Golden Globe 2021 dhe veshjet më të mira të eventit

Nga Anya Taylor-Joy, e mrekullueshme në Diorin e gjelbër, te Rosamund Pike që ka mësuar pak nga kostumet e “I care a lot”, ja pamjet e mbrëmjes së parë të kinemasë dhe çmimeve televizive të vitit

Larg dhe pranë, Golden Globes 2021, i pari i një serie të gjatë çmimesh filmike dhe TV të vitit, u zhvillua siç ishte planifikuar. Nomadland fitoi çmimin “Filmi Dramë më i Mirë” së bashku me regjisorin e tij Chloé Zhao – i dyti në histori pas Barbra Streisand në 1984.

Borat Subiefent Moviefilm është filmi tjetër më i mirë për komedi. The Crown gjithashtu dhe çuditërisht Rosamund Pike është aktorja më e mirë (musical Comedy për I care a lot)

Po cili ishte vendimi për look-un më të mirë, sigurisht nga larg por të pranishëm gjithsesi?

Globi i Artë 2021 look-u më i mirë dhe më mirë se para pandemisë

Mund të ndodhë që nga shtëpia ankthi të jetë më i vogël, sepse banjo dhe kuzhina janë afër së bashku, do të jetë një sens më i ekuilibruar pasi të gjithë jemi nën efektin Xanax, fakti është se shumica e yjeve ishin të veshur mirë ose të përshtatshëm.

Ana Taylor Joy – Dior

Kulmi i mbrëmjes, Anya Taylor-Joy me një slip dress me pelerinë zvarritëse të Dior dhe flokët e kuruara nga Veronica Lake. Anya ishte në shtëpinë e saj, por me një seri videosh fitting dhe sfilatash në një ndërtesë kush e di se ku, ajo i tejkaloi të tjerët me një mjeshtëri storytelling.

Elle Fanning, Gucci

Gjithashtu Elle Fanning, në një akuamarin të Hollivudit të vjetër nga Gucci dhe Emma Corrin-Pierrot Lunaire nga Miu Miu, e cila në fizikun e saj twiggy, duket 100 metra e gjatë. Armanit të Zellweger, nuk mund t’i thuhet asgjë më shumë se “wow!”. Klithëse edhe Ysl i Lily Collins, ajo dhe Emily e saj në Paris trombat më të mira të mbrëmjes.

Jo për Rosamund Pike dhe veshjen e saj me gjëra të varura përpara dhe prapa si “parashuta e mbledhur”, jo mbi të gjitha edhe kostumit me pantallona në stilin “I care a lot”.

Rosamund Pike; O Zot, kjo veshje është kaq qesharake!

Riciklimi më i mirë

Sikur ndërgjegjësimi mjedisor të kishte shkuar edhe ai në lockdoën, disa riciklime këtë vit. Kështu që i vetmi që bëri lajmin, përveç Richard Tyler vintazh i Jane Fonda (mbretëresha e mos hedhjes së asgjëje), është ai i Janar Jones. Nga shtëpia, thjesht për argëtim, ish Mad Men Betty Draper e ka parë të arsyeshme të veshë Versace-n e dhjetë viteve më parë. Një fustan i bukur modern me shtriga, që ajo tha “më rri në masë pothuajse si atëherë” dhe ne mund ta themi pa “pothuajse”.

Ideja nuk kaloi pa u vënë re. Kieran Shipka, vajza e saj në serial, kopjoi menjëherë idenë me fustanin e vajzës së vogël që kishte veshur në të njëjtën mbrëmje në 2011-ës: “Hey @januaryjones I Heard ëe’re putting on our Golden Globe looks from 10 years ago”

Regina King – Louis Vuitton
Emma Corrin, (e shtrenjta Lady D) me Miu Miu
Amanda Seyfried. Oscar de la Renta… duket sikur do t’i bjerë kjo kurora nga momenti në moment, por gjithsesi…
Julia Garner – Prada.
Cynthia Erivo – Valentino
Lily Collins – Ysl by Anthony Vaccarello
Tiffany Haddish – Alberta Ferretti
Vanessa Kirby – Gucci.
Viola Davis – La regina d’Africa
Dan Levy. Valentino
Renée Zellweger – Armani Privé
Renée Zellweger. Armani Privé
Jane Fonda. Vintage Richard Tyler
Maria Bakalova. Armani Privé

Tavolinat pranverore, disa ide për t’i bërë të paharrueshme

Nuk na ndodh shpesh të mblidhemi me miq së fundmi, madje gati është e pamundur. Por brenda rregullave dhe distancave, apo thjesht për qejfin tuaj e të familjes suaj, mund të përgatisim tavolinat më të bukura të çdo stine, pikërisht tani, në pranverë.

Mund t’i lejojmë vetes të drekojmë në ballkon apo tarracë dhe edhe sikur të jemi thjesht në ambientin tonë të ngrënies, mundësitë për të zbukuruar një tavolinë si në natyrë janë të panumërta.

Ne do t’ju japim një dorë, zgjedhja mbetet e juaja dhe fantzisë suaj.

Transformojini mbulesat e tavolinës dhe pecetat tuaja në një dhuratë

Ndonjëherë idetë më të thjeshta janë ato më të shkëlqyerat dhe më efektivet!

Një lule dhe një fjongo janë të mjaftueshme për ta shndërruar një pecetë në një dhuratë të vogël, për sa kohë që është e çmuar. Zgjidhni fjongot e gjera, nëse ju pëlqen pambuku, ose kadifeja.

Nëse tryeza juaj është më minimaliste, një degë rozmarine ose ulliri do të shkojë shumë mirë. Mund t’i lidhni me një spango të thjeshtë ose një fjongo të papërpunuar, ose asgjë.

4 mënyra të pazakonta për të rregulluar lulet për një tryezë pranverore

Në vend të vazos qendrore të zakonshme me lule, si thoni të zgjidhni një buqetë të kompozuar ndryshe?

Mblidhni disa kanaçe salcash apo konservash, hiqni etiketat dhe pastrojini, pastaj prisni shirita letre me ngjyrë, për t’i vendosur nëpër kanaçe me pak ngjitës të nxehtë ose një fjongo. Mbushni secilën kanaçe me lule ose bimë, madje edhe aromatike.

Lule sezonale janë të bukura, por në vend që t’i prisni ato, për një tryezë të stilit country, zhvendosni të gjithë bimën në enë old style.

Kavanozët prej qelqi dhe shishet e vjetra kanë një bukuri të veçantë. Mbushini ato me degë pjeshke ose qershie të prera në lartësi të ndryshme.

Ose përmblidhini në një tabaka dhe mbushni me lule fushe dhe lidhini me spango.

Nëse dëshironi të ndryshoni diçka, pa pasur nevojë të investoni në një servis të ri, vendosni ngjyrën kryesore që dëshironi t’i jepni tryezës, më pas zgjidhni një ngjyrë të kundërt dhe luani me këto dy ngjyra për peceta, mesoren e tavolinës, lulet dhe madje edhe frutat. Tavolina minimale bardhezi bëhet më e pasur me shumë lule.

Keni menduar ndonjëherë të ricikloni xhinse të vjetra për të bërë një mesore tavoline për ta përdorur në shumë raste? Ju mund të gjeni disa ide këtu. Edhe peshqirët tradicionalë të kuzhinës me shirita mund të shndërrohen në peceta të bukura, nëse i lidhni me mjeshtëri.

Prekja e ngjyrës? Fruti është perfekt! Portokallët dhe limonët i japin një ngjyrë të gëzueshme tryezës!

Stili Boho? Të thururat janë shumë në modë! Shtoni shumë lule të gjelbërta apo familje të kaktuseve dhe kjo është e gjitha.

Pashkët janë përpara dhe ne mund t’ju japim edhe disa ide për t’i pasur në xhep kur të vijë momenti. Por këto mund të jenë edhe ide pa Pashkë, thjesht ide me vezë për qejfin tuaj apo të fëmijëve tuaj.

Ermal Meta në Sanremo, kësaj here me një këngë pikante dhe shumë romantike

Kantautori gjithmonë i vëmendshëm ndaj çështjeve sociale, shqiptari i natyralizuar në italian. ka krijuar një stil shumë personal gjatë viteve. Kantautori që miksohet mes rrokut, popit dhe teksteve që denoncojnë me forcë problematika sociale.

Skena e Ariston-it tani është kthyer në shtëpinë e tij, kështu që Ermal Meta kthehet në garë në Sanremo 2021, me “Un milione di cose da dirti” (Një milion gjëra për të të thënë), një këngë pikante dhe shumë romantike, e cila tregon emocionet që shpërthejnë kur lind një dashuri e re.

Shqiptari Ermal Meta, tashmë kantautori italian i suksesshëm është një nga interpretuesit dhe autorët më të rafinuar dhe të kërkuar të skenës muzikore të vendit fqinj. Në gjendje të kalojë natyrshëm nga këngët e dashurisë në pjesë të angazhimit social dhe politik.

Pak nga Ermal Meta

Lindi në Fier në 1981 dhe më pas, në 1994 emigron me nënën dhe vëllezrit në Bari të Italisë. Do të ishte muzika ajo që do të bënte pak më të lehtë përshtatjen e të riut Meta në vendin e ri të jetës së tij. Në moshën 16 vjeç mori mësime kitare dhe pianoje dhe më pas u bashkua me grupin Ameba 4 të Barit si kitarist. Grupi mori pjesë në Festivalin e Sanremo në vitin 2006, në seksionin e të rinjve, me këngën “Rido… forse mi sbaglio”.

Pas eleminimit nga konkursi themeloi një grup rrok dhe regjistroi 3 albume dhe tentoi përsëri Sanremon pa sukses. Kishte ardhur koha për të garuar i vetëm.

Autori i hiteve të të tjerëve

Jo të gjithë e dinë në atdheun e tij se Ermal Meta është autor i shumë këngëve të bëra hit në Itali, ndër më të njohurit Annalisa dhe Patty Pravo. Stili i tij, midis sugjerimeve rock dhe pop, bëhet shumë i kërkuar, veçanërisht midis artistëve në zhvillim. Emma Marrone i shtohet buqetës së artistëve që tani janë të magjepsur nga talenti i Ermalit, me “Arriverà l’amore” me mbi 30 milion vieës.

Debutimi në Sanremo 2016

Në vitin 2016 kthehet në Sanremo, përsëri në kategorinë e të rinjve, me Odio le favole. Përveç bukurisë së këngës, kantautori bën përshtypje edhe me një detaj të pamjes së tij. Snearkers-at e tij me ngjyrat e ylberit ishin në mbështetje të ligjit për të drejtat civile, që aso kohe do të votohej në Senatin italian.  Një gjest i fortë që nxjerr në pah atë si artist dhe të ardhmen e tij muzikore, faktin që ai nuk është aspak indiferent ndaj çështjeve të rëndësishme sociale, çka do ta shoqërojë edhe më pas. As këtë herë nuk fiton, por e ardhmja e tij muzikore tashmë është përcaktuar.

Vietato morire: shenjtërimi i parë

Mbërrin 2017-a dhe Ermali gjendet përsëri në Sanremo, e kësaj here në sesionin Big. Vietato morire, një këngë kushtuar viktimave të dhunës ndaj grave, përfshirë të ëmën. Për herë të parë deklaron se largohet nga Shqipëria për shkak të abuzimit dhe dhunës. U rendit i treti në atë festival, por italianët kishin vendosur t’i jepnin çmimin e parë, sepse ajo këngë ishte më e dëgjuara dhe më e pëlqyera e asaj Sanremoje. Por shpejt do të vinte Sanremo 2018, e cila do t’i jepte më në fund çmimin e parë, në një duet me Fabrizio Moron. Kënga titullohej “Non mi avete fatto niente”, frymëzuar nga sulmi dramatik në Mançester gjatë koncertit të Ariana Grande. Kënga është një lutje pacifiste e përzemërt, e shoqëruar nga zëri i zemëruar i Moros që bërtet absurditetin e të gjitha luftërave që po zhvillohen në botë. Me këtë këngë u prezantua edhe në Eurovision, sesioni i të cilit bëri bashkë tre shqiptarë konkurues.

Sa i përket jetës dashurore, mbas mbylljes së një marrëdhënieje gati 10-vjeçare me spikeren e radios, Silvia Notargiacomo, një vajzë tepër e rëndësishme, sipas tij, për të, Ermali së fundmi është i fejuar me një tjetër bukuroshe, kësaj here nga bota e sportit. Për të dihet shumë pak, duke qenë se nuk ka as edhe profil në internet, megjithatë quhet Chiara Sturdà dhe kantautori Meta poston herë pas here në profilin e tij, foto nga marrëdhënia e lumtur që tashmë ka.

Në Sanremo 2021 me “Un milione di cose da dirti”

“Një këngë dashurie shumë e thjeshtë”, kështu shprehet Ermal Meta në një konferencë për shtyp, për këngën që do të konkurrojë mes 26 Big-ve. Sound-i thelbësor dhe disa akorde pianoje do të tregojnë diçka shumë personale – e pamundur të mos mendosh që i kushtohet Chiara-s – por që këngëtari shpreson ta sjellë në një nivel universal.

Të shohim se si do të shkojë kjo Sanremo për bashatdhetarin tonë të talentuar.

Mos ndoshta e ardhmja e Modës digjitale do të jetë filmi? Miu Miu dhe episodi i ri i “Women Tales”

Revolucioni ka nisur. Nuk është i gjithi i dukshëm, por po ndodh. Bota po kërkon të konfigurohet edhe një herë të re dhe Moda është industria më e prekshme që tregon ndryshimin dhe kauzat e reja.

Filmi i fundit me metrazh të shkurtër titullohet Shangri-La dhe udhëton në kërkim të dinamikave të shpagimit, ashtu si dje edhe sot.

Filipinesja Isabel Sandoval, regjisorja, aktorja producentja e filmit, ngre një pyetje të rëndësishme: a ka një mënyrë për të paguar, ndërsa historia është e njëjtë përballë racës, gjinisë dhe identitetit?

Ky do të jetë krijimi i 20-të i Rrëfenjave të Grave, zgjedhur nga Miu Miu për të prezantuar koleksionet e saj aktuale nga stina në stinë. Por nga ana tjetër është krijuar edhe për të mbështetur artistet e reja dhe rrëfimet e tyre të feminilitetit.

Si e shihni, modë- film- kauza.

Pak nga subjekti i Women Tales-it të ri të Miu Miu-së

Ngjarjet zhvillohen në Kaliforninë e kohës së Depresionit të Madh dhe brenda një kishe, ku një grua fshatare filipine gjendet në një rrëfimtore. Nga ana tjetër e rrjetës nuk ndodhet prifti, por dashuria e saj e ndaluar për kohën, një i ri i bardhë. kështu rrëfimtorja kthehet në një makinë kohe në udhëtim drejt një epoke ku protagonistja dhe shumë gra të tjera janë të lira të dashurojnë kë të duan.

Titulli “Shangri-La” evokon idenë e një parajse tokësore, të izoluar nga pjesa tjetër e botës. Për emigrantët, Amerika shpesh përfaqësonte Shangri-La-në e premtuar dhe filmi shikon përreth në atë moment historik, në kërkim të lirisë dhe shpagimit.

 Po kush është Isabela Sandoval?

Është një regjisore e re filipine, që bëri histori në “ditët e Autorëve” në festivalin e Venecias, në 2019, me filmin e parë ku regjisorja është një grua trans jo e bardhë. nën firmën e saj janë edhe dy filma të tjerë të nderuar me çmime. Dhe është pikërisht ajo që Miu Miu i beson filmin e radhës.

Projekti “Women’s Tales”

Projekti i Miu Miu që ndërthur modën dhe kinemanë arrin në produktin e tij të njëzet e një.

Filmi i parë, Zoe Cassavetes “The Powder Room”, u shfaq premierë në janar 2011 dhe prej andej marka gjithmonë ka prezantuar dy në vit. Kushti i vetëm i diktuar nga marka e njohur është përdorimi i koleksionit aktual si një gardërobë për personazhet e pranishëm.

Historia, zgjedhjet stilistike, frymëzimi zgjidhen në mënyrë të pavarur nga regjisori në detyrë. Regjisorët janë gjithmonë gra, në një eksperiment për të mbështetur krijimtarinë femërore që përshtatet mirë në identitetin e gjerë të Miuccia Prada.

Rishikimi i filmave të animuar: Disney+ vendos pullën e kuqe për Miss Piggy dhe Kermit, “Muppet Show” është racist!

Po, “Muppet Show” është racist. Sipas Disney + ka “stereotipe dhe keqtrajtim të njerëzve ose kulturave” në program. Kështu që paralajmëron publikun me një video që shoqëron episodet

“Ky program përfshin përfaqësime negative dhe / ose trajtim të gabuar ndaj njerëzve ose kulturave…”. Dhe ja tek vihet pulla e kuqe edhe për legjendarët “The Muppet Show”. Për Disney + është racist dhe përmban “stereotipe negative”.

Muppet një shfaqje raciste

Dhe edhe pse janë vënë në dispozicion të 5 sezonet e serialit të famshëm të animuar, transmetuesi i platformës njofton përdoruesit për rrezikun. Kukullat simpatike u transmetuan për herë të parë në 1976 dhe u krijuan nga amerikani Jim Henson.

Por platforma Disney+ vazhdon me njoftimin sipas të cilit:

“Programi përfshin përfaqësime negative dhe / ose trajtime të gabuara ndaj njerëzve ose kulturave. Këto stereotipa dhe sjellje ishin të gabuara atëherë dhe janë të gabuara sot. Heqja e përmbajtjes do të mohonte ekzistencën e paragjykimeve dhe ndikimin e tyre të dëmshëm në shoqëri. Në vend të kësaj, ne zgjedhim të mësojmë prej tij për të stimuluar dialogun dhe së bashku të krijojmë një të ardhme më përfshirëse”.

Pulla e kuqe nga Disney +

Ka disa arsye pse Disney ka vendosur të përfshijë komunikimin. Në një episod, prezantuesi Johnny Cash këndon përpara një flamuri të Konfederatës, i cili përfaqëson flamurin e shteteve skllevër të Shteteve të Bashkuara dhe që sot është një simbol që kujton supremacistët e bardhë.

Për më tepër, dy episode të sezonit të kaluar janë eliminuar plotësisht. Kjo sepse u shfaq Chris Langham, një nga shkrimtarët e serialit dhe aktor, i cili u dënua me dhjetë muaj burg në 2007-ën, për shkarkim të përmbajtjes së pornografisë së fëmijëve nga interneti.

Nuk shpëton as Dumbo, Peter Pan dhe Aristocats

Muppet Show nuk është përmbajtja e parë për të cilin Disney ka ngritur alarmin. “Pullet e kuqe” shfaqen në kryevepra të ndryshme, duke filluar me Dumbo, Peter Pan dhe Aristocats.

Dhe me sa duket, në shënjestër është vënë edhe “Gone with the Wind”, për ata që duan të modifikojnë prodhimet e së kaluarës duke i përshtatur ato me standardet e së tashmes.

Daft Punk u nda. Videoja «Epilog» në kanalin e tyre në Youtube, që shumë nuk e besuan

Asnjë nga fansat e tyre nuk e donte këtë lajm pas 2020-ës që kaloi. Shumë prej tyre prisnin rastin për t’u qetësuar gjithçka e të nisnin koncertet, mbrëmjet, argëtimet. Të gjithë prisnin anuncimet e koncerteve të tyre, kur në fakt arrin lajmi-bomb që nuk lë më asnjë shpresë.

Si mund të përshkruhet klipi që dyshja franceze postoi në kanalin e tyre në Youtube? Titulli, Epilogu, imazhet e vjedhura nga filmi i tyre, Electroma (2006).

Redaksia e PitchFork i kërkoi informacion publicistit të Daft Punk, përgjigjja ishte ajo që askush nuk donte ta dëgjonte. Dyshja u nda pas 28 vitesh karrierë të nderuar dhe netëve të ndezura me elektronikën e tyre, nga njëri skaj i globit në tjetrin.

Kaq ishte e gjitha. Asnjë shpjegim i mëtejshëm (tani për tani).

Por, a mund të pritej një letër lamtumire e gjatë nga një entitet kaq enigmatik?

Daft Punk, videoja e lamtumirës

Klipi në Zabriskie Point, me të cilin përshëndesin fansat është 8 minutësh dhe përfshin një skenë nga filmi i tyre artistik 15 vjet më parë. Situata është vëllazëri, duel, pastaj vetëshkatërrim.

Të dy ndahen dhe lëvizin në drejtime të kundërta në një shkretëtirë. Pastaj njëri kthehet mbrapa, por… është thjesht për të vendosur një timer për tjetrin.

Përsëri, distancimi.

Pastaj shpërthimi. I mbijetuari i vetëm ecën në një atmosferë të artë të perëndimit të diellit, derisa kthehet në një pikë të largët, që zhduket në horizont, e humbur midis arit të rërës dhe asaj të qiellit. Në sfond, muzika e Touch, nga Random Access Memories.

Daft Punk, historia

Thomas Bangalter dhe Guy-Manuel de Homem-Christo u takuan në shkollë dhe krijuan, së bashku me Laurent Brancoëitz (Phoenix i ardhshëm), një grup roku që bën covera (Darlin). Muzika e tyre shpejt u konsiderua si “daft punky trash”” dhe prej andej erdhi emri Daft Punk.

Ideja e helmetave dhe aura e misterit që dhanë dy anëtarët e mbetur të një grupi rock, i cili u prish që në kritikën e parë, vjen shumë më vonë dhe vjen nga dashuria që të dy kanë pasur gjithmonë për Phantom of the Opera (të paktën këtë mëson nga dokumentari i tyre).

Lënë rrokun për të kaluar në elektronikë.

Albumi i parë, “i bërë në shtëpi”, është ai që i bën ata të famshëm në një video të vetme dhe një video thjesht hipnotike (Around the ëorld).

Me të dytën, Discovery dhe videon që e shoqëron, ato janë padiskutim një fenomen.

Albumi i tretë (Human After All) dhe interludi i përfaqësuar nga kolona zanore e Tron: Legacy, janë vazhdimi. Në frontin e live-s, megjithatë, ata bëjnë histori.

Kur arrijnë në albumin e tretë (Random Access Memories), s’ka mbetur më asgjë: ata thjesht e kthyen veten një mit bashkëkohor (veshja e kaskave të kromit i ka ndihmuar, pavarësisht se kryesorja muzika e tyre).

Albumi është kulmi i një suksesi që vazhdon ende, pavarësisht se paraqitjet e tyre po shkojnë keq. Në praktikë, të gjithë ishin duke pritur albumin e tyre të pestë për 5 vjet, pas bashkëpunimit të frytshëm për dy këngë me Starboy’s The Weeknd.

“Allen v. Farrow” ose lufta e yjeve, Woody Allen dhe Soon-Yi vendosin të flasin

Ai dukej se kishte vendosur të heshte. Por, pas episodit të parë të mini-serialit me pretendimin e “certifikimit” të vërtetësisë së akuzave 30-vjeçare për pedofili, regjisori arkivon dokumentin nën titullin “marrëzi”!

Reklamuar me zhurmë të madhe si prova “përfundimtare”, pas dekadash akuza, të sjelljes famëkeqe të Woody Allen ndaj vajzës së tij të birësuar Dylan, e para nga katër episodet e dokumentarit “Allen v. Farrow” u transmetua mbrëmë në HBO, duke shkaktuar polemika të pashmangshme, por edhe reagimin e regjisorit dhe gruas së tij Soon-Yi.

Mandatory Credit: Photo by Globe Photos/mediapunch/Shutterstock (10313110a)Woody Allen_familyWoody Allen and Mia FarrowPhotograph by Courtesy of HBORonan Farrow, Lark Previn, Woody Allen, Dylan Farrow, Fletcher Previn, Daisy Previn, Soon-Yi Previn, Moses Farrow, Mia FarrowHBOAllen v. Farrow

Përmbledhja e një prej skandaleve publike më të përfolura të tridhjetë viteve të fundit, miniseria – drejtuar nga Kirby Dick, Amy Ziering dhe Amy Herdy – rindërton të gjitha pjesët e historisë që shpërtheu në fund të vitit 1992. Pasi kishte zbuluar marrëdhënien midis Woody dhe Soon- Yi, vajzës së birësuar të aktores, mes betejës për kujdestarinë, Mia akuzoi partnerin e saj për abuzim seksual të vajzës së saj 7-vjeçare Dylan.

Allen v. Farrow: miniseria

I ndarë në katër episode, dokumentari ndërthur intervista ekskluzive me Mia Farrow, fëmijët Dylan dhe Ronan Farrow, mikun e familjes Carly Simon dhe avokatin Frank Maco, plus të afërmit e tjerë, miqtë dhe dëshmitarët e “dorës së parë”. Me pak fjalë, në bazë të Leaving Neverland të mëparshëm, gjithashtu nga HBO, i cili rindërtoi një histori të ngjashme kundër Michael Jackson të akuzuar nga Wade Robson dhe James Safechuck, për abuzim seksual të tyre për vite me radhë, Allen v. Farrow duket qartë se është “orkestruar” në favor të Farrow.

(clockwise fr. top L) Actress Mia Farrow w. longtime boyfriend, director Woody Allen, their son Satchel and adopted daughter Dylan. (Photo by David Mcgough/DMI/Time Life Pictures/Getty Images)

Nuk ka shumë më tepër sesa ajo që dihet tashmë për historinë. Përsëritet versioni në të cilin Woody Allen do t’i bënte presion Dylan-it të vogël për t’i thithur gishtin e madh të tij, ai ishte i fiksuar pas saj dhe e ka parë atë duke fjetur me sy “të tërbuar”. Akuzat që Farroë i bën ish-partnerit pas zbulimit të fotove shumë të qarta të vajzës tjetër të adoptuar, Soon-Yi Previn, të lënë në mënyrë të hapur nga Allen, në shtëpinë e tij. Detajet janë treguar aq shumë herë dhe aq “mirë”, saqë tani kanë hyrë në kujtesën kolektive.

E reja është përdorimi i shumë materialeve të periudhës, jo në formë lajmesh, por në formën e filmave familjarë. Këto klipe të xhiruar nga Mia, gjatë viteve tetëdhjetë, dhe më pas të edituara me shkathtësi, janë “kolona zanore” e fjalëve që miqtë e familjes rezervojnë për nënën e përsosur. Mbi skenat e fëmijëve duke buzëqeshur, puthur dhe vrapuar të lumtur pranë “përbindëshit” Allen, për të cilin Mia pretendon se ishte gjëja për të cilën pendohet më shumë në jetë.

Reagimi i regjisorit dhe gruas së tij Soon-Yi

Kush e di se çfarë do të shohim kaq “flagrante” në episodet e ardhshme, por ndërkohë, Woody Allen dhe Soon-Yi kanë thyer heshtjen e tyre për këtë çështje.

Këta regjisorë nuk kanë interes për të vërtetën”, thuhet në një deklaratë të përbashkët të lëshuar nga një zëdhënës i çiftit. “Përkundrazi, ata kaluan vite duke bashkëpunuar fshehurazi me Farrows, për të mbledhur një vepër plot gënjeshtra”.

Deklarata thotë se Allen dhe Soon-Yi “u kontaktuan më pak se dy muaj më parë dhe produksioni i “Allen v. Farrow” i dha vetëm disa ditë kohë për t’u përgjigjur. Gjë që ata kategorikisht e refuzuan”.

Siç dihet për dekada, këto pretendime janë kategorikisht të rreme,” vazhdon deklarata.

Shumë, duke përfshirë policinë, e cila hetoi në atë kohë, duke pretenduar se asnjë abuzim nuk ka ndodhur kurrë. Përkundër asaj që Dylan beson dhe thotë. Për çudi, është vetë HBO që transmeton dokumentarin. Meqenëse ai ka një kontratë prodhimi dhe marrëdhënie tregtare, me Ronan Farrow”.

Google i kushton doodle Audre Lorde, poeteshës, feministes amerikane me ngjyrë

Google i bën homazh Audre Lorde, një poete afro-amerikane, që do të kishte mbushur 87 vjeç sot. Shkrimtarja me veprat e saj ndihmoi në rritjen e ndërgjegjësimit të grave, veçanërisht atyre me ngjyrë dhe homoseksualëve. Ajo vdiq nga kanceri në moshën 58 vjeç

“Me ngjyrë, lezbike, nënë, luftëtare dhe poete”. Kështu e përkufizoi veten Audre Lorde, shkrimtarja afrikano-amerikan, të cilit Google i kushton doodle-n e sotëm.

Gruaja, e cila do të kishte mbushur 87 vjeç sot, nëse kanceri i mëlçisë nuk do t’ia kishte marrë jetën më 1992, ishte një figurë kryesore në lëvizjen me ngjyrë, lezbike dhe feministe.

Adoleshenca dhe studimet e Audre Lorde

Ajo lindi në Harlem, në një kohë të vështirë për Shtetet e Bashkuara, të cilat ishin në mes të Depresionit të Madh dhe kolapsit ekonomik. Më e vogla nga tre vajzat, arriti të vazhdonte studimet e saj në nivele të larta: ajo u diplomua në 1959 nga Hunter College dhe të njëjtin vit filloi diplomën e saj master në Administrimin e Librit në Universitetin e Columbias, e cila e lejoi atë të gjente menjëherë punë brenda sistemit të bibliotekave publike e qytetit të New York.

Gjatë gjithë jetës së saj, ajo iu përkushtua mësimit të anglishtes, si në Shtetet e Bashkuara dhe në Gjermaninë Perëndimore, ku udhëhoqi lëvizjen lokale feministe.

Një adhuruese e librave dhe shkrimeve, që në moshë shumë të re, pëlqente të krijonte poezi kushtuar mbi të gjitha temave të drejtësisë shoqërore dhe racore. Në 1951, ajo shkroi poezinë “Pranvera” për gazetën e shkollës së mesme, por rektori e quajti atë “jo të botueshme”. Por revista Seventeen, shumë e popullarizuar në mesin e të rinjve, vendosi ta botonte, duke i dhënë famën e parë Lordes.

Ishte gjatë viteve të adoleshencës dhe rinisë shumë të hershme që ajo kuptoi se ishte lezbike. Pavarësisht kësaj, në 1962 u martua me Edëin Rollins, me të cilin pati fëmijët Elizabeth dhe Jonathan. Divorci erdhi në vitin 1970, dhe Audre ishte tani e gatshm të kthehej në marrëdhëniet e saj të të njëjtit seks. Ndër marrëdhëniet e tij më të rëndësishme të dashurisë ishte ajo me Frances Clayton, e cila zgjati njëzet vjet, nga 1968 deri në 1988.

Punimet më të rëndësishme të Audre Lorde

Ndër veprat e saj më të njohura është autobiografia e saj “Zami: Një mënyrë e re për të shkruar emrin tim” dhe, mbi të gjitha, The Black Unicorn, shkruar në 1978, ku ajo tregon pa grimcuar fjalët vështirësitë e të qenit grua lezbike dhe me ngjyrë, në Shtetet e Bashkuara të viteve 1970

Unë kryesisht shkruaj për gratë që nuk flasin,” thotë ajo, “sepse jemi të tmerruar. Sepse ne jemi mësuar të respektojmë frikën në vend që të respektojmë veten. Ne jemi mësuar të respektojmë frikën tonë, por duhet të mësojmë të respektojmë veten dhe nevojat tona”. “Burst of Light”, botuar në 1989, fitoi American Book Award.

Gjatë jetës së saj, ajo u godit për herë të parë nga kanceri i gjirit, përvoja e të cilit e bëri atë të shkruajë Los Diarias del Cancer, botuar për t’i dhënë mbështetje dhe guxim grave të tjera me kancer.

Kanceri, megjithatë, nuk e la të qetë, dhe pavarësisht operacionit të gjirit, sëmundja u kthye në mëlçi disa vjet më vonë. Audre Lorde vdiq më 17 nëntor 1992, vetëm 58 vjeç, në Saint Croix, e shoqëruar deri në frymën e fundit nga partnerja e saj, shkrimtarja dhe aktivistja, Gloria I. Josep

Shokon Demi Lovato: “Kam 9 jetë si macja ime. Pas overdozës pata tre goditje në tru dhe një sulm në zemër”

Këngëtarja e zbulon këtë në trailerin e dokumentarit “Dancing ëith the Devil”, i cili do të prezantohet në Mars në YouTube

“Mjekët më thanë se edhe 10 minuta të tjera dhe unë do të isha e vdekur”, kështu Demi Lovato rrëfen një nga periudhat më të errëta të jetës së saj.

“Pas një mbidoze, në vitin 2018, pata tre goditje në tru dhe një sulm në zemër dhe tani kam trurin të dëmtuar, nuk mund të ngas makinën dhe e kam të vështirë të lexoj … “, zbulon këngëtarja amerikane, 28 vjeç, në trailerin e “Dancing with the Devil”, shpërndarë në rrjetet sociale, një dokumentar, që vjen në YouTube në Mars dhe që flet për shëndetin mendor dhe varësitë.

“Shikimi im ka akoma pika të verbra”, thotë Lovato duke folur për efektet e mbidozës.

“Për një kohë të gjatë me të vërtetë kisha shumë vështirësi në të lexuar dhe ende luftoj sot: shikimi im është i paqartë dhe nuk mund të ngas makinën”.

Këngëtarja kujton me emocione momentet dramatike të korrikut 2018, kur u gjet në shtëpinë e saj në Hollywood, gati e vdekur nga mbidoza e heroinës, dhe muajt e mëparshëm që e çuan deri atje.

Në trailer, Demi gjithashtu tregon një imazh tronditës të dorës së saj të tatuazhuar, e lidhur në një sorum dhe të mbuluar me shirit mjekësor, me një bandë spitali të rrotulluar rreth dorës së saj, ku lexohet data e lindjes së Lovatos, 20 gusht 1992, si dhe data në të cilën ajo u shtrua në spital: 24 korrik 2018.

Pas asaj incidenti, i cili ndryshoi jetën e saj përgjithmonë, por edhe atë të të dashurve pranë saj, këngëtarja filloi një rrugë rehabilitimi: “Unë kam pasur shumë jetë, si macja ime. Jeta e nëntë”, theksoi ajo, por “Jam gati të kthehem të bëj atë që dua, që është muzika”.

Në trailer, Demi tregon hapat e ndryshëm të karrierës së saj, nga starleta Disney te ylli i popit dhe mbi të gjitha muajt e trazuar që çuan në mbidozë, e cila gati sa s’i kushtoi jetën. Në video shfaqen gjithashtu e ëma e Demit, Dianna De La Garza, njerku Eddie, motra e madhe Dallas, 33 vjeç dhe gjysmë-motra e vogël Madison, të cilët kanë qenë gjithmonë pranë saj.

Në dokumentar, megjithatë, nuk do të flitet vetëm për varësinë e saj, por edhe për çrregullimet e të ngrënit dhe diagnostikimin me bipolarizëm, me pak fjalë, të gjitha sfidat që lidhen me shëndetin e saj mendor.

13 piktura të famshme të “prekura me art”, sfida e risjelljes në kushte shtëpie

Shumë njerëz në botë e duan artin në një mënyrë organike dhe me siguri Liza Yukhnyova është një prej tyre. Gruaja ruse ka vendosur të nderojë punimet e saj të preferuara, përmes një riinterpretimi imagjinar “bëje vetë” e në kushte shtëpie, siç dëshmohet nga fotografitë. Liza ka vendosur të rikrijojë versionet e saj, duke përdorur piktura të ndryshme, ikonike dhe të traditave të ndryshme, por shumë të famshme. “Prek me art” mund të quhej fare mirë motoja e nismës së saj, që nisi gjatë karantinës.

Gruaja e ka një qëllim, ajo fton të admirohen detajet e ndryshme të këtyre pikturave dhe shpreson që përmes kopjeve të saj, të marrin më shumë interes pikturat origjinale.

Projekti filloi me lëvizjen #gettychallenge, në të cilën adhuruesit e veprave të artit ishin të ftuar t’i rikrijonin ato çdo ditë për 30 ditë. Sidoqoftë, pas fillimit, duket se Liza nuk ka mundur të ndalet dhe për më shumë se një vit ka vazhduar me “ripunimin artistik”.

Gruaja bën vetë gjithçka, duke filluar nga grimi, deri tek kostumet dhe ndriçimi i saktë për foton e marrë nga kamera e telefonit të saj celular. Prandaj, çdo objekt që ka në shtëpi bëhet një mjet i përsosur i dobishëm për krijimet e saj.

Më poshtë janë 13 piktura të famshme të ri-interpretuara, midis të tjerash, nga Liza Yukhnyova. Si ju duken?

1. Ilya Repin “Princesha Sofia Alekseyevna” (1879)

2. Remzi Taskiran “Portreti i një vajze” (1961)

3. John Collier “Priftëresha e Delfit” (1891)

4. Tamara De Lempicka “Tunika rozë” (1927)

5. Tito Conti “Një Bukuri Italiane” (1880)

6. Abram Arhipov “Gruaja me fustan jeshil” (1900)

7. John Everett Millais “Sophie Grey” (1857)

8. René Gruau “Ilustrim për Dior” (1950)

9. Konstantin Makovsky “Portreti i konteshës Yusupova me kostum rus” (1900)

10. John William Waterhouse “Gather Ye Rosebuds While Ye May” (1908)

11. Vladimir Makovsky “Tete-A-Tété” (1909)

12. John William Godward “Dhurata e tij e ditëlindjes” (1889)

13. Leonardo Da Vinci “La Belle Ferronnière” (1490)