit, ishte vetëm një fëmijë.

Albumi i parë në studio dhe turneu i parë botëror erdhi në vitin 2010, kur këngëtari ishte vetëm 16 vjeç.

Suksesi ishte i tillë që albumi debutoi në dhjetëshen e parë, si në vendin e origjinës së këngëtarit, domethënë në SHBA, ashtu edhe në 9 vende të tjera të botës.

Data e parë e Turneut u shit në pak orë dhe shitjet ishin aq stratosferike, sa që këngëtari e gjeti veten në një kohë shumë të shkurtër, një nga yjet më të pasur në botë dhe një nga emrat më të kërkuar në Google.

Ekspozimi i tij në media u rrit edhe më mahnitshëm, kur u bë filmi, një koncert 3D që përshkroi dhjetë ditët para koncertit historik të Madison Square Garden.

Vetëm ai film faturoi 30.3 milion dollarë.

Dy albumet e mëvonshëm arritën në dy vjet pas turneut botëror, duke i imponuar fëmijës-yll një turne të vërtetë artistik, për të vazhduar me të gjitha angazhimet e tij.

A e merrni me mend kush është? Po pra, është Justin Bieber!

Fatkeqësisht, efektet e stresit profesional patën pasoja serioze në ekuilibrin emocional dhe personal të artistit, i cili tashmë ishte arrestuar në 2014-ën për vozitje nën ndikim të drograve dhe për pjesëmarrje në një garë të paligjshme makinash.

Ai më vonë u përfshi në një sherr me Johnny Depp, i cili e grushtoi keq në fytyrë, pasi u provokua nga Bieber. Në të njëjtën kohë, një fqinj i yllit e denoncoi atë për vandalizëm, pasi Justin kishte hedhur vezë në shtëpinë e fqinjit, ndoshta pas një mosmarrëveshjeje.

Ishte e dukshme se nga fëmija që përqafonte arushin e pellushit me një buzëqeshje të ëmbël, kishte mbetur shumë pak.

Me kalimin e viteve shumëfishohen edhe flirtet (reale ose të sajuara) me shumë gra të famshme. Ndër emrat më të famshëm të ish-ve të Bieber, janë Selena Gomez (një nga dashuritë e tij të mëdha, të vërteta) dhe Kourtney Kardashian, motra e Kim-it më të njohur.

Sipas thashethemeve që qarkullonin në atë kohë, arsyet e prishjes dramatike me Selena Gomez, e cila ndodhi në 2012, kishin të bënin me abuzimin e vazhdueshëm të këngëtarit me alkoolin, çka ishte bërë barrë emocionale për partneren e tij dhe kishte filluar të bëhej tanimë i pamenaxhueshëm.

Në 2018, megjithatë, Justin Bieber përmbushi ëndrrën e tij të dashurisë së pastër dhe të pakushtëzuar, duke u martuar me modelen Hailey Baldwin, vajza e aktorit Alec Baldwin.

Midis të dyve ishte dashuri me shikim të parë, e cila shpërtheu në 2018 dhe çoi në një ceremoni martese të organizuar në kohë rekord dhe, mbi të gjitha, të mbajtur të fshehtë për disa muaj.

Kur lajmi u bë publik, shumë fans të Bieber-it ishin mjaft të befasuar: deri disa muaj para se të takonte gruan e tij të ardhshme, në fakt, këngëtari kishte rivendosur marrëdhëniet me Selena Gomez. Të dy ishin kapur nga paparacët duke shkëmbyer puthje të nxehta në një plazh tropikal, por padyshim që gjërat nuk kishin shkuar ashtu siç shpresonin.

Të dy të martuarit e rinj janë shumë religjozë dhe ndajnë dëshirën për të bërë një jetë të matur, shpirtërore dhe sa më shumë të jetë e mundur bazuar në kujdesin për veten dhe të tjerët.

Në fakt, Bieber deklaroi në një intervistë për Vanity Fair: “Të flasësh për Jezusin nuk është të flasësh për fenë. Feja është: bëje këtë dhe do të bekohesh. Ato janë rregulla. Nuk më interesojnë rregullat, më intereson të kem një marrëdhënie të drejtpërdrejtë me Jezusin”.

Të dy janë shumë bashkëpunëtorë dhe duket se i kanë dhënë njëri-tjetrit një ekuilibër të ri mendor dhe emocional.

Miley Cyrus inaguron ekskluzivisht Super Bowl TikTok Tailgate

Miley Cyrus ishte protagonistja e TikTok Tailgate, i pari show në historinë e platformës kineze, e transmetuar drejtpërdrejt falë një marrëveshje midis TikTok dhe NFL. Gjatë halftime show ishte radha e The Weeknd.

E veshur si lojtare e futbollit amerikan dhe nxitëse seksi, Miley Cyrus, 28 vjeç, performoi në TikTok përpara Super Bowl 2021.

Miley Cyrus në versionin “american football player” në TikTok

Ylli amerikan, me fanellën e zezë me numër 27, me vija me shkëlqim rozë në mëngë, pantallonat e bardha dhe këpucë me taka të holla, hapi edicionin e 55-të të ngjarjes sportive më të pritur dhe të parë të vitit, gjithmonë e përcaktuar si “ngjarja që ndal Amerikën”.

@mileycyrus

#TiktokTailgate at 2:30 PM ET! On @nfl ’s Tiktok! 🖤🖤🖤

♬ Plastic Hearts – Miley Cyrus

Cyrus inaguron show-n e ri, TikTok Tailgate

Miley Cyrus me këtë rast përuroi TikTok Tailgate – një koncert i lidhur me partneritetin midis NFL (Liga Kombëtare e Futbollit, liga profesionale e futbollit amerikan)  dhe TikTok, me një performancë dy-orëshe para një publiku prej 7.500 spektatorësh të vaksinuar, përfshirë shumë mjekë dhe punonjës shëndetësorë, për t’i bërë homazhe punës së tyre në vijën e parë të frontit në betejën kundër Covid-19.

Superylli performoi në orën 8.30 pasdite (me orën tonë), duke filluar me Mickey nga Toni Basil, dhe më pas kaloi te Prisoner. Ylli më pas iu bashkua në skenë një nga legjendat britanike, këngëtari Billy Idol, me të cilin ajo interpretoi në notat e Night Crawling dhe White Wedding.

Koncerti ekskluziv i TikTok

TikTok transmetoi koncertin ekskluzivisht: CBS, kanali televiziv që transmetoi Super Bowl 2021 në Shtetet e Bashkuara, mundi të shfaqte vetëm një pjesë të shoë-ut. Në TikTok, ndërkohë, nuk u shfaq performanca e The Weeknd në halftime.

Miley Cyrus vazhdoi shfaqjen e saj me Heart of Glass të Blondie dhe coverin e Nine Inch Nails “Head Like” të Hole. Ylli vazhdoi me High, Nothing Breaks Like a Heart të Mark Ronson e Jolene të Dolly Parton, për ta mbyllur pjesën e parë të performancës me Midnight Sky, single i lançuar në gusht 2020, kënga e parë nga albumi i shtatë.

Homazhi i Miley për Britney Spears

@mileycyrus

#SuperBowl #TikTokTailgate #JoanJett

♬ I Hate Myself for Loving You – Joan Jett & The Blackhearts

Këngëtarja e muzikës rrok, Joan Jett, më pas iu bashkua Miley-t në skenë për tre këngë të tjera, Bad Reputation, Bad Karma dhe I Hate Myself for Loving You. Pastaj ishte radha e Bikini Kill me Rebel King, para se të mbyllej me një seri këngësh nga Cyrus, të tilla si Angels Like You, We Can’t Stop, Plastic Hearts, Party in the SHBA, në të cilën ajo deklaroi “Ne e duam Britney-n”, duke cituar artisten, Wrecking Ball dhe The Climb.

Dhe Super Bowl 2021 e fiton… The Weeknd me one-man-show-n e tij kinematografik

Ylli kanadez me 100 milion kopje të shitura në të gjithë botën, u dha 22.000 spektatorëve të Raymond James Stadium në Tampa, një shfaqje “blockbuster”, çka bëri sfondin e fitores së Tom Brady në Tampa Buccaneers

Pavarësisht nga kufizimeve për shkak të pandemisë globale, 30 vjeçari The Weeknd arriti ta bënte shfaqjen e pjesës së parë të Super Bowl 2021, një spektakël kinematografik.

Performanca e Super Bowl 2021

“Një shfaqje kinematografike”, kjo është mënyra se si u përcaktua në mediat sociale dhe nga 22.000 spektatorë me fat, të cilët arritën ta shihnin drejtpërdrejt shfaqjen e Tom Brady – i cili fitoi titullin e tij të shtatë, duke bërë histori – dhe ekipit të tij, Tampa Buccaneers. Ata janë fituesit e “Kansas City Chiefs”, me një rezultat super-shkatërrues 31 me 9.

The Weeknd – i prezantuar që në në hapjen e shfaqjes nga Miley Cyrus – u kujdes për të gjallëruar dhe ndezur audiencën në intervalin e ndeshjes, duke sjellë një regji të blockbuster në fushë. Artistit, me xhaketën e tij vezulluese të kuqe zjarr, iu desh të krijonte një shfaqje në përputhje të rreptë me rregullat e sigurisë anti-Covid 19. Ishte kjo arsyeja se pse iu desh ta fillonte performancën e tij jashtë fushës dhe jo i rrethuar, si zakonisht, nga turma e tifozëve.

Pse balerinët u shfaqën me kokat e mbuluara?

Artisti kanadez me origjinë etiopiane ndriçoi stadiumin Raymond James në Tampa me fishekzjarre dhe “Starboy”, një nga hitet e tij më të famshme, përpara se të kalonte në “The Hill” dhe “Can’t feel my face”. Pas një përzierjeje midis “I Feel It Coming”, “Save Your Lots” dhe “Earned It”, ajo u mbyll me “House of Balloons / Glass Table Girls”.

Në një moment, këngëtarit iu bashkua ushtria e balerinëve të veshur si ai, por me kokat e mbuluara plotësisht nga një maskë e bardhë, e cila ndoshta evokon edhe maskën anti Covid, por sipas këngëtarit më shumë ishte një revoltë kundër Vipa-ve të Hollywood-it dhe njerëzve që pranojnë të manipulojnë veten për t’u ndierë të pranuar nga të tjerët. Mesa duket një mesazh që i bashkohet fushatave të fundit që po ndryshojnë perceptimin për botën dhe njeriun. E rëndësishme është që The Weeknd deshi të jepte dhe dha edhe një mesazh të fortë me performancën e tij, gjë që nuk është hera e parë që e bën.

Stadiumi shpërtheu nën ritmit dhe energjinë e njëqind balerinëve që lëvizën në unison, të sinkronizuar në mënyrë perfekte.

Më 5 Shkurt, albumi The Highlights, nga Greatest Hits u publikua vetëm tre vjet pas përmbledhjes së hiteve të  tij më të suksesshme në Japoni. Ky rekord mbledh këngët më të famshme të artistit – i cili mburret me më shumë se 100 milion kopje të shitura në të gjithë botën – nga dhjetë vitet e fundit dhe u krijua pikërisht për performancën e tij gjatë Pepsi Super Bowl LV Halfime Show.

Çfarë katranosi këtë herë Fedez? Polemikat mbi zbulimin e këngës së Sanremos

Ai pothuajse rrezikon skualifikimin, së bashku me Francesca Michielin dhe e gjitha kjo për pak vëmendje rrjetesh sociale

Ndërsa në shtetin fqinj, Itali, polemikat për Sanremon nuk kanë të sosur, Fedez rrezikon kot së koti këngën e tij pjesëmarrëse në Festival.

Organizatorët e Sanremo 2021 o kalojnë ohë vërtetë të vështira, midis vendimeve të zhvillimit të një festivali si kurrë ndonjëherë pa publik, kërcënimeve të Amadeus për të mos qenë pjesë e tij etj. Mungonte edhe gafa e Fedez, i cili publikon (nuk dimë nëse padashje) një copëz të këngës së tij pjesëmarrëse ë Sanremo, “Thirrmëni në emër”, në bashkëpunim me Francesca Michielin. Dhe të mendosh se ne rrezikuam ngushtë të kishim një Festival të Sanremo 2021 pa Fedez dhe pa Francesca Michielin.

Nuk është shaka, Fedez rrezikoi skualifikimin, pasi polemikat në rrjet ishin të forta e të ashpra, por arriti të shmangë më të keqen.

E gjitha ndodhi të shtunën e 30 janarit, kur këngëtari publikoi një video, në kanalin e tij instagram, ku së bashku me Francesca-n bënin prova për këngën e re të Sanremos.

Në video Fedez i kërkon mendimin djalit të tij të vogël Leo, lidhur me këngën e re të të atit, vlerësim ky i dikuar me numra. Sigurisht që Leo snob, si djalë i çiftit mbretëror të mediave sociale që është, kthehet nga i ati dhe jep votën e tij, që nga 1 deri në 10 ishte vetëm… 1.

Deri këtu asgjë e keqe, por problemi është se në po këtë video dëgjohen disa sekonda të këngës së re, e cila nuk duhet të zbulohet për asnjë arsye përpara se të shfaqet në Festival. Sigurisht që videoja u hoq me shpejtësinë e erës, por koha mjaftoi për t’u marrë nga disa ndjekës e për t’u ruajtur e përhapur në internet. E bashkë me të edhe polemikat që duket se do ta shoqërojnë deri në fund, Sanremon e famshme të këtij viti.

Dikush bërtiti për skualifikim të menjëhershëm, të tjerë dëshironin të mbyllin një sy. Dikush u shpreh se Fedez, skilja e vjetër, e bëri me qëllim për të gjeneruar hype. Kush ka frikë mbi të gjitha për Francesca Michielin, e cila ka pak ose aspak lidhje me këtë histori. Pas një dite e gjysmë paniku shoqëror, mbërrin vendimi i drejtuesve artistikë të Festivalit, i cili në një njoftim për shtyp thotë: “edhe pse dënojmë seriozisht incidentin, nuk mendojmë se duhet të marrim ndonjë masë në këtë drejtim. Kohëzgjatja e interpretimit në video – e postuar dhe e fshirë më pas nga artisti – është në fakt jashtëzakonisht e shkurtër, e tillë që nuk zbulon pjesën në vetvete, çka nuk mund të konsiderohet e përhapur dhe për këtë arsye ruan karakteristikën e risisë të kërkuar nga rregulloret e ngjarjes”.

Kështu kaloi edhe një gafë e Fedez, të presim e të shohim si do pritet në Sanremon e çuditshme pa publik!

Covid na rrëmbeu edhe një tjetër legjend, largohet nga jeta Stefano D’Orazio i Pooh

Covid arriti të na marrë edhe një tjetër legjendë, bota e Pooh sot është në zi për Stefano D’Orazio, bateristin e një prej grupeve legjend të viteve ’70.

Stefano 2 vjeç ndodhej prej një jave në spital, por shokët e tij të grupit nuk e ndan lajmin me askënd, duke pritur shërimin e njërit prej tyre. Dhe pikërisht atëherë kur u duk se shëndeti i tij u përmirësua, Stefano shkoi përgjithmonë nga Pooh dhe nga ne. Tashmë, Pooh nuk janë më vërtet.

Imagjinojmë sa të shkatërruar janë miqtë e tij nga humbja e papritur.

Herën e fundit që “djemtë” luajtën bashkë ishte për të mbështetur Bergamon, në kulmin e pandemisë së pranverës.

Stefano D’Orazio, bateristi i Pooh, largohet nga jeta

Stefano D’Orazio, bateristin historik të Pooh, e humbëm. Ai ishte 72 vjeç. Muzikanti nuk kishte fëmijë, por ai u martua me partneren e tij Tiziana Giardoni, më 12 shtator 2017, në ditën e ditëlindjes së tij të gjashtëdhjetë e nëntë.

Bota e muzikës është tronditur dhe jo vetëm në Itali; Pooh i kaluan shpejt kufijtë e shtetit të tyre, siç dinë të bëjnë të mëdhenjtë.  Një lajm që mbërrin papritur dhe konfirmon momentin fatal për artin italian e jo vetëm, vetëm disa ditë pas vdekjes së Gigi Proietti.

Në Facebook, Roby Facchinetti shkroi një grimë të dhimbjes së tij:

 “Dy orë më parë … ai ishte shtruar në spital për një javë dhe nga respekti nuk kishim folur kurrë për këtë … këtë pasdite, pas ditësh frike, u duk se situata po përmirësohej … dhe ja ku, sonte, lajmi i tmerrshëm.

Ne kemi humbur një vëlla, një partner të jetës, dëshmitar i shumë momenteve të rëndësishme, por mbi të gjitha, të gjithë ne, kemi humbur një person të mirë, të ndershëm para së gjithash me veten e tij.

Ne lutemi për të.

Ciao, Stefano, miku ynë përgjithmonë …

Roby, Red, Dodi, Riccardo

Stefano iu bashkua Pooh, më 8 shtator 1971, duke zëvendësuar Valerio Negrini. Nga ai moment fillon një aventurë e madhe përkrah shokëve të tij të skuadrës: Roby Facchinetti, Dodi Battaglia, Red Canzian dhe Riccardo Fogli. Për Pooh ai ishte baterist, vokalist dhe tekstshkrues. Stefano luajti dhe shkroi “Tropico del Nord”, “La mia donna”, “Il giorno prima”, “Se c’è un posto nel mio cuore” etj.

Stefano D’Orazio largohet nga Pooh në Shtator 2009-ës, pas një turneu me 38 data. Lamtumira (momentale) u jepet fansave me një letër të gjatë:

Unë kam mbërritur fundin [e udhëtimit], faleminderit. Tani po zbres“.

Por do të futej sërish në formacion në ribashkimin e Pooh, më 2015-ën, e së bashku me veten e tij i solli Pooh edhe tekste të reja: “Tante storie fa”, “Le cose che vorrei” e “Ancora una canzone”

 D’Orazio ka botuar dy libra autobiografikë: “Rrëfej se kam stonuar – Një jetë si Pooh” dhe “Nuk do të martohem – Si të organizosh një martesë perfekte pa pasur dëshirë për t’u martuar”

Suksesi i fundit para vdekjes së tij, për rastësi mizore, ishte një pjesë mbi Covid dhe viktimat e shumta të pandemisë në Bergamo. D’Orazio shkroi tekstin e “Rinascerò, Rinascerai”, me kërkesë të Roby Facchinetti. Në një intervistë për Fanpage.it, Roby kishte treguar detajet e këngës së solidaritetit, që fatkeqësisht ishte bashkëpunimi i tyre i fundit: “Sapo përfundova kompozimin, telefonova Stefano D’Orazio dhe, i mbingarkuar nga emocionet, e pyeta nëse edhe ai i kishte parë ato imazhe të tmerrshme dhe i kërkova të shkruaj tekstin”, thotë Facchinetti.

U prehsh në paqe i përjetshmi Stefano i Pooh!

Zyrtare! Jonida Vokshi do të prezantojë “Festivalin e Këngës”, zbulohet moderatori që do ketë në krah!

Para disa ditësh Radio Televizioni Shqiptar bëri publike listën e artistëve konkurrues, që do të garojnë në Festivalin e 59-të të Këngës, për të siguruar biletën për në Eurovision. Përpos kureshtjes së madhe për të dëgjuar këngët e artistëve, të këtij viti, si: Anxhela Peristeri, Era Rusi, Rosela Gjylbeku e shumë të tjerë, një kureshtje e madhe ka edhe për prezantuesit e 3 netëve të Festivalit.

Ditën e djeshme, moderatorja shumë e dashur për publikun, Jonida Vokshi, zbuloi se kishte marrë një ftesë për të moderuar “Fest 59”. Moderatorja, ndër të tjera tregoi se është duke e menduar dhe se nuk ka kthyer një përgjigje përfundimtare, duke thënë: “Jam duke e menduar”.

Edhe pse Jonida u shpreh në këtë mënyrë, duket se ajo e ka pranuar ftesën e RTSH-së. Për më tepër, moderatorja nuk do jetë e vetme në skenën e  “Festivali i këngës”, ajo do të moderojë krah gazetarit të njohur, Blendi Salaj, dhe lajmi është konfirmuar nga faqja zyrtare e Festivalit, duke u publikuar më pas në Instastory, edhe nga Jonida.

Ditën e djeshme, krah tyre u përfolën se do moderonin edhe Klea Huta e Gresa Pallaska, por siç duket gjërat kanë ndryshuar.

Kujtojmë se vitin e kaluar, FiK  iu besua regjisores Vera Grabocka, nën moderimin e Alketa Vejsiut. Me gjithë polemikat dhe diskutimet që shoqërojnë festivalin, thuajse çdo vit, ne mezi e presim.

Më poshtë u tregojmë listën e plotë të pjesëmarrësve:

Peng – Devis Xherahu

Valixhja e kujtimeve – Orgesa Zaimi

Kush je ti dashuri – Festina Mejzini

E morën botën – Franc Koruni

Pendesë – Inis Neziri

Kam me t’ba me kajt – Sardi Strugaj

Më jep jetë – Gjergj Kaçinari

Nëse vdes – Durim Morina (Mirudi)

Tjerr – Evi Reçi

Vashëzo – Rosela Gjylbegu

Vallja e jetës – Klevis Bega (Kastro Ziso)

Do t’ia dal – Klinti Çollaku

Karma – Anxhela Peristeri

Si ajo – Wendi Mancaku

Ty – Fatos Shabani

Vajzë – Florent Abrashi

Njësoj – Enxhi Nasufi

Ajo vajza – Kamela Islamaj

Zjarri im – Era Rusi

Jo – Erikson Lloshi

Më mbron – Xhesika Polo

Ora e jetës – Manjola Nallbani

E lirë – Giliola Haveriku

Nënë – Viktor Tahiraj

Vendi im – Agim Poshka

Meteor – Stefan Marena

Jeni kuriozë të shihni portretin e vajzës së MC Kreshës? Ua zbulon Erzina, bashkëshortja e reperit!

Mc Kresha ka qenë gjithmonë shumë hermetik e i rezervuar, për sa i përket jetës private. Por tashmë, që është bërë familjar, fuqisë së Instagramit nuk i ka shpëtuar dot as ai dhe as bashkëshortja e tij, Erzina.

Me datë 15 dhjetor, reperi shumë i dashur për publikun, MC Kresha u martua me me Erzina Shehun, një vajzë  shqiptare e cila  jetonte në Kanada e para një viti u rikthye në Kosovë. Dasma u mbajt në një ndër restorantet më luksoze të Prishtinës dhe të ftuar ishin shumë nga personazhet e njohur të showbiz-it.

Dashuria e çiftit u finalizua me ardhjen në jetë të vajzës së tyre, e cila quhet Iza dhe lindi më 7 qershor. Duhet thënë se çifti nuk publikuan asnjë foto apo video të portretit të vajzës së tyre deri më tani.

Ishte bashkëshortja e Kreshës, Erzina, ajo e cila ndau me fansat një video të foshnjës që na bëri “sytë me zemra”.

Në pamje shihet reagimi i Izës, e cila fillon qesh sapo dëgjon zërin e mami Erzinës. Nuk dimë të themi cilit i ngjan, por dimë të themi se na bëri menjëherë për vete.

Ariana Grande prish miqësinë me këngëtaren shqiptare dhe publikon bashkëpunimin me këtë artist shqiptar!

Padiskutim, Ariana Grande është një ndër këngëtaret më të talentuara dhe të dashura për publikun në mbarë botën. 

Këngëtarja me famë botërore ka publikuar së fundmi albumin e saj “Positions”. I menjëhershëm ka qenë reagimi i publikut dhe fansave të saj të zjarrtë, por me siguri ata më të lumturit do jenë ndjekësit shqiptarë, pasi në këtë projekt gjigant bën pjesë një shqiptar mjaft i njohur.

Bëhet fjalë për Albert Stanaj i njohur më shumë për publikun me emrin e artit “Stanaj”. Të gjithë e dashuruam zërin e tij menjëherë, pasi ylli botëror Kim Kardashian u mahnit nga këngëtari shqiptar dhe e postoi në rrjetin e saj social Twitter.

Stanaj ka zbuluar në rrjete sociale se është shumë i lumtur që ka bashkëpunuar me Ariana Granden. Ai është një nga tekstshkruesit e njërës prej këngëve të albumit “Positions”, e titulluar “34+35”. Për këtë projekt Albert ka qenë vërtet shumë i qetë dhe tani është koha e tij të shkëlqejë.

“Ju thashë që kam qëndruar në qetësi. Jam me të vërtetë shumë mirënjohës për shoqërinë që kam me Ariana Granden. Thellësisht mirënjohës që jam pjesë e këtij regjistrimi. Për të gjithë ata që janë pranë meje, faleminderit. Tani kemi shumë këngë rrugës. Koha për t’ia dalë.”- u shpreh Stanaj në Instagram.

Vlen të themi se Stanaj nuk është i vetmi artist shqiptar që ka bashkëpunuar me artisten me famë botërore. Dy HIT-et e saj më të mëdha, si “7 rings” dhe “Thank u, next”, mbajnë edhe firmën e këngëtares shqiptare Njomza. Dy artistet kanë qenë mikesha të ngushta, por tani nuk e ndjekin më njëra-tjetrën dhe nuk dihet ende pse vajzat vendosën të mos shoqërohen më bashkë.

Epo, të paktën Ariana Grande ka vlerësuar talentet shqiptarë, dhe për këtë jemi shumë të lumtur e krenarë!