8 maska flokësh të përgatitura në kushte shtëpie

Maskat janë një produkt themelor për kujdesin e flokëve tanë: një ilaç i vërtetë për të shpëtuar flokët! Por si të zgjidhni të duhurin? Si ta përgatisim atë? Të gjitha këshillat se si të krijoni maska ​të bëra vetë, të përshtatshme për të gjitha llojet e flokëve.

Një udhëzues se si të krijoni maska ​​flokësh me të vërtetë profesionale “bëji vetë”. Ka shumë produkte që mund të përdorni për të krijuar maska ​​flokësh në kushte shtëpiake: ne tani do t’ju ofrojmë tetë metoda të ndryshme për të gjitha llojet e flokëve!

Maska për flokë në kushte shtëpie

Këtu është një koleksion i pasur i maskave të flokëve të të gjitha llojeve (të drejtë, kaçurrelë, të dredhur, të stresuar, të lyer etj.). Do t’ju ndihmojnë të kujdeseni për flokët tuaj, të thjeshta dhe efektive që përgatiten direkt në shtëpi.

Maskë për flokë të dëmtuar

Lini dy lugë tërshëre të zhytyra për rreth një orë në një enë që përmban qumësht të nxehtë. Filtroni gjithçka. Lëreni të ftohet, aplikojeni në flokë dhe lëreni për një çerek ore. Shpëlajeni plotësisht me shampo neutrale të holluar mirë në ujë. Flokët do të jenë më të fortë që nga aplikimi i parë.

Maskë për flokë të brishtë

Përzieni një kavanoz të vogël me kos me një lugë mjaltë, përhapeni në mënyrë të barabartë në të gjithë gjatësinë e flokëve, mbështilleni me qese ushqimore dhe lëreni për rreth një orë. Shpëlajeni dhe lani me një shampo forcuese. Efekti përfundimtar do të jetë flokë të bukura dhe të fortë.

Maskë ushqyese flokësh

Përzieni dy lugë bajame pluhur me dy lugë vaj bajameje të ëmbël. Shpërndani përzierjen në flokë nga baza në funde, duke i mbështjellë ato në qese transparente dhe mbuloni gjithçka me një peshqir të ngrohtë. Prisni gjysmë ore para se të laheni me një shampo ushqyese.

Maskë për flokë të thatë

Vaji i ullirit ekstra i virgjër siguron shkëlqim dhe butësi të flokëve. Kështu që është mirë, një herë në muaj ose çdo dy javë, të masazhoni disa pika në flokë të thatë, përgjatë gjithë gjatësisë së flokëve. Lëreni të veprojë brenda natës dhe lajeni me kujdes. Flokët tuaj do të jenë me një shkëlqim unik.

Maskë për flokë të trajtuar

Përgatitni një krem ​​me tre lugë mjaltë dhe tre lugë ujë të ngrohtë, shpërndajeni në mënyrë të barabartë mbi flokë dhe prisni një orë para se të laheni me një shampo të butë. Për të ruajtur aromën, zgjidhni një shampo me mjaltë. Pas këtij trajtimi, flokët do të jenë aq të bukur, sa edhe natyralë.

Maskë për flokë “pa jetë”

Nëse keni problemin e flokëve të thatë dhe “pa jetë”, limoni është shumë i dobishëm për zbutjen dhe ushqimin e flokëve. Hidhni gjysmën e një limoni të shtrydhur në ujin e shpëlarjes dhe lajini. Përsëriteni aplikacionin disa herë. Rezultati është flokë me shkëlqim dhe jetë!

Maskë për të pasur flokë të artë

Ky ilaç është shumë i lashtë, gjithmonë i dobishëm dhe efektiv për ata që duan të kenë flokë bjondë si ari. Lag flokët me birrë, masazhoni përgjatë gjithë gjatësisë dhe lërini të veprojnë për dhjetë minuta. Lani me një shampo të përshtatshme për flokë të verdhë dhe me reflektime të lehta.

Maska e flokëve gështenjë – ringjallni reflekset

Zieni një grusht gjethe panje për një çerek ore, lëreni për një orë dhe më pas filtrojeni. Shtoni dy lugë gjelle uthull molle në ujin me gjethe panje dhe përdorni ujin vetëm në shpëlarjen e fundit. Ky trajtim do të nxjerrë në pah ngjyrën natyrale gështenjë.

Recommended Posts